Jarní miminkovská Clipper

2.12.2018

Už víte v čem vyrazí Váš drobeček na jaře na procházku? No přeci v čepičce Clipper.

Příze Clipper české firmy Chemlonka Ariadne je vyrobena ze 100% bavlny barvené indigem. Příze pro Clipper je dovážena z Velké Británie v přírodním stavu, modrý nádech dodává až český výrobce, a v klubíčku 50 gramů naleznete 170 metrů. Pro naši jarní čepičku jsem přízi zdvojila a použila háček 5 mm. Na letní čepulky zkuste háček trojku v jednoduchém provedení. Krásně vynikne s bílou jak v holčičím tak chlapeckém provedení. Holt riflová je riflová.

Háčkovala jsem propichovaná véčka – taková malá alternace populárního vzorečku. Díky propichování vzorku je čepička hutnější, tj. nemá tolik mezer, navíc kolem oušek jsou krátké sloupky pro lepší teplotní komfort. Pokud máte i tak strach, že by čepička při výkyvech jarních teplot nedostačovala, tak můžete podvléci nějakou jinou bavlněnou tenkou čepulku.

Na štítku příze a webové stránce výrobce se dočtete, že příze může pouštět modrou barvičku. Ovšem sám výrobce mne ubezpečil, že momentálně používají k barvení novou metodu, takže příze již nepouští. A pozor – jedná se o bavlnu, takže nezapomeňte, že čepička určitě povolí. Z tohoto důvodu používáme na olemy menší háček.

No a my se do ní můžeme směle pustit.

Čepička Clipper, obvod 37-38 cm
Příze: Ariadne Clipper, dvě klubíčka, zakoupíte na  www.chemlonka.cz
Háček: 5 mm a 4 mm na lem, případně 3.5 mm

Označovač nebo kousek příze, jehla a nit
Na dozdobení knoflík nebo štítek
Hodinový rozpočet: cca 2 hodiny včetně úprav
Pro začátečníky

MK – magický kroužek
PO – pevné oko
PDS – polodlouhý sloupek
KS – krátký sloupek
PR KS – přední reliéfní krátký sloupek (případně zadní, pokud budete začínat olem v jiném směru)

První dvě řady a lem čepice začínáme náhradou „N“, tj. první očko v řadě děláme 1 ŘO za KS a 1 volné ŘO za PDS, a končíme PO.
Od třetí řady po lem čepice háčkujeme dokola.

Clipper háček 6 mm
1. řada: 10 PDS do MK, PO
2. řada: N, zdvojíme každý PDS, tj. 20 PDS, PO
3. řada: N, do stejného místa PDS, ŘO, klasická véčka – nahodíme přízi na háček, vedeme háček do očka, vytáhneme přízi na háčku, nahodíme, vedeme háček do druhého očka, vytáhneme přízi na háčku, s nahozením stáhneme vše do jednoho očka, uděláme ŘO. následující véčko začíná v místě, kde předchozí končí. „Véčka“ v této řadě háčkujeme ve schématu 3-1, tj. tři véčka, která začínají ve stejném očku, jako končí předchozí véčko, poté vynecháme jakoby jednu nitku, tj. jedno véčko bude začínat v novém očku, opakujeme, poslední jsou 4 véčka po sobě jdoucí, při přechodu do další řady dáme do posledního očka označovač nebo kousek příze, pokračujeme plynule do další řady (16 véčkových sloupců)
4. řada: propichovaná véčka háčkujeme tak, že nahodíme na PDS, vedeme háček do předchozí řady do středu véčka, vytáhneme přízi na háček, nahodíme, vedeme háček do středu véčka z předchozí řady a s nahozením spojíme do jednoho očka, uděláme jedno ŘO. (klasická véčka vedeme pod ŘO z předchozí řady, zde vedeme véčka do véček z předchozí řady). V této řadě máme schéma 2-1, tj. uděláme dvě propichovaná véčka, a poté následuje rozšíření ve vzorku, ke kterému využijeme ŘO z předchozí řady, tj. jedno véčko začíná propíchnutím véčka v předchozí řadě a končí pod ŘO a druhé véčko začíná pod ŘO a končí v propíchnutém véčku z předchozí řady. DOPORUČUJI SHLÉDNOUT VIDEO!!
5. řada: háčkujeme propíchnutá véčka dokola čepičky, průměr 11 cm
6. řada: rozšiřujeme ve vzorku ve schématu véčko-véčko-véčko – 2 véčka, opakujeme (30/31 véček),
7. řada – 13. řada: háčkujeme propíchnutá véčka dokola čepičky, máme 30/31 véček

Háček 4 mm
14. řada: háčkujeme propichovaná véčka dokola, máme 30/31 véček, hloubka 11 cm
15. řada: háčkujeme KS dokola, máme 60/62 KS

LEM, háček 4 mm
16. – 18. řada: háčkujeme 11 PDS, 24 KS, 11 PDS, otočíme a háčkujeme zpět. Na zátylku neháčkujeme 14 oček.
19. řada: háčkujeme KS tam a zpět
20. řada: obháčkujeme přední část čepice PRKS, boky klapiček 4 PDS, zátylek 14 KS. Přízi neukončíme, necháme ji dostatečně dlouhou a zapleteme do copánku při pletení šňůrek.

UŠI, háček 4 mm
1. řada: 1 KS, 7 PDS do jednoho místa, 1 KS, PO, otočíme, háčkujeme zpět
2. řada: do první mezery uděláme PDS, každou mezeru zdvojíme, končíme PO do čepice, otočíme, háčkujeme zpět
3. řada: 1 KS do každého očka dokola ouška, ouško se dotvaruje, zbytek dotvoříme volným koncem

ŠŇŮRKY A DOKONČENÍ
7xpříze cca 80 cm dlouhá, přepůlíme, prostrčíme v místech, kde jsou rohy klapiček u uší, uděláme liščí smyčku a zapleteme copánek, zopakujeme na druhé straně. Zapošijeme volné konce, dozdobíme knoflíkem nebo cedulkou. Případně naháčkujeme ouška.

Návod je chráněný autorským zákonem a je určen pro háčkování pouze pro vlastní potřebu. Pro komerční využití mne prosím kontaktujte. Zneužití návodu pro komerční účely bez souhlasu autora je v rozporu s autorským zákonem.

Pro rady, nápady a inspiraci jsem založila novou facebookovou skupinku, kde se snažím co nejrychleji reagovat na vaše dotazy, proto neváhejte a připojte se zde.
Mé další háčkoprojekty můžete sledovat na stránce Krampolinka Háčkování nejen na focení, případně se můžete přihlásit k odběru na youtube kanálu zde.
Co se zrovna tvoří #workinprogress naleznete na mém instagramového účtu zde.
Chcete mít jistotu, že Vám žádný návod zdarma neunikne? Můžete se přihlásit i k odběru novinek tohoto webu a každý nový návod zde uveřejněný Vám přijde v odkazu do Vašeho e-mailu.

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Krásné tvoření a hodně zdaru přeje

Kačka

VIDEO

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

%d bloggers like this: