Kulišanka SweetRoll s videonávodem

28.10.2017

Sama doma. Ne ten pořad. Já. Po osmnácti měsících mám volný den a noc, celých dvacetčtyři hodin. Teda dvacet pět.

Dnes se mění čas na zimní. Situaci nejdříve pochopila kočka. S vrznutím vrat a vzdalujícím se zvuku motoru zalehá na koberec a v mžiku usíná. Jakoby tušila, že má pohodu a nemusí se bát omylem mířené kostky Dupla. No a já vařím čaj. Sama doma leč s nachlazením. Lipový je bezva, s Becherovkou obzvlášť, a vrhám se na zpracování návodů a videí.

Dnes jedna vychytávka. Tajný vzoreček je odtajněn. Není to žádné dobrodrůžo, jen PDS, ale díky správnému vedení háčku do správné mezírky vznikl bezva vzorek, který sluší každé přízi, krom melírovaných, tam lehce zaniká. Vzoreček mírně stahuje, takže pokud budete upravovat velikost, je potřeba s tím počítat.

Zvolila jsem svou oblíbenou kulišanku. Jednak hezky sedí a jednak to není klasická ušanka, kterých je všude tucty. Na olem jsem zvolila o půl číslo menší háček a tím se lehce zmenšila velikost. Pokud potřebujete obvod 50 cm a kousek, pokud uděláte olem stejným háčkem jako čepičku, 52 oček by Vám mělo stačit.

Tak se pustíme do díla, pětadvacetihodinový den nemáme každý víkend.

Kulišanka SweetRoll, obvod 48-50 cm, hloubka 19.5 cm (hloubku si upravíme dle potřeby přidáním/ubráním řad)
Příze: Himalaya Sweetroll 100% akryl, 140g/224m (1047-11) zakoupíte zde  Příze je vhodná na podzim, jaro a mírnou zimu.
Háček: číslo 6 mm a 6.5 mm
Spotřeba část z 1 klubíčka (zůstane Vám i na nákrčník)
Jehla, nit, bambulka koupená nebo uháčkovaná, návod na háčkovanou bambulku zde na webu v záložce bambule, cedulka nebo Handmade knoflík
Hodinový rozpočet: cca 3 hodiny včetně úprav
I pro začátečníky

PO – pevné oko
MK – magický kroužek
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
PDS – polodlouhý sloupek (v lemu čepičky)
PDS-P – propíchnutý polodlouhý sloupek, tj. háček vedeme skrz PDS z předchozí řady, tj. mezi první a zbylé dvě nitky SKRZ! Mrkněte na video. 

První dvě řady končíme pevným okem a začínáme náhradou. Od třetí řady háčkujeme dokola. Lem čepičky háčkujeme tam a zpět a zde začínáme vždy náhradou. Náhrada (N) 1 KS=1ŘO, 1 PDS=1 volné ŘO

Kulišanka SweetRoll, háček 6.5 mm
1. řada: 9 PDS do MK, PO
2. řada: zdvojíme každý PDS, tj. 18 PDS, na konci řady vložíme označovač do očka a do další řady přejdeme KS a háčkujeme dokola
3. řada: háčkovací schéma 2 PDS-P – 1 PDS-P, odtud háčkujeme PDS propíchnutý (háček vedeme skrz PDS z předchozí řady, pícháme mezi první a zbylé dvě nitky skrz, mrkněte na video), (27)
4. řada: háčkovací schéma 2 PDS-P – 1 PDS-P – 1 PDS-P (36)
5. řada: háčkujeme PDS-P do každého z předchozí řady (36)
6. řada: háčkovací schéma 2 PDS-P – 1 PDS-P – 1 PDS-P – 1 PDS-P (45)
7. řada: háčkujeme PDS-P do každého z předchozí řady (45)
8. řada: háčkujeme PDS-P do každého z předchozí řady, zdvojíme každý devátý (50)
9. řada: háčkujeme PDS-P do každého z předchozí řady, zdvojíme dvacátý a čtyřicátý (52)
Pozn. pokud se nám placka vlní (používáme stejný háček, stejnou přízi) tak v řadě čtyři změníme schéma na 2-1-1-1 a v následující řadě uvidíme, zda-li přidávat či nikoliv.
10. – 22. řada: háčkujeme PDS-P do každého z předchozí řady (52), v poslední řadě bude padesátý první KS a poslední bude PO

LEM, háček 6
1. řada: náhrada za PDS, 5 PDS-P do následujících pěti oček, 30 KS, 6 PDS-P, OTOČIT
2. řada: náhrada, 5 PDS (háčkujeme do mezer), 30 KS, 6 PDS (háčkujeme do mezer), otočit
3.-4. řada: náhrada, 5 PDS (háčkujeme do mezer), 30 KS, 6 PDS (háčkujeme do mezer), otočit
5.-6. řada: náhrada za KS, háčkujeme pouze KS
7. řada: olemujeme celou čepičku KS (včetně zátylku).

Ukončíme a zapošijeme volné konce. Šňůrky jsou tvořeny copánky upletené ze stejné příze. Ustřihneme přízi cca 80 cm dlouhou, cca 10 ks pro jednu pletenou šňůrku. Připevníme v rozích lemu. Přišijeme cedulku a bambulku, případně dozdobíme bambulkami i šňůrky čepičky.

Návod prosím používejte k výrobě výrobků pro vlastní potřebu. Návod je pro Vás zdarma, avšak netýká se prodeje. Pro prodej výrobků dle tohoto návodu mne prosím kontaktujte (souhlas ohledně Autorského zákona a upřímně bych nerada, aby někdo profitoval na mých nápadech :-)). Pokud se Vám návod líbí, prosím volně sdílejte na sociálních sítích, ať může háčkovat více lidiček.

Pro rady, nápady a inspiraci jsem založila novou facebookovou skupinku, kde se snažím co nejrychleji reagovat na vaše dotazy, proto neváhejte a připojte se zde.

Mé další háčkoprojekty můžete sledovat na stránce Krampolinka Háčkování nejen na focení, případně se můžete přihlásit k odběru na youtube kanálu zde.

Chcete mít jistotu, že Vám žádný návod zdarma neunikne? Můžete se přihlásit i k odběru novinek tohoto webu a každý nový návod zde uveřejněný Vám přijde v odkazu do Vašeho e-mailu.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Krásné tvoření a hodně zdaru přeje

Kačka

VIDEONÁVOD

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Kulišanka Everyday Big Colors (EBC) · Háčkování návody Krampolinka 26.9.2022 at 9:04

    […] jistí, jak se propichovaný polodlouhý sloupek dělá, můžete mrknout na video v návodu na Kulišanku Sweetroll nebo Kulišanku […]

  • Leave a Reply

    Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

    %d bloggers like this: