Kulich Cotton Soft Trio

6.10.2020

Co se stane, když háčkujeme dvojmo nebo trojmo, aneb jak zužitkovat tenké příze od podzimu do jara.

Máte doma tenkou přízi, ideálně akryl nebo směs akrylu s bavlnou/bambusem? Zkuste spojit vlákna a háčkujte ze zdvojené případně ze ztrojené příze. Nejenže zužitkujete zbytky, ale více vláken znamená více „tepla“, a to se na podzim či zimu hodí. Navíc díky zdvojení či ztrojení vzniknou buď nádherné melírky nebo přechody barev typu ombre. U tří spojených nitek můžete vytvořit téměř vlastní duhovku. A to za trochu námahy rozhodně stojí.

Jak na to? Pro zdvojení přízi táhneme zprostřed a vně klubíčka v případě jedné barvy nebo zprostřed klubíčka dvou různých barev. Pro ztrojení přízi táhneme zprostřed tří různých klubíček. Pokud máme klubíčka dvě, přízi táhneme zprostřed a vně prvního klubíčka a zprostřed druhého klubíčka. Pokud však máme jedno klubíčko, ze kterého potřebujeme udělat tři nitky, nezbývá nám nic jiného, než buď klubíčko komplet rozmotat na tři různá menší – v tomto případě pomůže kuchyňská váha, kterou zvážíte hmotnost odmotaného klubka (např. 100g : 3 = cca 33 g klubko). Nebo odmotat jen první část klubíčka, a poté táhnout nitku zprostřed a vně jako u předchozích verzí.

Střídání barev u takové „domácí“ třínitkové duhovky je pozvolné, mrkněte na schéma v tabulce. Při střídání jedno vlákno ustříhneme a druhé navážeme uzlíkem, případně necháme dlouhý konec, který zapošijeme.

Já si pro tento odmotávací – namotávací maraton pořídila navíječ klubíček, tzv. yarn ball winder. Pod tímto názvem jsem i hledala „přístroj“ na Aliexpressu. Vybrala jsem celokovový. V nabídce je i plastový. Cena byla s dopravou téměř tisíc korun. Za mne – velká spokojenost. Je to úžasný pomocník, klubíčka jsou krásná, pevná a lze háčkovat opět ze středu, což při ručním přemotání opravdu nejde. Díky navíječi jsem v případě této čepice odmotávala a střídala barvičky po dvaceti otočení kličkou.

Na kulíšky jsem použila přízi YarnArt Cotton Soft. Klubíčko má 100 gramů a 600 metrů, takže příze je opravdu tenká. Co do složení je to 55% bavlna a 45% akryl, takže můžeme mluvit o celoročním klubíčku. V létě se příze hodí na šaty, trička, topíky, plédy, šátky atd., na jaro a podzim přízi zdvojíme na čepici nebo svetřík a na mírnou zimu ztrojíme na kulich či nákrčník.

Co se týče vzorku, ačkoliv se vzhledově čepice tváří jako reliéfní sloupky, jedná se o véčko. Kombinovala jsem polodlouhý sloupek a přední reliéfní polodlouhý sloupek, které jsou sháčkovány do jednoho očka. Dále je tam přidáno jedno řetízkové oko, abychom v další řadě mohli háček vést před véčko a reliéfní sloupek kolem sloupku z předchozí řady. Při rozšiřování jsem používala klasická véčka, tj. dva sháčkované polodlouhé sloupky. Mrkněte na video. U melíru jsem lem sjednotila jednou barvou, na který jsem vzala menší háček. Já jsem použila pětku a čepice se zpevnila, ale také zmenšila. Pokud vezmete šestku, tak získáte o něco větší velikost. Vzorek je totiž krásně pružný, takže volbou háčku na poslední řady si určujete „velikost“. Do posledních řad doporučuji zaháčkovat průhlednou kloboukovou gumku, aby lem vydržel celou sezónu.

No a my se do čepice pustíme.

Kulich Cotton Soft Trio
Příze: YarnArt Cotton Soft antracit 45, světle šedá 49 a rezavá č. 61, nebo světle šedá 49, tyrkysová 33 a bílá 01, zakoupíte www.pletemesi.cz nebo www.pletiemesi.sk nebo na www.primaprize.cz
Spotřeba: 100 g celkem na klasickou čepičku, ze tří klubek uháčkujete cca 3 kulíšky této velikosti
Háček: 7 a 5 mm
Rozměry: obvod 46-48/35 véček, délka klasické čepičky 17.5 cm, šířka v lemu 22 cm
Jehla s velkým ouškem, knoflík nebo štítek na ozdobení, ručně vyrobená bambule od Kacuca
Časový rozpočet: 3-4 hodiny
Pro mírně pokročilé

MK – magický kroužek
PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
PRPDS – přední reliéfní polodlouhý sloupek
PDS – polodlouhý sloupek

Kulich se háčkuje od MK po řadách. Řadu ukončíme PO a začínáme náhradou N, tj. první sloupek v řadě, tj. 2 ŘO za PDS. Řada končí PO. Náhrada není součástí vzorku. Jak na magický kroužek naleznete v samostatném videu zde.

Kulich Cotton Soft, háček 7 mm, tři různě barevná vlákna
1. řada: N za PDS, 9 PDS do MK, spojíme PO (9 PDS).
2. řada: N za PDS, háček vedeme do sousedního očka a uháčkujeme dva PDS do jednoho očka, dále zdvojíme každé očko pomocí PDS, opakujeme, končíme PO (18 PDS).
3. řada: N za PDS, háčkujeme véčka – nahodíme, háček vedeme do očka, protáhneme přízi, nahodíme, háček vedeme do sousedního očka, protáhneme přízi, s nahozením sháčkujeme a uháčkujeme ŘO. Pro další véčko nahodíme a háček vedeme do očka, kde končí předchozí sloupek a postup  zopakujeme, nezapomeneme na ŘO, končíme  PO (18 PDS véček)

4. řada: N za PDS, háčkujeme kombinované véčko – nahodíme, háček vedeme k náhradě/pro další pod ŘO, protáhneme přízi, nahodíme a háček vedeme středem véčka z předchozí řady kolem sloupku, protáhneme přízi a s nahozením všechny nitky sháčkujeme a uháčkujeme ŘO. Schéma pro tuto řadu jsou dvě kombinovaná véčka (PDS+PRPDS+ŘO) a pro rozšíření dvě klasická véčka (PDS+PDS+ŘO), přičemž pro rozšíření nahodíme, háček vedeme pod ŘO, protáhneme přízi, nahodíme a háček vedeme do středu véčka z předchozí řady, protáhneme přízi, s nahozením sháčkujeme. Následující véčko začínáme tak, že nahodíme a háček vedeme do středu stejného véčka z předchozí řady, protáhneme přízi, nahodíme a háček vedeme pod ŘO, protáhneme přízi a s nahozením sháčkujeme a uháčkujeme ŘO. Takto opakujeme, poslední zdvojení neprovedeme, končíme PO (23)

5. řada: N za PDS, háčkujeme 3 x kombinované véčko a 1 x rozšíření pomocí dvou véček z PDS, opakujeme, poslední zdvojení neprovedeme, končíme PO (28)
6. řada: N za PDS, háčkujeme 4 x kombinované véčko a 1 x rozšíření pomocí dvou véček z PDS, opakujeme, poslední zdvojení neprovedeme, končíme PO (33)
7. řada: N za PDS, v této řadě rozšíříme dvakrát, tj. 13 a 26 véčko, jinak háčkujeme kombinovaná véčka, končíme PO (35)

Pozn. 35 véček je pro kulich velikosti 46-48 cm. Pokud potřebujeme větší velikost, tak v sedmé řadě (v případě, že se nám práce nevlní) přidáváme ve schématu 5 x kombinované véčko a 1 rozšíření, cca 38 véček pro velikost cca 52 cm.

8. – 16. řada: N za PDS, háčkujeme kombinovaná véčka, končíme PO (35)

Kulich Cotton Soft, háček 5 mm, tři různě barevná vlákna
17. – 18. řada: N za PDS, háčkujeme kombinovaná véčka, končíme PO (35)

Pozn. Pokud použijeme háček číslo 6, čepice se roztáhne dle mého utahování na cca 50 cm.

Kulich Cotton Soft, háček 5 mm, tři vlákna jedné barevy
19. – 20./21. řada: N za PDS, háčkujeme kombinovaná véčka, končíme PO (35), přízi ukončíme.

Pozn. Počet řad přizpůsobíme „hloubce“ hlavy, ať kulich kryje ouška.
Pozn. V případě střídání tří barev a ombre efektu háčkujeme každou barevnou kombinaci 3 řady.

Dokončení kulichu
Volné konce zapošijeme, čepičku dozdobíme knoflíkem a bambulí.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO

 

 

You Might Also Like

2 Comments

  • Reply Navíječ klubek a další inspirace z Joom - www.krampolinka.cz 25.10.2021 at 8:35

    […] přízi. To jsme si třeba vyzkoušeli v návodu na kulicha Cotton Soft Trio, video návod zde. No a v neposlední řadě se navíječ hodí při párání. Vznikne krásné klubíčko a hned se […]

  • Reply Jak používat navíječ klubíček - www.krampolinka.cz 2.11.2021 at 18:10

    […] když máte chuť vytvořit vlastní duhové klubíčko. Pokud máme dostatečně tenkou přízi, cca 100g/400m příp. tenčí, můžeme si různě napojovat vlákna a tím vytvořit vlastní jednoduchou duhovku třeba ze zbytků. Například 50x otočíme kličkou a navineme do klubíčka tři vlákna červené. Poté jedno vlákno ustříhneme a nastavíme ho růžovou barvou. Otočíme opět 50x kličkou a ustříhneme další vlákno červené a nahradíme růžovou. Opět otočíme 50xkličkou a ustříhneme poslední pramen červené a nahradíme růžovou. Opět otočíme 50xkličkou a můžeme dále nahrazovat růžová vlákna. A duhovka je na světe. Video návod na čepici ze zbytků s postupnými přechody si můžete uháčkovat podle video návodu na kulicha Cotton Soft Trio. […]

  • Leave a Reply

    Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..