Homeleska Arya

14.11.2021

Jednoduchá a efektní je homeleska z novinkové Himalaya Arya. Vystačíte si s polodlouhými sloupky a na set s nákrčníkem stačí čtyři klubíčka. Zkrátka paráda.

Himalaya Arya je lehoučké klubíčko 50g s návinem 80m. Složení je báječné zimní 62% akryl, 18% polyamid, 10% merino a 10% alpaka. Tato konkrétní je barvička č. 76613. Příze Arya je protkána barevným nopky. Díky tomu dostalo vlákno efektní ráz. Nopky jsou vedeny na samostatné niti a přidány k mírně seskanému vláknu, které připomíná duté vlákno. Příze samovzoruje do pruhů. Arya je podobná Himalaya Nordic, návod na homelesku z Nordic naleznete zde a návod na tunel zde. Další ze skupiny ála duté vlákno je Himalaya Air Wool Multi, ze které jsme si uháčkovali dětský svetřík zde.

Klubíčka Himalaya Arya nám věnoval eshop Primaprize.cz. Moc děkuji. Video z rozbalování balíčku naleznete zde a článek si můžete přečíst zde.

Co se týče háčkování homelesky, zvolila jsem spíše větší háček. Záleží však na Vašem utahování, jaký háček zvolíte.  Jak přepočíst velikost na Vámi zvolenou naleznete v článku zde. Použila jsem obyčejné polodlouhé sloupky háčkované do mezer. Příze může být mírně nepřehledná, takže mezeru nahmátnete vždy. Snažila jsem se háčkovat i do stejně rozšířených míst, aby byl návod pro začátečníky co nejjednodušší. Pokud však utahujete jinak nebo budete mít jinou přízi, budete muset udělat kontrolní vzorek. Kupodivu jde příze poměrně snadno párat. Na poslední řady čepice z krátkých sloupků doporučuji přízi zdvojit. Vznikne pohodlný, pevnější, ozdobný a hlavně teplý okraj. Připravuji i video návod na naprosto jednoduchý překřížený nákrčník, takže můžete mít brzy hotový celý set. Háčkování setu Arya je rychlovka.

Vaše háčkované sety Arya pro inspiraci pro ostatní a případné dotazy na úpravu velikosti prosím vkládejte do tohoto příspěvku na FB. Do příspěvku prosím uvádějte přízi, velikost výrobku, úpravu velikosti a spotřebu. Moc děkuji, že sdílíte zkušenosti s ostatními.

Homeleska Arya
Příze: Himalaya Arya, č. 76613, zakoupíte na www.primaprize.cz
Spotřeba: 1 a půl klubíčka na homelesku, na celý set 4-5 klubíček
Háček: 9 a 8 mm
Velikost: 53-56 cm obvod hlavy
Rozměry:  26 cm v lemu, 27 cm délka
Cenový rozpočet na celý set: cca 200-250 Kč podle počtu klubek
Jehla s velkým ouškem, označovač, štítek
Časový rozpočet: 2 hodiny
Pro začátečníky

PO – pevné oko
MK – magický kroužek
KS – krátký sloupek
PDS – polodlouhé sloupky

Homeleska je háčkovaná od magického kroužku. Od druhé řady háčkujeme tzv. dokola bez ukončení řad. Náhrada za PDS jsou 2 ŘO, náhrada za KS je 1 ŘO. Lem háčkujeme po řadách. Řada začíná náhradou  a končí PO.

Homeleska, háček 9 mm
1. řada: N za PDS, 7 PDS do MK, PO.
2. řada: N za PDS, zdvojíme každé očko, do další řady přecházíme vzorem, tj. háček povedeme mezi náhradu a první sloupek = vložíme označovač. Řadu tím pádem neukončíme  a háčkujeme tzv. dokola. Vyhneme se švu. (16)

3. řada: od této řady dál háčkujeme PDS do mezer. Budeme rozšiřovat ve schématu 2 PDS – 1 PDS, tj. hned do první mezery (mezi náhradu a první sloupek) háčkujeme 2 PDS, do další mezery 1 PDS. Opakujeme schéma do konce řady. (24)
4. řada: Rozšiřujeme ve schématu 2 PDS – 1 PDS – 1 PDS. Rozšíříme hned v prvním místě, kde máme první dva rozšířené PDS z předchozí řady. Rozšiřujeme v podstatě ve stejném místě, jako jsme rozšiřovali v předchozí řadě. (32)
5. řada: Rozšiřujeme ve schématu 2 PDS – 1 PDS – 1 PDS – 1 PDS. Rozšíříme hned v prvním místě, kde máme první dva rozšířené PDS z předchozí řady. Rozšiřujeme v podstatě ve stejném místě, jako jsme rozšiřovali v předchozí řadě. (40)

Pozn. Pokud se nám základní placka vlní, vypářeme a vezmeme menší háček. Druhá možnost je od čtvrté řady rozšiřovat ob řadu, tj. v jedné řadě rozšiřujeme, ve druhé háčkujeme PDS do mezer bez přidávání.

6. řada: Rozšiřujeme pouze třikrát, tj. 10-tá, 20-tá a 30-tá mezera. Rozšíříme hned v prvním místě, kde máme první dva rozšířené PDS z předchozí řady. (43)
7. – 17. řada: háčkujeme 43 PDS do mezer

Homeleska, háček 9/8 mm podle utahování
8. – 22. řada: háčkujeme 43 PDS do mezer. V poslední řadě dvě očka do konce háčkujeme KS a PO. Tím zarovnáme hranu při háčkování dokola.

Homeleska – lem, zdvojíme přízi, háček 8 mm
23. řada: N za KS, háčkujeme 43 ks do mezer. Řadu končíme PO.
24. – 25. řada: N za KS, háčkujeme 43 ks do oček. Řadu končíme PO.

Pozn. Délku čepice, tj. počet řad si přizpůsobíme podle sebe.

Dokončení
Zapošijeme volné konce, dozdobíme třeba štítkem.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

2 Comments

  • Reply Háčkované capáčky pro miminko - www.krampolinka.cz 9.12.2021 at 7:07

    […] ze všech objednávek jeden vylosovaný šťastlivec vyhraje 5 klubíček Himalaya Arya na set homeleska + tunel podle mého video návodu. To je prostě neodolatelná adventní nabídka, co […]

  • Reply Adventní kalendář 2021 - www.krampolinka.cz 9.12.2021 at 7:11

    […] ze všech objednávek jeden vylosovaný šťastlivec vyhraje 5 klubíček Himalaya Arya na set homeleska + tunel podle mého video návodu. To je prostě neodolatelná adventní nabídka, co […]

  • Leave a Reply

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.