Domácí ťapky Best Socks 6

23.2.2021

Domácí ťapky místo papuček? Proč ne. Taková malá retro rychlovka z ponožkové příze Vlna-Hep Best Socks 6 Fach pro Vaše domácí pohodlí.

Vlna-Hep Best Socks 6 Fach je 150 gramové klubíčko s návinem 420 metrů. 6 fach znamená šesti nitka a jedná se klasickou ponožkovou přízi ve složení 75% vlna superwash (do pračky) a 25% polyamid. Léty odzkoušená kombinace i poměr zaručí dlouhou výdrž výrobku a hřejivost. Navíc – Best Socks se rozrostla do poměrně široké barevné škály, takže si určitě vybere každý. Z ponožkovky, kromě ponožek, můžete vyrobit domácí pléd, svetr nebo přehoz na postel.

Pozor, existuje i tenčí verze 4 Fach! Best Socks 4 Fach je tenčí ponožková příze (4-nitka), prodává se ve 100 gramovém klubíčku s návinem 420 metrů. Co do složení je totožná, tj. 75% vlna superwash (do pračky) a 25% polyamid.

Best Socks nám věnoval výrobce Vlna-Hep, moc děkuji. Na rozbalování balíčku se můžete podívat sem a na článek sem. Ponožkovou přízi Best Socks zakoupíte v oblíbeném e-shopu.

Co se týče domácích ťapek, začínala jsem netradičně od klasického řetízku, který se na dvou místech pravidelně rozšiřovala. Na krátké sloupky navazují véčka z polodlouhých sloupků, takže vznikl jakoby pletený efekt. Háčkujeme dokola na délku nártu. Poté háčkujeme pořadách tam a zpět na délku celého chodila. V posledním kroku rovnou část přehneme a sháčkujeme pomocí pevných ok. Následuje obháčkování pomocí véček z krátkých sloupků a máme hotovo.

Věřím, že domácí ťapky zvládne i začátečník. Pro užší velikost potřebujete buď menší základní řetízek nebo méně rozšiřování ve stávajícím řetízku. Délku ťapky upravíme podle vlastní velikosti a utahování. Jinou velikost než je v návodu jsem bohužel neháčkovala.

Ťapky Best Socks 6
Příze: Vlna-Hep Best Socks 6 Fach č. 7032
Spotřeba: 1 klubíčko na jeden pár a kousek
Háček: 3 mm, 4 mm
Rozměry: délka 25-26 cm, výška 11 cm, dámská velikost 39-41
Jehla s velkým ouškem, označovače
Časový rozpočet: 3-4 hodiny na celý pár
Pro odvážné začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
PDS véčko – dva sháčkované PDS do jednoho očka, ŘO
KS véčko – dva sháčkované KS do jednoho očka, ŘO
PO véčko – dvě PO sháčkované do jednoho očka, ŘO
PDS – polodlouhý sloupek

Ťapky háčkujeme od základního řetízku. Háčkujeme dokola bez ukončení řad, abychom se vyhnuli švu. V další části háčkujeme po řadách tam a zpět. Náhradu “N” tvoří dvě řetízková očka a jedno očko do vzoru. Řadu končíme PDS do druhého očka náhrady.

Ťapky, háček 4 mm
1. řada: 12 oček řetízku + 2 ŘO na otočení, otočíme
2. řada: háček vedeme do třetího očka od háčku a uháčkujeme KS (vložíme označovač), dále KS do každého očka. Na konci řetízku háčkujeme 5 KS do posledního očka (do prostředního očka z pěti vložíme označovač) a pokračujeme na protilehlé straně řetízku. Zde háčkujeme KS do každého očka. Na konci řady háčkujeme 3 KS do očka s označovačem a do posledního KS vložíme označovač. Celkem máme 29 KS a do další řady pokračujeme pomocí KS, který umístíme mezi náhradu a první KS.

3. řada: háčkujeme KS do KS. Do očka s označovačem háčkujeme dva KS, přičemž do druhého KS ze dvou přesuneme označovač. Pokračujeme a háčkujeme KS do KS. Na konci řady do očka s označovačem háčkujeme dva KS, přičemž do prvního očka přesuneme označovač. (31)
4. řada: háčkujeme KS do KS. Do očka s označovačem háčkujeme dva KS, přičemž do prvního KS ze dvou přesuneme označovač. Pokračujeme a háčkujeme KS do KS. Na konci řady do očka s označovačem háčkujeme dva KS, přičemž do druhého očka přesuneme označovač. (33)

Pozn. Střídání rozšiřování je z toho důvodu, aby se nám špička příliš nekroutila.

5. řada: háčkujeme KS do KS. Do očka s označovačem háčkujeme dva KS, přičemž do druhého KS ze dvou přesuneme označovač. Pokračujeme a háčkujeme KS do KS. Na konci řady do očka s označovačem háčkujeme dva KS, přičemž do prvního očka přesuneme označovač. (35)

6. řada: háčkujeme KS do KS. Do očka s označovačem háčkujeme dva KS, přičemž do prvního KS ze dvou přesuneme označovač. Pokračujeme a háčkujeme KS do KS. Na konci řady do očka s označovačem háčkujeme dva KS, přičemž do druhého očka přesuneme označovač. (37)
7. řada: háčkujeme KS do KS. Do očka s označovačem háčkujeme dva KS, přičemž do druhého KS ze dvou přesuneme označovač. Pokračujeme a háčkujeme KS do KS. Na konci řady do očka s označovačem háčkujeme dva KS, tento označovač již nepoužijeme. (39)

8. řada: háčkujeme KS do KS. Do očka s označovačem háčkujeme dva KS, přičemž do prvního KS ze dvou přesuneme označovač. Pokračujeme a háčkujeme KS do KS až do konce řady. (40)
9. – 10. řada: háčkujeme KS do KS dokola kolem celé špičky (40)

11. řada: na boku ponožky v místech, kde jsme začali háčkovat tzv. dokola přejdeme z KS na PDS véčka (vložíme označovač). Začínáme ŘO, nahodíme, háček vedeme do očka, vytáhneme přízi, nahodíme, háček vedeme do sousedního očka, vytáhneme přízi, nahodíme a sháčkujeme 5 nitek na háčku do jednoho očka, ŘO. Další véčko začíná od následujícího očka. V řadě máme 20 sloupců véček.
12. – 23. řada: háčkujeme PDS véčka, přičemž véčko začíná pod ŘO před véčkem a končí pod ŘO za véčkem, následující véčko začíná pod ŘO, kde předchozí véčko končí. Nezapomínáme na ŘO.

Pozn. Počet řad upravíme podle délky našeho nártu. Uděláme si poznámku o počtu řad.

24. řada: háčkujeme véčka po řadách tam a zpět, přičemž háčkujeme od místa, kde máme označovač. Přední část nártu tvoří osm sloupců véček, které již neháčkujeme. Šlapku ťapky tvoří 12 sloupců. Začínáme N, tj. 2 ŘO, 1 ŘO do vzoru, uháčkujeme 12 sloupců véček. Na konci řady háčkujeme PDS pod ŘO. Otočíme.
25. – 34. řada: N, ŘO, 12 sloupců véček, končíme PDS do druhé očka náhrady, otočíme.

Pozn. Vzor mírně změní vzhled! Počet řad upravíme dle vlastní délky chodidla.

Přeložíme rovný pruh podélně na polovinu, líc je uvnitř. Pomocí PO sháčkujeme a vytvoříme šev v patě. Háček vedeme jednou pod ŘO a jednou do středu véčka. Příz ukončíme.

Ťapka, olem, 4 mm
1. řada: přízi navážeme v místech, kde máme označovač. Uháčkujeme 2 ŘO a pokračujeme 8 KS véčka v oblasti nártu. Pro KS véčko háček vedeme pod ŘO, vytáhneme přízi, háček vedeme pod následující ŘO, vytáhneme přízi, s nahozením sháčkujeme 3 nitky na háčku do jednoho očka, ŘO. Následující véčko začíná tam, kde předchozí véčko koncí. Boční strany ťapky obháčkujeme KS véčky. Na konci řady háček vedeme mezi náhradu a první véčko a pokračujeme v háčkování dokola bez ukončení řady.

Ťapka, olem 3 mm
2. – 7. řada: háčkujeme KS véčka dokola ťapky. V poslední řadě, tři očka před koncem řady háčkujeme PO véčko, PO véčko, PO pod ŘO a PO do středu véčka a přízi ukončíme. Pro PO véčko háček vedeme pod ŘO, vytáhneme přízi, háček vedeme pod následující ŘO, vytáhneme přízi a bez nahození protáhneme poslední očko skrz dvě očka na háčku, ŘO.

Dokončení
Volné konce zapošijeme, dozdobíme štítkem.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu nebo pro propagaci klubíčka Best Socks 6 Fach. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Novinky Vlna Hep na sezónu 2023-2024 9.8.2023 at 12:47

    […] Ťapky BEST SOCKS, video návod zde    […]

  • Leave a Reply

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.