Dětský nákrčník Adore

22.3.2021

Retro nákrčník pro děti. Praktický roláček s přední a zadní náprsenkou je osvědčeným pomocníkem od podzimu do jara. Budeme háčkovat z měkoučké YarnArt Adore.

YarnArt Adore se prodává ve 100g klubíčku s návinem 280 metrů. Jedná se o 100% antipilling akryl s mírným leskem, parádním výběrem barev a českým atestem TZÚ, takže je příze vhodná pro děti do tří let. Vlákno se skládá z několika nitek a zákrut je jemný, takže celé klubíčko, potažmo výrobek bude se správným háčkem krásně nadýchaný. Adore můžete použít od podzimu do jara na čepičky, sety, svetříky, deky či jiné oblečení.

YarnArt Adore nám věnoval dovozce BezvaPleteni.cz, moc děkuji a klubíčka zakoupíte na PletemeSi.cz nebo Pletiemesi.sk. Video z rozbalování balíčku naleznete zde .

Co se týče nákrčníku, háčkujeme od sedla, na které navazuje háčkování devíti řad předního a zadního dílu. Celý nákrčník obháčkujeme a nakonec háčkujeme roláček. Použila jsem základ ze svetříku Adore, akorát jsem háčkovala šestkou háčkem, aby byl nákrčník kolem krku variabilní pro více velikostí. Retro nákrčník je léty osvědčený praktický kousek do šatníku. Stačí dát do vesty, do jarní/podzimní bundičky či kabátku a nikde nic nezavazí ani neplandá.

Co se týče vzorečku, použila jsem véčka z polodlouhých sloupků, tj. dva sháčkované polodlouhé sloupky a řetízkové očko. Když budeme háčkovat vzoreček po řadách tam a zpět, mírně změní vzhled/náklon, ale nákrčníku to myslím moc neublížilo. Bude Vám stačit jedno klubíčko YarnArt Adore a řekla bych, že je tento střih i barvy jsou univerzální a unisex. No a my se pustíme do háčkování.

Dětský nákrčník Adore
Příze: YarnArt Adore růžová č. 338, zakoupíte www.pletemesi.cz nebo www.pletiemesi.sk
Spotřeba: 1x100g na uvedenou velikost
Háček: 6 mm a 5 mm
Rozměry: od krku po spodní okraj 19 cm, šířka přední/zadní díl 24 cm vč olemu, šířka roláku 18 cm, výška roláku 13 cm, komplet délka 32 cm, pro obvod 49-51 cm
Jehla s velkým ouškem, štítek na ozdobení, 4 x označovače
Časový rozpočet: 2 hodiny
Pro mírně pokročilé s videem

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
PDS – polodlouhý sloupek
KS véčko – dva KS sháčkované do jednoho očka a ŘO

PDS véčko – dva PDS sháčkované do jednoho očka a ŘO
PO véčko – dvě PO sháčkované do jednoho očka a ŘO

Nákrčník háčkujeme od sedla od pružného řetízku po řadách. Řada končí pevným okem a začíná náhradou N, tj. 2 ŘO místo prvního PDS. Přední a zadní díl nákrčníku háčkujeme po řadách. Řada začíná náhradou „N“, 2 ŘO místo prvního PDS, po kterém následuje 1 ŘO do vzoru. Řada končí PDS do druhého očka náhrady. Olem háčkujeme po řadách. Řada končí náhradou N, 2 ŘO místo prvního PDS a končí PO. Rolák háčkujeme po řadách dokola. V poslední řadě čtyři očka do konce řady změníme sloupky tak, abychom plynule řadu ukončili. Jak na pružný řetízek kolem krku naleznete zde.

Nákrčník, sedlo, háček 6 mm
1. řada: 56 ŘO pružného řetízku + 2 ŘO na otočení, otočíme
2. řada: háček vedeme do prvního očka pružného řetízku, uháčkujeme roh sedla PDS – ŘO – PDS a pod ŘO umístíme označovač. Dále háčkujeme rameno: ŘO, 8 PDS, ŘO. Dále háčkujeme roh sedla PDS – ŘO – PDS a pod ŘO umístíme označovač. Dále háčkujeme přední díl: ŘO, 18 PDS, ŘO. Dále háčkujeme roh sedla PDS – ŘO – PDS a pod ŘO umístíme označovač. Dále háčkujeme druhé rameno: ŘO, 8 PDS, ŘO. Dále háčkujeme roh sedla PDS – ŘO – PDS a pod ŘO umístíme označovač. Dále háčkujeme zadní díl ŘO, 18 PDS, ŘO, PO.

3. řada: pomocí PO přejdeme pod ŘO. N za PDS, v rohu háčkujeme PDS-ŘO-PDS pod ŘO. Dále háčkujeme rameno: ŘO, PDS pod ŘO a ŘO, dále 4 PDS véčka (nahodíme, háček vedeme do mezery mezi sloupky, vytáhneme přízi na háček, nahodíme, háček vedeme ob mezeru, vytáhneme přízi, s nahozením sháčkujeme všechna očka na háčku, ŘO; na začátku první véčko začíná pod ŘO a na konci poslední véčko končí pod ŘO). Na konci háčkujeme 1 PDS pod ŘO, ŘO. Roh sedla PDS- ŘO- PDS pod ŘO.

Dále háčkujeme přední díl: ŘO, PDS pod ŘO a ŘO, dále 9 PDS véček, PDS pod ŘO, ŘO. Roh sedla PDS-ŘO-PDS pod ŘO. Dále háčkujeme rameno: ŘO, PDS pod ŘO a ŘO, dále 4 PDS véčka a 1 PDS pod ŘO, ŘO. Roh sedla PDS-ŘO-PDS pod ŘO. Dále háčkujeme zadní díl: ŘO, PDS pod ŘO a ŘO, dále 9 PDS véček, PDS pod ŘO, ŘO a PO.

4. řada: pomocí PO přejdeme pod ŘO. N za PDS, v rohu háčkujeme PDS-ŘO-PDS pod ŘO. Dále háčkujeme rameno: ŘOPDS pod ŘO, PDS do PDS, ŘO, dále 4 PDS véčka (nahodíme, háček vedeme pod ŘO před véčkem z předchozí řady, vytáhneme přízi na háček, nahodíme, háček vedeme pod ŘO za véčkem z předchozí řady, vytáhneme přízi na háček, s nahozením sháčkujeme všechna očka na háčku, ŘO), na konci řady háčkujeme PDS do PDS, PDS pod ŘO, ŘO. Roh sedla PDS- ŘO- PDS pod ŘO. Dále háčkujeme přední díl: ŘO, PDS pod ŘO, PDS do PDS, ŘO, dále 9 PDS véček, PDS do PDS, PDS pod ŘO, ŘO. Roh sedla PDS-ŘO-PDS pod ŘO.

Dále háčkujeme rameno: ŘO, PDS pod ŘO, PDS do PDS, ŘO, dále 4 PDS véčka, PDS do PDS, PDS pod ŘO, ŘO. Roh sedla PDS-ŘO-PDS pod ŘO. Dále háčkujeme zadní díl: ŘO, PDS pod ŘO, PDS do PDS, ŘO, dále 9 PDS véčka, PDS do PDS, PDS pod ŘO, ŘO a PO.

Pozn. Abychom mohli v sedle vytvořit další véčko, potřebujeme mít na začátku řady PDS pod ŘO a PDS do PDS+ŘO. Díky tomu si v další řadě vytvoříme na začátku a konci řady po jednom novém PDS véčku. Všeobecné pravidlo – na začátku řady po PDS, po kterém následuje PDS véčko, háčkujeme vždy ŘO. Toto ŘO využijeme v následující řadě pro začátek véčka. Rohy sedla si postupně srovnáváme. Pokud se sedlo na vnějším okraji stahuje, musíme vzít větší háček.

5. řada: pomocí PO přejdeme pod ŘO. N za PDS, v rohu háčkujeme PDS-ŘO-PDS pod ŘO. Dále háčkujeme rameno: ŘOPDS pod ŘO a ŘO, dále 6 PDS véček (první PDS véčko začínáme pod ŘO a končíme pod ŘO, tj. jakoby překročíme dva samostatné PDS z předchozí řady. Stejně postupujeme na konci řady.), na konci řady háčkujeme PDS pod ŘO, ŘO. Roh sedla PDS- ŘO- PDS pod ŘO. Dále háčkujeme přední díl: ŘO, PDS pod ŘO a ŘO, dále 11 PDS véček, PDS pod ŘO, ŘO. Roh sedla PDS-ŘO-PDS pod ŘO. Dále háčkujeme rameno: ŘO, PDS pod ŘO a ŘO, dále 6 PDS véček, PDS pod ŘO a ŘO. Roh sedla PDS-ŘO-PDS pod ŘO. Dále háčkujeme zadní díl: ŘO, PDS pod ŘO a ŘO, dále 11 PDS véčka, PDS pod ŘO a ŘO a PO.

6. řada: stejná jako řada 4
7. řada: stejná jako řada 5, máme na rameni 8 PDS véček, na předním/zadním díle 13 PDS véček
8. řada: stejná jako řada 4, máme na rameni 8 PDS véček, na předním/zadním díle 13 PDS véček

9. řada: stejná jako řada 5, máme na rameni10 PDS véček, na předním/zadním díle 15 PDS véček
10. řada: stejná jako řada 4, máme na rameni10 PDS véček, na předním/zadním díle 15 PDS véček, v poslední řadě přízi neukončíme a pokračujeme háčkováním předního dílu.

Nákrčník, přední/zadní náprsenka, háček 6 mm
1. řada: v rohu sedla háčkujeme N za PDS, ŘO, háčkujeme PDS véčka na předním díle. Končíme PDS pod ŘO v rohu sedla. Otočíme.

2. – 9. řada: N za PDS, ŘO, háčkujeme PDS véčka na předním/zadním díle. Končíme PDS do druhého očka náhrady. Otočíme. V poslední řadě ukončíme přízi a postup zopakujeme na zadním díle, kde navážeme přízi v rohu sedla.

Nákrčník, olem, háček 6 mm
1. řada: Začínáme ve spodním rohu, kde jsme končili devátou řadou. N za PDS, 3 PDS do stejného očka, ŘO. Na boku náprsenky háčkujeme PDS véčka. POZOR! Nahodíme, háček vedeme do okénka, vytáhneme přízi, nahodíme, háček vedeme do sousedního okénka, vytáhneme přízi, s nahozením sháčkujeme pět oček na háčku, ŘO. Další véčko začíná tam, kde předchozí véčko končí. Na ramenou (v části sedla) a na spodním lemu předního/zadního dílu háčkujeme véčka jak se vzor jeví. Ve spodních rozích háčkujeme 3 PDS, ŘO. Řadu končíme PO.

2. řada: Pomocí PO přejdeme do středu vějířku ve spodním rohu sedla. Zde uháčkujeme N za PDS, ŘO, PDS, ŘO, PDS, ŘO a pokračujeme v háčkování PDS véček, jak se vzor jeví. V rohu opět háčkujeme PDS, ŘO, PDS, ŘO, PDS, ŘO a pokračujeme vzorem. Řadu končíme PO.

Nákrčník, rolák, háček 6 mm
1. řada: navážeme přízi druhé očko od rozparku, dvě ŘO místo prvního PDS, ŘO a háčkujeme véčka tak, že překračujeme pružný řetízek a háčkujeme do mezer mezi PDS (je to druhá řada sedla). Kopírujeme vzor véček a háčkujeme PDS véčka. Na konci řady „přemostíme“ rozparek jedním véčkem. Pro háčkování dokola pro první PDS ve druhé řadě háček vedeme na konci řady mezi náhradu a první véčko a pokračujeme v háčkování PDS véček.

2. – 14. řada: háčkujeme PDS véčka. V poslední řadě háčkujeme poslední dvě véčka jako PO véčko (dvě sháčkovaná pevná oka a ŘO), PO véčko a končíme PO do spojovacího očka véčka z předchozí řady a PO do ŘO.

Pozn. Pro poslední řadu/řady roláku můžeme změnit háček na 5 mm. Záleží na tom, zda-li dítě prostrčí otvorem pohodlně hlavu.

Dokončení 
Volné konce zapošijeme. Svetřík dozdobíme štítkem.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Véčkový vzor a návody Krampolinka - www.krampolinka.cz 6.9.2022 at 8:45

    […] Nákrčník Adore, video návod zde […]

  • Leave a Reply

    Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..