Taška Macrame z vějířků

2.12.2019

Tašky a kabelky. Čtvercové, obdélníkové, kulaté, malé nebo velké, ale musí být háčkované. To si diktuje letošní móda. A protože jsme holky šikovné, tak si dnes jednu takovou tašku spolu vyrobíme.

Musím říct, že mne osobně překvapila spotřeba. Taška si „vzala“ pět klubíček novinky YarnArt Macrame. Pravdou je, že jen jedno klubíčko „padlo“ na ucha, takže pokud zakoupíte koženkový komponent, tak Vám budou stačit klubíčka čtyři. YarnArt Macrame je 100% polyester provázkového typu. V klubíčku o hmotnosti 90 gramů je 130 metrů a příze poměrně hezky klouže po háčku. Navíc je kabelka díky materiálu více odolná proti otěru, takže nám vydrží minimálně jednu sezónu. Klubíčka pro projekt věnovalo www.bezvapleteni.cz, výhradní dovozce příze YarnArt do České republiky. Moc děkuji.

Původně jsem začala vějířkové dno hned od počátku s tím, že budu postupně přidávat sloupky a měnit jejich velikost. Tak tomu bylo až do poslední řady, kdy jsem narazila na dvakrát nahazovaný dlouhý sloupek. Ten tašce a především materiálu slušel nejvíc. Téměř hotovou kabelku jsem tedy vypárala a začala znovu. Tentokrát s plným dnem, abych ten zázračný sloupek mohla použít hned od počátku. Pro efekt na kabelce doporučuji použít tři barvy příze. Od jedné barvy světlou a tmavou, a pak jednu kontrastní. Pokud použijete barvy dvě, vzor bude dělat spíše pruhy.

Vějířková taška Macrame
Příze: YarnArt Macrame, 5 klubíček (3 x tmavě šedá, 1 x světle šedá, 1 x hořčicová), zakoupíte na www.pletemesi.cz
Rozměry: 37 cm výška tašky, 65 cm výška včetně držadel, šíře 34 cm, průměr dna 25 cm
Háček: 6 mm a 5 mm

Štítek: na míru vyrobí Kacuca
Na dozdobení knoflík, přívěšek, 4 x kovový/dřevěný kroužek průměr 5-6 cm nebo již hotová držadla ke kabelce
Hodinový rozpočet: cca 6 hodin včetně úprav

Pro mírně pokročilé

MK – magický kroužek
PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
DS – dlouhý sloupek
DS2 – dvakrát nahazovaný dlouhý sloupek

Základy háčkování naleznete zde.
Náhrada N jedno volné ŘO za KS, 3 ŘO za DS, 4 ŘO za DS2. Taška je háčkovaná po řadách. Končí PO a začíná N.

DNO, Macrame tmavě šedá, háček 6 mm
1. řada: N za DS, 11 DS do MK, PO (12 DS)
2. řada: N za DS, do stejného místa DS, dále zdvojíme každé očko, PO (24 DS)
3. řada: N za DS, do stejného očka DS, do následujícího očka DS, dále háčkovací schéma 2 DS – 1 DS, tj. zdvojíme každé druhé očko, PO (36 DS)
4. řada: N za DS, do stejného očka DS, do následujícího očka DS, do následujícího očka DS, dále háčkovací schéma 2 DS – 1 DS – 1 DS, tj. zdvojíme každé třetí očko, PO (48 DS)
5. řada: N za DS, do stejného očka DS, do následujícího očka DS, do následujícího očka DS, do následujícího očka DS, dále háčkovací schéma 2 DS – 1 DS – 1 DS – 1 DS, tj. zdvojíme každé čtvrté očko, PO (60 DS)

6. řada: N za DS, do stejného očka DS, do následujícího očka DS, do následujícího očka DS, do následujícího očka DS, do následujícího očka DS, dále háčkovací schéma 2 DS – 1 DS – 1 DS – 1 DS – 1 DS, tj. zdvojíme každé páté očko, PO (72 DS)
7. řada: N za DS, do stejného očka DS, do následujícího očka DS, do následujícího očka DS, do následujícího očka DS, do následujícího očka DS, do následujícího očka DS, dále háčkovací schéma 2 DS – 1 DS – 1 DS – 1 DS – 1 DS – 1 DS, tj. zdvojíme každé šesté očko, PO (84 DS)

8. řada: N za DS, do stejného očka DS, do následujícího očka DS, do následujícího očka DS, do následujícího očka DS, do následujícího očka DS, do následujícího očka DS, do následujícího očka DS, dále háčkovací schéma 2 DS – 1 DS – 1 DS – 1 DS – 1 DS – 1 DS – 1 DS, tj. zdvojíme každé sedmé očko, PO (96 DS)

9. řada: N za DS, do stejného očka DS, do následujícího očka DS, do následujícího očka DS, do následujícího očka DS, do následujícího očka DS, do následujícího očka DS, do následujícího očka DS, do následujícího očka DS, dále háčkovací schéma 2 DS – 1 DS – 1 DS – 1 DS – 1 DS – 1 DS – 1 DS – 1 DS, tj. zdvojíme každé osmé očko, PO (108 DS)

10. řada: N za DS, do stejného očka DS, do následujícího očka DS, do následujícího očka DS, do následujícího očka DS, do následujícího očka DS, do následujícího očka DS, do následujícího očka DS, do následujícího očka DS, do následujícího očka DS, dále háčkovací schéma 2 DS – 1 DS – 1 DS – 1 DS – 1 DS – 1 DS – 1 DS – 1 DS – 1 DS, tj. zdvojíme každé deváté očko, PO (120 DS)

TĚLO kabelky, háček 6 mm, vzorovaná část, střídáme barvy v pořadí tmavě šedá, světle šedá, hořčicová
11. řada: N za KS, tři očka vynechat, do čtvrtého očka uháčkujeme vějířek, který se skládá ze 7 DS2, tři očka vynechat, do čtvrtého očka uháčkujeme KS. Vzor opakujeme do konce řady. Máme základ pro 15 vějířků (sloupců). Končíme PO. Změníme barvu.
12. řada: N za DS2, dále 7 DS2, KS do středu vějířku z předchozí řady, dále 7 DS2 do KS z předchozí řady a KS do středu vějířku z předchozí řady. Vzor opakujeme do konce řady. Končíme PO.

13. řada: Pomocí PO se přesuneme do středu vějířku z předchozí řady, změníme barvu. N za KS, dále 7 DS2 do KS z předchozí řady a KS do středu vějířku z předchozí řady. Vzor opakujeme do konce řady. Končíme PO. Změníme barvu.
14. – 26. řada: Opakujeme řady dvanáct a třináct

HORNÍ LEM kabelky, háček 6 mm, tmavě šedá
27. řada: olemujeme pomocí KS tak, že háčkujeme 6 KS do DS2 ve vějířku a 1 PDS do KS z předchozí řady, končíme PO.
28. – 34. řada: N za KS, KS do KS, tj. 105 KS. V poslední řadě ukončíme přízi. Necháme si dostatečně dlouhý volný konec na zapošití.

Pokud máte zakoupeny komponenty ke kabelce, zde pro Vás háčkování končí a tašku stačí dotvořit pomocí držadel.

UCHA kabelky, háček 5 mm, tmavě šedá, háčkujeme 2x
1. řada: Vezmeme si kovový/dřevěný kroužek (průměr 5-6 cm). Háček vedeme skrz kroužek, nabereme přízi a nad kroužkem dokončíme KS. Opakujeme 9x. Otočíme a háčkujeme zpět.
2. řada: N za KS, do následujícího očka háčkujeme KS, dále KS do každého očka. Řada včetně náhrady ale bude mít pouze 9 KS! Otočíme.
3. – 97. řada: N za KS, do stejného místa KS, dále 7 KS, otočíme. (9 KS včetně náhrady). Háčkujeme do potřebné délky.
98. řada: v poslední řadě přiháčkujeme druhý kroužek. V poslední řadě ukončíme přízi. Necháme si dostatečně dlouhý volný konec na zapošití.

Dokončení
Zapošijeme volné konce. Pokud budeme uzlíkovat, OPATRNĚ zatavíme konce nad svíčkou. Našijeme háčkovaná ucha ke kabelce, případně připevníme kupovaná. Dozdobíme štítkem, knoflíkem, přívěskem.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Vždy prosím uvádějte ZDROJ nebo AUTORA tohoto návodu, tj. www.krampolinka.cz.

Pro rady, nápady a inspiraci jsem založila novou facebookovou skupinku, kde se snažím co nejrychleji reagovat na vaše dotazy, proto neváhejte a připojte se zde.
Mé další háčkoprojekty můžete sledovat na stránce Krampolinka Háčkování nejen na focení, případně se můžete přihlásit k odběru na youtube kanálu zde.
Co se zrovna tvoří #workinprogress naleznete na mém instagramového účtu zde.
Chcete mít jistotu, že Vám žádný návod zdarma neunikne? Můžete se přihlásit i k odběru novinek tohoto webu a každý nový návod zde uveřejněný Vám přijde v odkazu do Vašeho e-mailu.

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Krásné tvoření a hodně zdaru přeje

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

%d bloggers like this: