Být GREEN je IN. Dnes ráno jsem otevřela ledničku a jen tak pro zajímavost jsem spočítala, kolik igelitových sáčků se mi v ledničce vyskytlo. Stav: 8 x igelitový pytlík (jablka, pomeranče, mandarinky, citrony, mrkev, celer, petržel, cibule). Řekla bych celkem neutěšený stav, až jsem se zastyděla, když si uvědomíme, kolik ledniček kolem sebe máme.
Nejsem výrazně zaměřená na EKO-BIO, ale někdy mám záchvěvy pro-green záchrany světa. A tak vznikl tento sáček na ovoce/zeleninu. Zvolila jsem “tvranlivou” přízi firmy Chemlonka Ariadne s názvem Provázková (100% polyamid). Krapet tužší materiál slibuje pevnost a pratelnost je na 40°. A pozor dámy (pánové), pytlík o rozměru 25 x 18 centimetrů pojme minimálně kilo jablek, pomerančů, mandarinek, svazek banánů atd. To nejlepší si nechávám na konec. Spotřeba – 1 klubíčko 50 g. Ano ano, takže sumasumárum cena 23 Kč za jeden znovupoužitelný, pratelný pytlík. Nenechte se zmást barvičkou – bílou jsem zvolila pro pocit čistoty, ale Provázková existuje i v tmavších odstínech, takže můžete ladit podle vlastních představ.
Nejedená se o kdovíjaký háčkovací nebo kreativní převrat, ale tak nějak osobně jsem cítila potřebu vytvořit něco praktického, užitečného a znovupoužitelného. Navíc Provázková tomu dost nahrává. Materiál se Vám nevytáhne a přitom je sáček lehoučký. U vrcholu sáčku je praktický tunýlek, kudy provlečete provázek/mašličku (ideálně něco hladkého) a stačí zavázat. Pokud budete chtít pytlík zavěsit (například ořechy do špajzky), stačí vyrobit praktické poutko.
Vzoreček na pytlíku je možná zbytečně zdobný – jenže jsem na něj narazila na Pinterestu a musela jsem zkrátka vyzkoušet. Vynikne hlavně v okamžiku vložení potravin. Navíc, pokud s pytlíky zamíříte rovnou do obchodu (zdroje sáčků), tak ať můžete v košíku dělat “parádu”.
Sáček Provázkový, 25 x 18 cm
Příze: Chemlonka Ariadne Provázková, bílá 01-25, spotřeba 1 klubíčko, k zakoupení na www.chemlonka.cz
Háček: 3.5 mm
Spínací špendlík, 1 metr mašle/klouzavého provázku, štítek, jehla, nit
Hodinový rozpočet: cca 3 hodiny včetně úprav
Pro začátečníky
PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
PDS – polodlouhý sloupek do mezer
DS – dlouhý sloupek
3DS – 3xnahazovaný dlouhý sloupek
První řadu háčkujeme jako začátek botičky, tj. řetízek obháčkovaný dokola. Dále háčkujeme po řadách. Řadu začínáme náhradou „N“ za 3DS = 5 ŘO, “N” za PDS = 2 ŘO, “N” za KS = 1 ŘO a končíme PO. Poslední řady pro tunýlek háčkujeme tam a zpět.
Provázková bílá, háček 3.5 mm
1. řada: uháčkujeme 42 ŘO
2. řada: háček vedeme do třetího očka od háčku, uháčkujeme DS, dále DS do stejného očka a odtud DS do dalších oček, na konci řetízku, do posledního očka uháčkujeme 5 DS a pokračujeme háčkováním na protilehlé straně, DS do mezery. Do posledního očka, tj. tam, kde jsem začali řadu, uháčkujeme 3 DS (už tam 2 máme, první byla náhrada a dále první DS), tj. celkem v řadě máme 85 oček, ukončíme PO
3. řada: N za KS, dále 4 ŘO, přechytneme si sem prst, dále 5 ŘO a tam, kde máme prst uděláme PO, dále 4 ŘO a KS do pátého očka od náhrady, viz nákres vzorku v galerii. Opakujeme vzorek dokola řady, končíme PO do KS. Máme základ pro 17 sloupců.
4. řada: N za 3DS, tj. uháčkujeme řetízek z 5-ti ŘO. Do očka, které vzniklo v minulé řadě uháčkujeme 4 KS. 3 x nahodíme přízi na háček, vedeme háček do KS z předchozí řady, vytáhneme přízi na háček, s nahozením sháčkujeme první dvě nitky, nahodíme, sháčkujeme další dvě nitky, nahodíme, sháčkujeme další dvě nitky, s posledním nahozením sháčkujeme poslední nitky. Dále uháčkujeme 4 KS do očka z předchozí řady. Opakujeme. Řadu končíme PO do posledního očka náhrady.
5. – 20. řada: opakujeme řady vzorku dle řady tři a čtyři
TUNÝLEK
21. řada: háčkujeme PDS, tj. do 3DS háčkujeme PDS a dále PDS do každého KS, tj. 17 x 5 = 85 oček na konci řady, otočíme, háčkujeme zpět.
22. – 25. řada: háčkujeme PDS do mezer po řadách tam a zpět, začínáme N a poslední PDS vedeme do náhrady z předchozí řady. Pokud utahujete jinak než já, může Vám příze zůstat i na řadu 26, ale je potřeba si nechat dostatečně volný konec na zapošití tunýlku. Přízi neukončíme, pokračujeme se zpošitím.
DOKONČENÍ
Převrátíme pytlík naruby, založíme tunýlek na půl a zadním stehem přišijeme k první řadě PDS tak, aby nám vznikl prostor pro protažení šňůrky. Převrátíme sáček zpátky. Zapošijeme volné konce, přišijeme cedulku – knoflík, protáhneme tunýlkem pomocí svíracího špendlíku šňůrku nebo mašličku.
Ať se Vám dílko podaří.
Návod je chráněný autorským zákonem a je určen pro háčkování pouze pro vlastní potřebu! Pro komerční využití mne prosím kontaktujte. Zneužití návodu pro komerční účely bez souhlasu autora je v rozporu s autorským zákonem.
Pro rady, nápady a inspiraci jsem založila novou facebookovou skupinku, kde se snažím co nejrychleji reagovat na vaše dotazy, proto neváhejte a připojte se zde.
Mé další háčkoprojekty můžete sledovat na stránce Krampolinka Háčkování nejen na focení, případně se můžete přihlásit k odběru na youtube kanálu zde.
Co se zrovna tvoří #workinprogress naleznete na mém instagramového účtu zde.
Chcete mít jistotu, že Vám žádný návod zdarma neunikne? Můžete se přihlásit i k odběru novinek tohoto webu a každý nový návod zde uveřejněný Vám přijde v odkazu do Vašeho e-mailu.
Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.
Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.
Krásné tvoření a hodně zdaru přeje
Kačka