Háčkovaný kulíšek Mary

30.1.2020

Na pořádnou zimu pořádná hřejivá čepice. Nový univerzální vzorek bude slušet jak ženám tak mužům. Navíc krásné barevné přechody dodají čepici opravdový šmrnc.

Před Vánocemi jsme si rozbalili novinku Vlnap Mary Colour, což je jakoby do dutinky stáčená příze ve složení 90% akryl, 10% polyamid, která se prodává ve 150 gramovém klubíčku s návinem 150 metrů. Tuto konkrétní barvičku jsme si rozbalili od e-shopu www.vlnovka-prize.cz, moc děkuji, (unboxing video zde) a jedná se o číslo 88271. Mary je jemná a měkoučká na dotek a má zajímavé pomalé ombré přechody. Krásně na ní vyniknou i obyčejné polodlouhé sloupky do mezer.

Já však chtěla vyzkoušet nový vzorek. Ten je pravda náročnější na spotřebu, padlo celé jedno 150 gramové klubíčko na velikost 50-56 cm, hloubka 19 cm, ale má hned několik nej. Tak především vzorek je neokoukaný, díky hutnosti hřejivý (řekla bych, že kulich bude super do klasického krutomrazu), má super pletený vzhled a krásně pruží. Čepici nasadím já s obvodem 56 cm, tak mé dítko s obvodem 50 cm, aniž by čepice nebo hlava trpěla. Jen si musíte rozhodnout, kdo bude čepici nosit a podle toho upravit počet řad na délku.

Na vzorek jsem použila háček 9 mm a na poslední řady háček 7 mm. Vyzkoušela jsem různé lemy, ale nebylo to ono, takže postupné zmenšování háčku, případně zdvojení příze v posledních dvou řadách bude super volba pro pevný lem (na zdvojení bude ale potřeba další klubíčko). Rozšiřování ve vzorku je poměrně jednoduché, takže si ve videu ukážeme v podstatě začátek čepice a zbytek už zvládnete háčkovat sami. Jen nezapomeňte vyměnit háček na posledních pár řad za menší. Jedinou vadou na kráse snad je to, že čepice vydrží cca jednu sezónu. Příze nemá antipilling, ale zato Vás krásně zahřeje a mezi námi, kdo háčkuje, nenosí jednu čepici dvě sezóny, to je přeci jasný.

Čepici lze dozdobit kožešinovou bambulkou, případně klasickou bambulkou nebo nechat jen tak se štítkem pro pány. No a my se do ní pustíme. Není to taková rychlovka jako véčkovka, ale efekt stojí zato!

Kulich Mary, obvod uni 50-56 cm
Příze: Vlnap Mary Colour, 88271, zakoupíte na e-shopu www.vlnovka-prize.cz
Spotřeba: jedno klubíčko tip top, na zdvojení lemu je potřeba klubíčko druhé
Háček: 9 mm, 7 mm
Rozměry: výška 19 cm, šířka volně rozložené čepice 26 cm
Bambule: tuto konkrétní zakoupíte od Katky tvoření
Jehla s velkým ouškem, knoflík
S videem zvládnou i začátečníci.

Pozn. Pokud použijete jinou přízi, jiný háček nebo utahujete jinak než já, návod nemusí odpovídat.

MK – magický kroužek
PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
PDS – polodlouhý slupek
PDS véčko – nahodíme, háček vedeme do mezery před véčko (pod ŘO), nahodíme, háček vedeme do mezery za véčko (pod ŘO), s nahozením sháčkujeme do jednoho očka, ŘO
PRPDS véčko – přední reliéfní polodlouhý sloupek vedený kolem sloupku z předchozí řady a přední reliéfní polodlouhý sloupek vedený kolem sloupku z předchozí řady, oba s nahozením sháčkované dohromady a 1 ŘO

Kulich začínáme od MK a háčkujeme po řadách. Řadu ukončíme PO a začínáme náhradou N, tj. první sloupek v řadě, tj. 2 ŘO za PDS. Základy háčkování zde.

Kulich, Mary, háček 9 mm
1. řada: N za PDS, 8 PDS do MK, spojíme PO (9 PDS).
2. řada: N za PDS, háček vedeme k náhradě a uháčkujeme PDS, dále zdvojíme každé očko pomocí PDS, opakujeme, končíme PO (18 PDS).
3. řada: N za PDS, 17 PDS véček, končíme PO.

4. řada: N za PDS, PRPDS véčka – nahodíme, háček vedeme kolem sloupku předchozí řady jakoby na PRPDS, nahodíme, háček vedeme kolem druhého sloupku jakoby na PRPDS a s nahozením sháčkujeme do jednoho očka, ŘO. Hned v této řadě provedeme rozšíření. K rozšíření využijeme spojovací očko véčka z předchozí řady, takže nahodíme, háček vedeme kolem sloupku předchozí řady jakoby na PRPDS, nahodíme a háček vedeme do spojovacího očka a s nahozením sháčkujeme do jednoho očka, ŘO, pokračujeme, nahodíme, háček vedeme kolem druhého sloupku z véčka z předchozí řady jakoby na PRPDS, nahodíme a háček vedeme pod ŘO a s nahozením sháčkujeme do jednoho očka, ŘO. Takže nad véčkem z předchozí řady máme dvě nachystaná véčka. Schéma pro rozšíření v této řadě je PRPDS véčko – PRPDS véčko – PRPDS véčko – rozšíření. Končíme PO. Na konci řady máme 21 PRPDS véček.

5. řada: N za PDS, PRPDS véčko, 1x rozšíření, od tohoto místa háčkujeme ve schématu, tj. PRPDS véčko – PRPDS véčko – PRPDS véčko – rozšíření. Končíme PO. Na konci řady máme 26 PRPDS véček.
6. řada: N za PDS, háčkujeme PRPDS véčka bez rozšíření. Končíme PO. Máme 26 PRPDS véček.
7. řada: N za PDS, rozšiřujeme ve vzoru, tj. PRPDS véčko – PRPDS véčko – PRPDS véčko – PRPDS véčko – rozšíření. Končíme PO. Na konci řady máme 31 PRPDS véček.
8. – 18. řada: N za PDS, 31 PRPDS véček, končíme PO.

Kulich, Mary, háček 7 mm
19. – 22. řada: N za PDS, 31 PRPDS véček, končíme PO. (délku čepice, tj. počet řad, upravíme podle adresáta)

Dokončení
Volné konce zapošijeme, dozdobíme knoflíčkem a přišijeme bambuli.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. 
Pro rady, nápady a inspiraci jsem založila novou facebookovou skupinku, kde se snažím co nejrychleji reagovat na vaše dotazy, proto neváhejte a připojte se zde.
Mé další háčkoprojekty můžete sledovat na stránce Krampolinka Háčkování nejen na focení, případně se můžete přihlásit k odběru na youtube kanálu zde.
Co se zrovna tvoří #workinprogress naleznete na mém instagramového účtu zde.
Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Krásné tvoření a hodně zdaru přeje

Kačka

VIDEO

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

%d bloggers like this: