Šátek Ideal

Nikdy jsem nevěřila, že mě ty šátky tak chytnou. Teda do duhovky jsem se pustila jednou a šátek někde leží nedokončen (to je takový můj kostlivec). Ad jedna byl podle návodu, což mě prostě moc nebaví, ad dva, u čehokoliv co trvá víc než čtyři hodiny dost trpím a to si myslím, že mám zlatou trpělivost. Někdy :). Takže dětské šátky jsou značka ideál.

Tento vznikl z příze YarnArt Ideal 4205 a na šátek padlo přesně jedno klubíčko. Což není moc. Klubíčko má totiž 50 g s návinem 170 m a jedná se o 100% bavlnu s českým atestem pro děti do tří let. Ideal má celkově krásné barvičky v široké škále, ale řada Crazy je hodně vychytaná záležitost. Nikdy totiž nevíte, jak bude přesně vzorovat a to překvápko mě baví. Navíc jsou jejich melíry opravdu plynulé a hlavně krásné. Díky síle příze se hodí na jaroletní a letně podzimní projekty, pokud zdvojíte (například klasický Ideal), tak získáte klasickou jarní nebo podzimní přízi, takže svetřík nebo čepička to určitě jistí. Já můžu jen prozradit, že v připravované knize (vydání 2019) bude z Idealu vyrobena celá jarní/podzimní sada. Návod je zpracován pro roční až tříleté dítko, ale díky vzorku můžete pokračovat téměř donekonečna 🙂 akorat si u větších velikostí hlídejte přidávání na bocích, ať máte obe strany rovnoměrné (přidejte buď řetízkové očko nebo místo DS dělejte 2xnahozený DS, záleží, která strana bude více utažená).

Šátek Ideal, 38 x 50 x 38 cm
Příze: Ideal nebo Ideal Crazy, spotřeba jedno klubíčko, zakoupíte na mojegalanterka.cz
Háček: 4 mm 

Na dozdobení knoflík, štítek, případně dovyrobit kytičku
Hodinový rozpočet: cca 2-3 hodiny včetně úprav
Pro začátečníky

MK – magický kroužek, jak na magický kroužek naleznete zde
PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
DS – dlouhý sloupek
Pecička – 4 x nahozený DS sháčkovaný do jednoho očka
Vějířek ve vzorku tvoří 7 DS
Vějířek při obháčkování tvoří 5 DS
Vějířek při obháčkování v rozích tvoří 9 DS

Náhrada N jedno ŘO za KS, 3 volné ŘO za DS. Šátek se háčkuje od spodního cípu v řadách tam a zpět.

Ideal, háček 4 mm
1. řada: nahodíme přízi na háček (typově MK), uděláme 3 ŘO (N za DS), do kroužku uháčkujeme dále 6 DS, tj. vějířek tvoří 7 DS, otočíme
2. řada: 3 volné ŘO a do stejného místa 3 x nahozený DS sháčkovaný do pecičky, 3 ŘO, KS do středu vějířku z předchozí řady, 3 ŘO, pecičku ze 4 nahozených DS do posledního očka v řadě, otočíme
3. řada: N za DS, do stejného místa 6 DS, KS do KS z předchozířady, 7 DS do posledního očka v řadě, otočíme
4. řada: 3 volné ŘO a do stejného místa 3 x nahozený DS sháčkovaný do pecičky, 3 ŘO, KS do středu vějířku, 3 ŘO, pecička ze 4 nahozených DS do KS z předchozí řady, 3 ŘO, KS do středu vějířku, 3 ŘO, pecička do posledního očka v řadě, otočíme
5. řada: N za DS, do stejného místa 6 DS, KS do KS z předchozí řady, dále vějířek ze 7-ti DS do pecičky (ZDE POZOR, mrkněte do videa, do kterého očka vedu háček), KS do KS z předchozí řady, vějířek ze 6-ti DS do posledního očka v řadě, otočíme
6. řada a všechny sudé řady: stejná jako 4. řada
7. řada a všechny liché řady: stejná jako 5. řada
Háčkujeme do výše 29. řad. Přízi neukončíme a začneme obháčkovávat šátek. K poslednímu vějířku přidáme ještě 3 DS (tj. v rozích máme 9 DS). Při obháčkování střídáme KS a vějířek z 5-ti DS, přičemž vějířek děláme do místa, kde jsme v klasické řadě končili vějířkem a KS do místa, kde začínala pecička.

Dokončení
Ustřihneme 6-7 stejně dlouhých pramenů, přepůlíme a protáhneme v horním cípu liščí smyčkou, čímž nám vznikne 12-14 pramenů, které zapleteme do copánku. Postup zopakujeme na druhé straně. Šňůrka je cca 50-60 cm dlouhá. Zapošijeme volné konce, dozdobíme kytičkou, knoflíkem nebo cedulkou.

Líbí se Vám návod zdarma? Můžete mne až do 3.9.2018 podpořit hlasem v soutěži Maminka-blogerka roku 2018 zdeHlasovat lze každý den od 5 – 24 hodin každou hodinu 

Návod je chráněný autorským zákonem a je určen pro háčkování pouze pro vlastní potřebu. Pro komerční využití mne prosím kontaktujte. Zneužití návodu pro komerční účely bez souhlasu autora je v rozporu s autorským zákonem.

Pro rady, nápady a inspiraci jsem založila novou facebookovou skupinku, kde se snažím co nejrychleji reagovat na vaše dotazy, proto neváhejte a připojte se zde.

Mé další háčkoprojekty můžete sledovat na stránce Krampolinka Háčkování nejen na focení, případně se můžete přihlásit k odběru na youtube kanálu zde.

Chcete mít jistotu, že Vám žádný návod zdarma neunikne? Můžete se přihlásit i k odběru novinek tohoto webu a každý nový návod zde uveřejněný Vám přijde v odkazu do Vašeho e-mailu.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Krásné tvoření a hodně zdaru přeje

Kačka

VIDEO

%d bloggers like this: