Pomóóc, chtěla bych se naučit háčkovat!

7.8.2019

Jak a kde začít, když se chceme naučit háčkovat? Kroužíte kolem háčku a nevíte, jak do toho? Dnes se podíváme na pár užitečných rad a tipů.

Na háčkování není nikdy příliš brzy ani příliš pozdě. Pamatuji si na svou první „lekci“ s babičkou. Byly prázdniny, bylo mi asi šest let a najednou jsem měla v rukou malá klubíčka zbytků a háček. Je to již řádka let, takže teď zpětně to tipuji na háček pět-šest a zbytky tehdy dostupných přízí typu Batole a Lada. To nic nemělnilo na faktu, že mi trpělivá babička vysvětlila, jak na základní řetízek. Tehdy jsem více nepotřebovala. Seděla jsem v kuchyňce v malém paneláčkovém bytě, babička pekla luxusní hruškáče a já zpracovávala zbytky a vytvářela jeden nekonečně dlouhý řetízek. Tak dlouhý, že ho bylo potřeba smotat do samostatného velkého klubíčka a já si vzpomínám na ten krásný pocit pohody, pocit dobře odvedené práce a vůni koláčů.

Každá to ale máme jinak, někdy trpělivá babička zkrátka v blízkém okolí není a je potřeba se do nového koníčku vrhnout sama na vlastní pěst. Kde začít?

„Dnes se naučím háčkovat“ – to je rozhodnutí stejného typu jako když řeknete „Dnes pojedu na dovolenou.“ Oboje vyžaduje trošku zamyšlení a přípravy. Háčkování i dovolená má ale společnou jednu věc – motivaci.

Jelikož je motivace nejlepší učitel, mrkneme na to, co budete opravdu na začátek potřebovat.

  • háček
  • přízi
  • nůžky, metr, jehla s velkým ouškem, nitě, označovač
  • úložný box
  • inspiraci

Tak teď jsem Vám asi moc nepomohla, že? Ale ono je to hodně podobné s tou dovolenou. Tam také potřebujete jen doklady, peníze, oblečení a pojištění.

Na začátku všeho je potřeba si položit pár základních otázek. Co chci háčkovat = kam na tu dovolenou pojedu? Pro koho budu háčkovat = s kým na dovolenou pojedu? Jak dlouho očekávám, že mě bude háčkování bavit = kolik do dovolené investuji? Proto než se bezhlavě vrhneme do nákupu háčko výbavy si zkusme třeba na papírek utříbit myšlenky. A až Vás bude vůle k háčkování opouštět, můžete zpětně na papírek mrknout, jaký byl Váš zdroj motivace :). Takže si zkusíme odpovědět na pár kontrolních dotazů:

  • pro koho budu háčkovat? (pro kamarádku, pro sebe, pro vnučku, pro miminko)
  • co bych chtěla vytvořit teď? (šátek na podzim, obal na mobil, hračku, deku pro miminko na jaro, čepici na léto, šálu na zimu, košík, taburet, dečku na stůl, atd.)
  • co bych chtěla vytvářet do budoucna, co se mi líbí? (hračky, oblečení, malé dekorace, větší dekorace, doplňky)
  • kolik času budu háčkování asi věnovat? (otázka je důležitá pro rozsah nakoupené výbavy, případně kvalitu)
  • kde budu klubíčka skladovat? (mám domácí mazlíčky? děti? mám úložný prostor někde ve svém okolí?)

Mrkněte pod článek na takový malý příklad háčkovacího brainstormingu a nákupní lístek.

Podle odpovědí se nám teď bude jednodušeji nakupovat.

  • háčky jsou různých velikostí. Každá příze, vzorek, ale i vlastní utahování vyžaduje jinou velikost háčku. Všeobecně lze říct, že čím tenčí příze, tím tenčí háček a naopak. Ovšem později můžete např. u oblečení kouzlit tak, že vezmete tenkou přízi a větší háček. O doporučené orientační velikosti háčku se dočtete na etiketě příze. Osobně se mi osvědčily háčky od velikosti č. 5 kovové, do čísla 5 kovové s ručkou. Háčky lze koupit v sadě např. na Aliexpresu/Wish. U oblíbených velikostí háčků doporučuji mít v zásobě doma ještě jeden. Není nic horšího než páteční večer a zlomený/ztracený háček potřebné velikosti.
  • příze jsou různých návinů a velikostí a jsou určeny pro různé sezóny, více naleznete třeba v tomto článku.
  • nůžky mohou být jakékoliv hlavně ostré, metr ideálně krejčovský, jehlu s velkým ouškem – osobně preferuji s ostrým koncem, ale dá se koupit i s tupějším, používá se k zapošívání volných konců, nitě ideálně podle preferovaných barev doporučuji zakoupit v sadě (dá se pořídit za rozumnou cenu např. v Lidlu, když je akce), označovače zakoupíte v galanterii nebo si je můžete nahradit odstřižkem příze jiné barvy
  • úložný box pořiďte takový, aby nerušil interiér, případně si vyčleňte poličku/skříňku/šuplík, kde budete mít pohromadě vše od knoflíků až po klubíčka.
  • inspiraci naleznete v knihách, časopisech nebo na internetu – mrkněte na YouTube, Pinterest, Instagram a Facebook pro inspiraci. Stačí zadat klíčové slovo, ideálně v angličtině případně ruštině (např. free crochet patterns). Jen se nenechejte strhnout k bezhlavému ukládání tisíce návodů a pokud, tak si hned ze začátku vytvořte třídící systém.

 

A teď asi ta nejdůležitější otázka: Jak na to? Háčkování je o zkoušení, učení, tréninku, motivaci a trpělivosti. Je to úplně stejné jako s jakýmkoliv jiným koníčkem. Čím více budete háčkovat, tím krásnější výrobky Vám od háčku budou odskakovat. Pokud neumíte háčkovat vůbec, je ideální poprosit někoho ve svém okolí (babička, maminka, kamarádka, známá) nebo navštívit kurz. Druhou alternativou je YouTube výuková videa a poslední možností pak knihy s obrázky jak na základy háčkování.

Pro úplně první krok si vyberte háček 4-6 mm a k tomu odpovídající přízi a malý motivační projekt (taška, obal na mobil, malá dečka, čepička, malý šátek, přívěšek atd.). Jakmile zvládnete řetízkové oko, krátký sloupek, polodlouhý a dlouhý – máte vyhráno a můžete se směle pustit do něčeho většího.

Pro první nákup přízí doporučuji navštívit kamennou prodejnu nebo prodejní sklad e-shopu. Pokud budete mít štěstí na paní prodavačku, získáte přehled a můžete si příze osahat (pro kousavost přikládejte klubíčko k loketní jamce nebo na krk). Některé české i zahraniční příze se pyšní českým atestem Textilního zkušebního ústavu (TZÚ), tzn. příze jsou testovány podle českých zákonů a norem a jsou určeny pro výrobky pro děti do tří let. Zde na webovce je této tématice věnováno několik článků s přehledem přízí s českým atestem. Většina dovážených přízí pak vlastní certifikát OEKO-TEX, tzn. že příze splňuje podmínky pro děti do tří let v rámci EU nebo celého světa. Zda-li příze certifikát má nebo ne, případně platnost certifikátu, zjistíte na etiketě příze, u prodejce přízí (e-shop) nebo na stránkách TZÚ/OEKO-TEX.

 

Malé varování – háčkování je prudce návykové a velice rychle se z Vás může stát háčkoholik :). Poznáte to tak, že máte doma více klubíček než skutečně vyrobených výrobků a neutuchající chuť stále nakupovat nová a nová klubíčka. Pro tento případ doporučuji zakoupit vonné pytlíky s levandulí nebo jiné odpuzovače molů – největších nepřátel klubíček.

Tak snad jsem Vás moc nezahltila přemírou informací :).

Věřím, že Vás nový koníček nadchne, pomůže Vám s relaxem (ne všichni mohou sportovat) a najdete v sobě novou kreativní vášeň. Pokud budete mít další dotazy, neváhejte se zeptat třeba v naší háčko-friendly skupince na facebooku, proto neváhejte a připojte se zde.

Další háčkoprojekty můžete sledovat na stránce Krampolinka Háčkování nejen na focení, případně se můžete přihlásit k odběru na youtube kanálu zde.
Co se zrovna tvoří #workinprogress naleznete na mém instagramového účtu zde.
Chcete mít jistotu, že Vám žádný návod zdarma neunikne? Můžete se přihlásit i k odběru novinek tohoto webu a každý nový návod zde uveřejněný Vám přijde v odkazu do Vašeho e-mailu.

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Krásné tvoření a pohodové chvíle s háčkem přeje

Kačka

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..