Čelenka Just Big

2.12.2023

V dnešním video návodu si uháčkujeme trendy hřejivou čelenku z novinkové příze Schachenmayr Just Big. Čelenka je vysoká a hodí se pro dámy a dívky, které nosí culíky či drdoly.

Schachenmayr Just Big je klubíčko 100g s návinem 85 metrů. Jedná se o silnější přízi ve složení 30% alpaka, 30% vlna merino a 40% akryl. Příze je krásně nadýchaná, jemná, má mírný chloupek, takže při párání potřebujeme mírně nadzvedávat vlákna. Směs alpaky a vlny je perfektní na čepice, šály, tunely nebo oversize vesty a svetry.

Představení novinky od velkoobchodu MezShop SK a CZ si můžete prohlédnout v podcastu Povídání u klubíčka zde a článek si přečíst zde.

VIDEO NÁVOD

  • Co se týče čelenky, budeme háčkovat od základního řetízku. Pokud budete háčkovat jednou barvou, háčkujeme tzv. dokola bez ukončení řady, což je nejideálnější varianta. Pokud budete střídat barvy, máte dvě možnosti. Buď ukončovat řadu pevným okem, viz video na kulich Just Big, nebo háčkovat také dokola a jen na konci řady měnit barvy. První barevná varianta bude mít šev, druhá varianta bude mít mírné odskoky v řadách. U všech variant háčkování vždy počítáme sloupky a vždy doporučuji použít označovač do prvního očka.
  • Co se týče vzoru, jedná se o vzor, který jsme si ukázali na kulichu Just Big. Ten jsme háčkovali od magického kroužku. Čelenku budeme ale háčkovat od základního řetízku. Vzor vypadá úžasně v jednobarevné ale i ve dvoubarevné variantě. Při té se nám krásně prolínají barevnosti mezi řadami. Budeme háčkovat vzor rybí kost z krátkých sloupků háčkovaných za zadní nitku. Základní řetízek háčkujeme háčkem 10 mm a začínáme na 35-36 ok pro velikost 51-56 cm. Poté přejdeme na háčkování vzoru háčkem 15 mm. Dokončovat budeme háčkem 12 mm. Nakonec čelenku z obou stran obháčkujeme kontrastní barvou, což dodá čelence šmrnc. Tu stranu, kterou jsme háčkovali 10 mm háčkem patří směrem k culíku. Tu stranu, kterou jsme háčkovali háčkem 12 mm nosíme směrem k čelu. Vzor je hutný a materiál krásně hřeje.
  • Co se týče velikosti čelenky, pro menší čelenku potřebujeme méně ok základního řetízku. Pro větší čelenku na cca 60 cm obvod hlavy, bych touto přízí háčkovala max 40 ok základního řetízku. Výšku čelenky si uzpůsobíme podle vlastních preferencí. Doporučuji vyšší cca 14-15 cm pro dospělou velikost čelenky.

TIPY PRO VÁS:
Z jednoho klubíčka uháčkujete dvě čelenky. Kvůli kontrastnímu lemu doporučuji pořídit i jinak barevné klubíčko.

Z uvedené příze jsme si již uháčkovali:

  • kulich Just Big, video návod zde

Ať se Vám čelenka Just Big podaří. Máte chuť ostatní inspirovat nebo sdílet zkušenosti s háčkováním čelenky Just Big? Fotečky vkládejte prosím do SKUPINKY KRAMPOLINKA na FB a do CHLUBÍCÍHO VLÁKNA sem. Na Instagramu pro pohodlné vyhledávání prosím používejte tag #celenkajustbig.

ČELENKA JUST BIG
Příze: Schachenmayr Just Big, barva 00022 kari a 00052 šedá
Spotřeba: jedno klubíčko od barvy, pořídíte v oblíbeném e-shopu, lokátor ČR, lokátor SK
Háček: 15 mm a 10/12 mm na okraj
Rozměry: šířka ve spodním lemu 22-23 cm, šířka v horním lemu 19 cm, výška 14-15 cm
Jehla s velkým ouškem, kožený štítek
Časový rozpočet: cca 60 minut
Pro začátečníky

ŘO – řetízkové očko
KSRK – krátký sloupek rybí kost
KSRKZN – krátký sloupek rybí kost za zadní nitku, tj. háček vedeme za nitku předchozího KS, dále za zadní nitku následujícího sloupku, protáhneme přízi přes dvě očka na háček a dokončíme KS
N – náhrada, tj. ŘO místo prvního KS
PO – pevné oko

Čelena, háček 10 mm, kari
1. řada: pro začátek čelenky háčkujeme 36 ok základního řetízku. Narovnáme a spojíme řadu PO.
2. řada: ŘO místo prvního KS. Háček vedeme do očka ŘO a současně do nitky základního řetízku a uháčkujeme KSRK. Háčkujeme KSRK po obvodu čelenky. (36) Do další řady přejdeme vzorem. Do prvního sloupku vložíme označovač.

Čelena, háček 15 mm, kari
3. – 9. řada: Háčkujeme KSRKZN po celém obvodu čelenky. Vždy do prvního očka v řadě vkládáme označovač, počítáme očka. (36)

Čelena, háček 12 mm, kari
10. řada: Háčkujeme KSRKZN po celém obvodu čelenky. Počítáme očka. (36)

Čelena, háček 12 mm, šedá
11. řada: Háčkujeme KSRKZN po celém obvodu čelenky. Počítáme očka. Na konci řady, dvě očka před ukončením místo KSRKZN háčkujeme stejným způsobem, ale pevná oka, tj. protáhneme přízi všemi třemi očky na háčku. Přízi ukončíme. (36)

Lem čelenky, háček 10 mm, šedá
Navážeme šedou přízi v místě základního řetízku. Háčkujeme KSRK za nitku základního řetízku. Na konci řady přízi ukončíme.

Dokončení
Volné konce zapošijeme. Přišijeme štítek.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, video podcast, tipy a triky můžete sledovat:

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Katka

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..