Háčkovaný street art ve Františkových lázních

17.3.2022

Při návštěvě Františkových Lázní mne zaujala socha Františka v háčkovaném oblečku a obháčkované stromy.

Nejdříve jsem se pustila do pátrání, kdo místního chlapečka Františka obléká. Měl totiž na sobě háčkovanou čepici a šálu. Zamířila jsem do místní galanterie Gatex, kde jsem později i nakoupila materiál na výrobu. Paní v galanterii mě odkázala s mým dotazem na infocentrum a odtud jsem pak putovala do galerie Brömse. Měla jsem představu, že se o garderobu sochy po vzoru Bruselského kolegy stará kostymér. Není tomu tak. V galerii Brömse jsem se dozvěděla, že tradice oblékání chlapečka funguje cca 7 let a chlapeček se obléká do sezónního úboru v den příjezdu Martina na bílém koni, tj. 11. listopadu a oblékací sezóna končí cca v půli dubna.

Lázně, kde se léčí mimo jiné neplodnost, navštěvují zejména ženy. Návštěva se nemůže obejít bez toho, aniž by se dotyčná zastavila u známé sochy a chlapečka nepohladila v rozkroku. Prý to přináší štěstí a brzy se zaručeně narodí potomek. Chlapeček mívá v zimním období na hlavě čepici a něco na krk. Bačkůrky je také možné vytvořit, ale podle příběhu z publikace se od padesátých let se kromě rozkroku hladí pro štěstí i levá nožka.

Pro tvořilky a i pro své další tvoření jsem sochu Františka poměřila. Má obvod hlavičky 51-52 cm a hloubku čepičky 39-40 cm (měřeno od spodní části lalůčku ke druhému přes temeno hlavy). Čepici je potřeba udělat spíše pevnější, aby neuletěla. Co se týče šály, stačí šířka 8.5 cm a délka max 130 cm. Poměřila jsem i na šáteček. Obvod krku je 33 cm, výška šátku 8-10 cm. Co se týče bačkůrek, František má atypickou nožku. Délka chodidla je 15 cm, poměrně velká výška nártu je 12 cm a délka nártu k nožce je 9 cm. Nožka má buculatý obvod 23 cm a levá nožka je připevněna ke kouli, na které sedí, takže bačkůrka půjde hůře obléci. Pokud někdo z návštěvníků lázní má chuť vytvořit Františkovi nový obleček, není v tom žádný problém. Původní oblečení stačí zanést do galerie Brömse.

Současná socha Františka, tedy chlapečka s rybou, pochází z roku 1967 a autorem je Oskar Kozák a Jiří Lendr. Původní socha z roku 1934 je uložena v muzeu Františkových lázních. Bruselskému čurajícímu chlapečkovi se říká Manneken Pis a našemu Františkovi Brunnenbuberla.

Národní třídu v lázních lemují stromy a stromky, nádoby na květináče a koule, které jsou ve stejném období oblečeny do pestrobarevných háčkovaných kabátků. Tento typ háčkovaného street artu můžeme nají i jinde ve světě. Například ve městě Silves v Portugalsku, Greeton na Novém Zélandu či Valverde de la Vera ve Španělsku Tradice oblékání stromů je v lázních také sedmiletá a aktivita je koordinována galerií Brömse. Stromy mají vzdušný síťový oblek dekorovaný květinami, motivem soviček, sněhuláků či rybek. Zajímavostí je, že po skončení oblékací sezóny se sítě sundají a ošetří, o růstu stromů je vedena evidence a na objemu stromek za rok získá cca 2-4 centimetry, takže se sítě musí sítě průběžně vyrábět nebo zvětšovat. Cílem háčkovaného street artového umění je v zimních šedých dnech přinést do ulice Františkových lázní trochu barev.

V případě, že míříte do Františkových lázních a máte různé zbytky přízí a klubíček, můžete je ponechat v galerii pro další street artové tvoření.

Františkovi jsem uháčkovala čepičku z Elian Nicky, 50g/152, 100% mikroakryl. K čepičce Vám po návratu z lázní zpracuji i video návod. Na krk dostal František šáteček ze stejné příze. Spotřeba na celý set bylo jedno klubíčko mentolové a půl klubíčka karamel. Vzorek na šátečku se mi tak zalíbil, že ho vytvořím ve větší verzi z duhovkového klubíčka. Pro tvoření doporučuji spíše akrylové příze. Oblečení má František 24/7 po celou sezónu ať prší, fouká či sněží.

Pohodové tvoření nejen při návštěvě a pobytu ve Františkových lázních.

Kačka

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.