Ušanka Dolphin pro začátečníky s videonávodem č. 9

Není to žádná věda, ale i tak jsem zpracovala videonávod na ušanku z oblíbené příze Dolphin Baby.

Návodů koluje spousta, každý má svůj nejoblíbenější a já dospěla k tomuto svému. Ve videu zazní spousta vychytávek při práci s žinylkovou přízí, tak neváhejte a pusťte se do ní! Ačkoliv to tak za oknem nevypadá, zima přijde cobydup a štěstí přeje připraveným. Tak jdeme na ni.

Ušanka Dolphin pro začátečníky
Velikost: 35-36 cm, 1-2 měsíce, nebo do porodnice pro cca 3-3.5 kg miminko
Příze: Himalaya Baby Dolphin bílá (80301) zakoupíte zde 
Háček: číslo 6 a 5 mm
Označovač nebo kousek příze
Na dozdobení aplikace sovička, knoflíky, mašlička, kytička případně háčkovaná bambule. Návod na sovičku i bambulky naleznete zde na webovce.
Hodinový rozpočet: cca 2 hodiny včetně úprav
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
PDS – polodlouhý sloupek
DS – dlouhý sloupek
Začínáme vždy tzv. náhradou, tj. 1 ŘO = KS/1 volné ŘO = PDS. Čepička je háčkovaná dokola.

Bílá, háček číslo 6
1. řada: 9 PDS do magického kroužku
2. řada: 2 PDS do každého PDS z předchozí řady (18 PDS)
3. řada: háčkovací schéma 2 PDS – 1 PDS, háčkujeme DO MEZER, opakujeme (27 PDS), odtud háčkujeme dokola, přechod mezi řadami vyřešíme jedním KS do mezer, vložíme označovač, poté pokračujeme PDS (nebudeme mít takovou velkou díru při přechodu)
4. řada: háčkovací schéma 2 PDS – 1 PDS – 1 PDS, háčkujeme PDS do MEZER, opakujeme (36 PDS)
5. řada: háčkujeme PDS do mezer, zdvojíme 18 PDS, tj. konečných 37 PDS
6.-11. řada: háčkujeme PDS do mezer (37) =) toto platí u bílé barvy či u světle růžové, zkrátka u těch méně hutných žinylek. U hutných zpravidla stačí 10 řad, ať čepička není moc hluboká. Řadu ukončíme KS a PO (nebudeme mít takový velký zub). Ukončíme přízi, odpočítáme čtyři očka a pokračujeme klapičkou.

KLAPIČKA
1. řada: KS, PDS, DS, DS, DS, DS, DS, PDS, KS, otočíme
2. řada: začínáme háčkovat do PDS z předchozí řady a háčkujeme toto: KS, PDS, DS, DS, DS, PDS, KS, otočíme
3. řada: začínáme háčkovat do PDS z předchozí řady a háčkujeme toto: KS, PDS, vějířek 4xDS do jednoho, PDS, KS, PO případně děláme PO až do čepičky.
Odpočítáme 12 oček ve předu čepičky a zopakujeme postup na druhé straně. Na zátylku by nám mělo zůstat cca 7-8 oček.

DOKONČENÍ
Čepičku obháčkujeme KS háčkem číslo 5. Ve špičce klapiček uháčkujeme 2 KS. Ustřihneme cca 1 metr dlouhé šňůrky (3x), přepůlíme a provlečeme je špičkou klapičky (viz video) a upleteme pletýnku. Zopakujeme na druhé straně. Pro silnější ozdobné šňůrky ustřihneme šňůrek více. Čepičku dozdobíme např. aplikací sovičky, háčkovanými bambulemi apod. U volných konců odstraníme cca 10 cm žinylky. Objeví se dvě nitky, ty rozpojíme. Jednu nitku háčkem provlékneme sousedním očkem a uděláme dva uzlíky. Tím zabezpečíme přízi proti dalšímu třepení. Konce šňůrek opatrně opálíme nad svíčkou.

Návod prosím používejte k výrobě výrobků pro vlastní potřebu a respektujte mé duševní vlastnictví. Návod je pro Vás zdarma, avšak netýká se prodeje. Pro prodej výrobků dle tohoto návodu mne prosím kontaktujte (souhlas ohledně Autorského zákona). Pokud se Vám návod líbí, prosím volně sdílejte na sociálních sítích, ať může háčkovat více lidiček.

Pro rady, nápady a inspiraci jsem založila novou facebookovou skupinku, kde se snažím co nejrychleji reagovat na vaše dotazy, proto neváhejte a připojte se zde.

Mé další háčkoprojekty můžete sledovat na stránce Krampolinka Háčkování nejen na focení, případně se můžete přihlásit k odběru na youtube kanálu zde.

Chcete mít jistotu, že Vám žádný návod zdarma neunikne? Můžete se přihlásit i k odběru novinek tohoto webu a každý nový návod zde uveřejněný Vám přijde v odkazu do Vašeho e-mailu.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Krásné tvoření a hodně zdaru přeje

Kačka

VIDEONÁVOD zde

GALERIE

%d bloggers like this: