Vesta Mink: háčkujeme hmatem

7.10.2018

Tato nadýchaná, jemňoučká, heboučká a k pomazelní vesta je jen pro otrlé. Proč? Protože nejsou vidět očka a jediný způsob zpracování příze je – háčkovat hmatem. Že je to ale možné, můžete vidět na výsledku. Medvídkovská vestička pro nejmenší.

Přízi YarnArt Mink jsem zjara použila na set na focení pro miminka, na botičky, na bambule a slíbila jsem si, že se k ní vrátím v podobě nějakého návodu. Dítko mi z jara do podzimu poporostlo a www.bezvapleteni.cz mne poškádlilo dovozem nových podzimních barev Mink. Já sice sáhla do jarních zásob, tj. světle šedá, ale zaslaná olivová je velikým lákadlem. Nevím nevím, jestli nebudeme potřebovat dvě.

Když YarnArt vypustilo vloni Mink, byl to tak obrovský boom, že byl několikatýdenní výpadek v dovozu. V letošním roce je zásob zatím všude dost, a když se podíváte do háčkovacích skupinek, hemží se to tam medvídky jedna báseň. Co je Mink zač? V 50 gramovém klubíčku na vás čeká 75 metrů chundelaté jemné příze. Je to 100% polyamid a jedná se spíše o efektní přízi. Sice vzhledem i na omak vybízí k zachumlání, sama o sobě vás nebo vaše dítko nezahřeje. Pokud chcete klasickou čepičku na nošení od podzimu do jara, určitě ji podšijte funkčním úpletem nebo tričkovinou. To platí i o dekách. Pokud se však jedná o módní doplněk typu vestička, svetřík, olem na čepici nebo na oděvech, účel splní a navíc budete na módní vlně, která chlupatinám přeje. Nevýhodou je, že při háčkování nevidíte zhola nic a sem tam spadne chlup. Pro ty, co chtějí Mink vyzkoušet – připravte si hodně čokolády nebo jiného nervového uklidňovače. Ti zkušení už vědí, že lze k háčkování použít například vodící nitku. To ale není případ této vestičky. Ale nebojte se. Vzorek jsou jen PDS do mezer, tj. stačí nahmátnou mezeru a tam vést háček a počítat a nic vás nerozhodí. Navíc vaše dítko bude ve vestě těžce IN.

Dobrá zpráva také je, že pokud chcete vestu v jiné velikosti, stačí si sehnat tyto míry: obvod boků (na tento počet potom uháčkujte řetízek + první řadu PDS), délku spodní části vesty, tj. od spodního lemu k podpaždí, tj. do této výše budete háčkovat tam a zpět pruh, výše průramku, tj. výše předních dílů a zádové části. Pro kapuci budete potřebovat vědět výšku od ramen k vrcholu hlavy, tj. délka kapuce od ramen. Střihově je podobná vestičce Alpine Maxi, ke které je zpracováno video, mrkněte sem. A to je vše.

Tak se do ní dáme.

Vestička Mink, velikost 96-104, 2,5 – 3,5 let, rozměry viz fotky a text
Příze: YarnArt Mink, spotřeba 5 klubíček šedé (TIP TOP!) a 1 klubíčko bílé na tuto velikost, zakoupíte na www.mojegalanterka.cz 
Háček: 7 mm a 5 mm na uši

Rozměry: šíře 60 cm přes hrudník, cca 16 cm průramek, celková délka 40 cm, délka kapuce 26 cm, šíře kapuce cca 33 cm
Na dozdobení velký knoflík na zapínání 2x, štítek, příp. aplikaci, KREJČOVSKÝ METR
Hodinový rozpočet: cca 5-6 hodin včetně úprav
Pro mírně pokročilé

ŘO – řetízkové oko
PDS – polodlouhý sloupek háčkovaný do mezery, video zde
Řadu začínáme náhradou “N”, tj. jedno volné ŘO za PDS na začátku řady

Spodní část vesty, MINK, háček 7 mm
1. řada: volně a rovnoměrně uháčkujeme 66 ŘO + 1 ŘO na otočení, do druhého očka od háčku uháčkujeme PDS
2. řada: PDS do každého ŘO z předchozí řady, vč. náhrady máme celkem 66 PDS, otočíme a háčkujeme zpět
3. řada: PDS do mezer, tj. nahmátneme mezeru mezi sloupky v předchozí řadě, zde vedeme háček a uháčkujeme PDS, POČÍTÁME!!, každá řada má včetně náhrady dohromady 66 PDS
4. řada až do výše 24 centimetrů: PDS do mezer. Vznikne nám pruh vesty, tj. spodní část. S počtem řad si nelámejte hlavu, je potřeba dodržet počet centimetrů. Upřímně, ono se to v té chlupatině stejně těžce počítá i hledá.

Přední díl, MINK, háček 7 mm, začínáme u kraje
1. řada: 14 x PDS do mezer, otočíme a háčkujeme zpět
2. řada až do výše 16 centimetrů, 14 PDS do mezer
Zopakujeme na druhé straně, tj. máme dva přední díly o délce 14 PDS do mezer.

V podpaždí vynecháme 4 očka, tj. neháčkujeme je

Zadní díl, MINK, háček 7 mm, začínáme do šestého očka, počítáno od předního dílu
1. řada: 30 x PDS do mezer, otočíme a háčkujeme zpět
2. řada až do výše 16 centimetrů, 30 PDS do mezer

Kapuce, MINK, háček 7 mm
Přeložíme vestu tak, jak bude v konečném výsledku vypadat. Od ramenní části na předním i zadním dílu odpočteme pět oček, kterými provlečeme (oběma) označovač nebo přízi, viz foto. Zopakujeme na druhé straně. Navážeme přízi pro kapuci. Háčkujeme 9 PDS do mezer na předním díle, 1 PDS jako přechod do zadní části, 20 PDS do mezer na zadní části, 1 PDS jako přechod ze zadní části na přední a 9 PDS do mezer na předním dílu. Otočíme a háčkujeme zpět po řadách do výše 26 cm. Na konci řady přepůlíme kapuci na půl a v rubu sháčkujeme oba díly krátkými sloupky, přízi ukončíme.

Olem vesty, MINK, háček 7 mm, začínáme od spodního okraje předního dílu
1. – 3. řada: navážeme kontrastní přízi a pomocí PDS (nebo DS, záleží na vás) obháčkujeme celou vestu, včetně kapuce

V podpaždí vestu obháčkujeme pouze 1 řadou PDS.

Uši, MINK DVOJMO, háček 5 mm, háčkujeme cca 3 cm od lemu kapuce
1. řada: PO, do sousedního očka 3 PDS, do sousedního očka 3 PDS, PO, otočíme
2. řada: zdvojíme všechny PDS, tj. 12 PDS, končíme PO, otočíme
3. řada: háčkujeme pouze PDS, ouško se tím pádem vytvaruje, končíme PO do kapuce, ukončíme přízi.
Ouško uháčkujeme zrcadlově i na druhé straně. Pozn. vychází to cca 5 cm od středového sešití kapuce k uchu na každou stranu.

Dokončení
Všechny volné konce zapošijeme. Přišijeme knoflíky do horní hrudní části, našijeme cedulku, příp. aplikaci, kytičku.

Návod je chráněný autorským zákonem a je určen pro háčkování pouze pro vlastní potřebu. Pro komerční využití mne prosím kontaktujte. Zneužití návodu pro komerční účely bez souhlasu autora je v rozporu s autorským zákonem.

Pro rady, nápady a inspiraci jsem založila novou facebookovou skupinku, kde se snažím co nejrychleji reagovat na vaše dotazy, proto neváhejte a připojte se zde.
Mé další háčkoprojekty můžete sledovat na stránce Krampolinka Háčkování nejen na focení, případně se můžete přihlásit k odběru na youtube kanálu zde.
Co se zrovna tvoří #workinprogress naleznete na mém instagramového účtu zde.
Chcete mít jistotu, že Vám žádný návod zdarma neunikne? Můžete se přihlásit i k odběru novinek tohoto webu a každý nový návod zde uveřejněný Vám přijde v odkazu do Vašeho e-mailu.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Krásné tvoření a hodně zdaru přeje

Kačka

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: