Jak vzít míru na háčkovanou čepici

20.10.2021

Učíte se háčkovat a bojujete s velikostí čepic? Tento článek by Vám mohl pomoci s měřením a výpočtem.

Než začneme háčkovat čepici od tzv. magického kroužku (od shora), musíme znát tři základní údaje.

OBVOD HLAVY
HLOUBKU ČEPICE
PRŮMĚR ZÁKLADNÍ PLACKY

Ad 1 – Obvod hlavy  měříme nad obočím. Miminka s porodní váhou cca 3,5 kg mají obvod kolem 35 cm. Dospělý člověk má obvod cca od 52 do 60 cm.

Ad 2 – Hloubku čepice měříme podle toho, jaký typ čepice háčkujeme. Například baret se zpravidla nosí nad ušima (já osobně mám tedy radši přes uši), čepice, kulichy, ušanky a homelesky se nosí přes uši, některé pánské čepice se nosí do poloviny uší. Podle toho, jaký typ čepice nebo pro koho čepici vyrábíme bereme míru, například pro kulich měříme od spodního okraje levého lalůčku přes temeno hlavy ke spodnímu okraji pravého lalůčku. U baretu nad uši bereme míru od cca horního kraje levého ucha přes temeno k hornímu okraji pravého ucha. U miminek budeme mít míru cca 23-25 cm, u dospělého člověka 38-42 cm. Tento údaj můžeme vydělit dvěma a získáme délku háčkované čepice.

Při měření čepice “na placato” doporučuji připočíst cca jeden cm. Je to z toho důvodu, že když čepici člověk nasadí, tak se roztáhne a podle šířky hlavy se může stát, že by byla čepice krátká a uši by nezakryla. Abyste měli jistotu, že máte správnou hloubku, doporučuji buď průběžně zkoušet přímo na hlavě (to je vždy nejlepší varianta) nebo používat polystyrenové koule na požadovaný obvod hlavy, případně figurínu hlavy na požadovaný obvod.

      • TIP: Nejjednodušší varianta je nafouknutý balónek na požadovaný obvod. Jakmile čepici nasadíte, můžete přesně změřit hloubku stejným způsobem, jako jste brali míru na čepici.

Ad 3 – Základní placka je takový specifický háčkovací  žargon. Jedná se o kolečko = základ čepice, které háčkujeme buď od magického kroužku nebo od spojených ok do kroužku, kdy zpravidla v každé řadě přidáváme podle určitého schématu a háčkováním po řadách se nám kolečko pravidelně rozšiřuje a vzniká placka. V okamžiku, kdy přestaneme s přidáváním a pokračujeme v háčkování po řadách, se nám začnou zvedat okraje placky a postupně s přibývajícími řadami vzniká čepice. Počet řad rozšiřování nám určuje velikost základní placky. Jakmile placka dosáhne požadovaného průměru, přestaneme přidávat a tím docílíme požadované velikosti čepice.

Jak spočítat průměr základní placky pro klasické čepice? Použijeme kouzelné matematické číslo PÍ, tj. 3.14. 

VZOREČEK: Obvod hlavy děleno 3,14 rovná se průměr základní placky. Například obvod hlavy máme 60 cm : 3.14 = 19,1 cm průměr základní placky.

Placku měříme buď v okamžiku, kdy se nám okraje čepice již stáčí nahoru, tj. již jsme jednu nebo dvě řady háčkovali bez přidávání, NEBO od průměru placky odečteme cca jeden centimetr, tj. pro obvod hlavy 60 cm háčkujeme na průměr placky cca 18 cm.

Rozšiřování placky pravidelným způsobem spočívá v tom, že v každé řadě rozšiřujeme v pravidelném schématu, tj. do jednoho očka háčkujeme dvakrát stejný sloupek. Například do magického kroužku začneme na 8 polodlouhých sloupků, ve druhé řadě zdvojíme každé druhé očko, tj. 16 PDS, ve třetí řadě zdvojíme každé třetí očko, tj. 24 PDS, ve čtvrté řadě zdvojíme každé čtvrté očko, tj. 32. Zde si všimněte, že počet sloupků na konci řady je násobkem počtu sloupků, které jste umístili do magického kroužku. Pokud budete rozšiřovat vždy v rozšířeném místě, tak Vám především při použití tenčí příze vznikne místo kolečka šesti-sedmi-osmi atd. úhelník. Jestli Vám vyloženě tento typ čepic nevadí, je to nejjednodušší způsob při háčkování čepice – nemusíte přemýšlet a počítat sloupky, zkrátka rozšiřujete již rozšířené. Chcete-li docílit kolečka, musíte rozšíření tzv. posunovat nebo střídat, abyste se zkrátka vyhnuli rozšiřování ve stejném místě.

      • TIP: Pokud budete háčkovat více čepic na stejný obvod, doporučuji si kružítkem na papír vykroužit požadovanou velikost základní placky, toto kolečko vystřihnout a postupně přikládat a poměřovat.

Rozšiřování placky nepravidelným způsobem spočívá v tom , že jednou použijete schéma 2-1, v další řadě například 2-1-1-1, v další řadě zopakujete 2-1-1-1. Tento způsob je vhodný tam, kde se buď potřebujeme dostat na určitý počet sloupků, na které pak aplikujeme jiný vzor nebo vzhledem k vlastnímu utahování jsme například na tento způsob rozšiřování zvyklé.

Pokud se nám základní placka vlní. Znamená to, že máte moc sloupků v magickém kroužku a pravidelným rozšiřováním je sloupků více a více a proto se okraj placky vlní. V tomto případě musíme čepici rozpárat a začít znova buď s menším počtem sloupků nebo s menším háčkem (tzn. utahujete volněji než autor návodu). Někdy může pomoci vypárat jen pár řad a schéma rozšiřování aplikovat ob jednu řadu, tj. v jedné řadě přidáváme, ve druhé nikoliv. U některých čepic, např. baret vlnící placka může být naopak žádoucí. U ostatních typů čepic je vlnící placka na závadu.

Pokud se nám základní placka staví do kopečku. Znamená to, že máte málo sloupků v magickém kroužku a pravidelné rozšiřování nestačí na to, aby vznikala placka. V tomto případě musíme čepici rozpárat a začít znova buď s větším počtem sloupků nebo s větším háčkem (tzn. utahujete více než autor návodu).  U skřítkovských čepic, kdy háčkujeme nejdříve špičatou část je základní placka ve tvaru kopečku naopak správně. U jiných čepic by nám vznikl tvar ála Neználkova čepice a to pravděpodobně nechceme.

U některých přízí nebo typů čepic pravidelným rozšiřováním placky a následným pokračováním do čepice vznikne tzv. hrnec. Ten vzniká proto, že po pravidelném přidávání hned začneme háčkovat bez přidávání .  “Hrnec” zpravidla vzniká u silných přízí typu žinylka atd.  Abychom se vyhnuli hrncoidním čepicím – především u homelesek a ušanek na zimu, je lepší háčkovat základní placku s nepravidelným způsobem přidávání. To však musíme vyzkoušet podle vlastního utahování. Například začneme s žinylkou šestkou háčkem 9 PDS do magického kroužku, v další řadě zdvojíme každé očko, tj. 18 PDS, ve třetí řadě máme schéma 2-1, tj. zdvojíme každé druhé očko, tj. 27 PDS a od čtvrté řady budeme mít schéma 2-1-1-1, tj. zdvojíme každé čtvrté očko a máme 33 PDS, pak například vynecháme a jednu řadu nepřidáváme, atd.

      • TIP: U homelesek je také lepší pozvolnější způsob přidávání, díky tomu nemáme vyšší “hrnec”, ale při přeložení čepice napůl máme krásný tvar půlměsíce.

Jak spočítat průměr základní placky pro baret? Použijeme kouzelné matematické číslo PÍ, tj. 3.14, ale pozor, tentokrát budeme “čarovat” s obvodem hlavy. 

VZOREČEK: Obvod hlavy vydělíme dvěma. Polovinu přičteme k obvodu hlavy a to celé děleno 3,14 rovná se průměr základní placky. Například obvod hlavy máme 60 cm : 2 = 30 cm. 60 cm + 30 cm = 90 cm : 3.14 = 28,6 cm průměr základní placky.

Základní placka na baret musí být opravdu velká. Je to z toho důvodu, že jakmile dosáhneme velké základní placky, prudce sháčkujeme a tím nám vznikne typický baretový “zlom”. Díky postupnému sháčkování pak změříme vnitřní část baretu a jakmile dosáhneme průměru základní placky klasické čepice (pro obvod 60 cm by to bylo 19,1 cm), již nesháčkováváme, ale pokračujeme v háčkování po řadách.

Jak rozpočítat klapičky na ušance? To bývá klasický problém. Klapičky by totiž měly být krapet v zadní části, uši také nemáme přesně ve středu hlavy.

VZOREČEK: Počet ok poslední řady děleno pěti. Dvě pětiny tvoří část na čele, kde již neháčkujeme. Jedna pětina (2x) tvoří počet oček klapičky, kterou budeme háčkovat po řadách tam a zpět. Poslední pětina tvoří část na zátylku, kterou také neháčkujeme. Například máme 60 PDS : 5 = 12 PDS, tj. 24 PDS čelo, 12 PDS klapička (2x) a 12 PDS zátylek.

      • TIP: Někteří počet oček dělí sedmi. Mně se osvědčila pětina s tím, že na čele vynechávám raději o dvě očka více na úkor počtu oček na zátylku. Je to z toho důvodu, že jakmile uháčkuji jednu, poté druhou klapičku, tak celou ušanku obháčkuji a tím pádem jakoby nastavím chybějící sloupky v přední části a ušanka lépe sedí. Pokud budete postupovat stejným způsobem, je potřeba s olemováním počítat při výpočtu hloubky ušanky, ať pak čepici příjemce nemá přes uši.

Jak přepočítat vzorek na čepici? Toto je častá otázka, na kterou je vodítko, ale ne kouzelné zaklínadlo. Ideální je, pokud si uděláte tzv. zkušební vzorek, tj. vezmete háček, který odpovídá Vašemu utahování a použité přízi a uháčkujete si čtvereček 10×10 cm. Podle počtu opakování vzorku pak můžete spočítat, kolik oček a opakování potřebujete na obvod hlavy 60 cm.

Pokud utahujete stejně jako já, máte stejnou přízi a stejný háček, pak můžete na mé návody aplikovat matematiku. Na mé stránce najdete návod, ve kterém se píše, že na obvod hlavy 56 cm jsem v poslední řadě použila 72 PDS.  Vy však potřebujete čepici na obvod hlavy 60 cm.

VZOREČEK 1: 72 PDS x 60 cm : 56 cm = 77 PDS, tj. na obvod hlavy 60 cm potřebujete mít v poslední řadě 77 PDS, tj. rozšiřování základní placky si uzpůsobíte počtu 77 sloupků.

VZOREČEK 2: 72 PDS : 56 cm x 60 cm = 77 PDS.

      • TIP: Vzorečky (trojčlenka) jsou stejné, jen každý je zvyklý na výpočet jiným způsobem. Dojdeme ke stejnému výsledku.

 

Věřím, že s video manuálem a tímto textem se Vám všechny čepice budou od teď dařit jedna báseň. Můžete vyzkoušet tři čepičky z kategorie pro začátečníky:

A pokud se čepice dařit nebudou, můžete zkusit háčkovanou čepici od lemu, například kulich Kateřina nebo čtvercovou čepici pro miminka z žinylky.

Hezký tvořivý den všem

Katka

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Kulich Bellissimo pro začátečníky - www.krampolinka.cz 10.1.2023 at 18:42

    […] základní placky kulichu až do chvíle, kdy máme buď dostatečně velkou základní placku, více v tomto článku, nebo si změříme, kolik polodlouhých sloupků se nám vejde do 5 cm a podle toho vypočítáme, […]

  • Leave a Reply

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.