Klobouček pro námořníka

“Prosila bych vyrobit klobouček pro chlapečka. Dírkovaný a červeno bílo modrý proužek. Budeme to mít k vodě. Moc děkuji.”

Tak takhle znělo zadání jedné zakázky. Vesměs jednoduchá záležitost…ale…nápad musel nejdříve dozrát, a tak mezi háčkovanými sety na focení miminek se mi nápad usadil někde na pozadí na vnitřním spořiči a až teď o víkendu dozrál do této podoby. Vzorek je úplně jednoduchý a původně jsem si říkala, že ani sepisovat návod nebudu. Ale klobouček asi zaujal, takže jsem sedla a rychle sepsala. Přeci jen, co kdybych ho náhodou háčkovala znova, tak nebudu muset párat.

Takže tady je návod a já doufám, že tento univerzální klobouček udělá radost nejednomu námořníkovi nebo malé námořnici.

Klobouček pro námořníka, obvod 47-48 cm, délka 15 cm po krempu

Příze: Himalaya Deluxe bílá (124-01) koupíte na www.mojegalanterka.cz, a Kartopu Bambu červená a modrá, koupíte na www.tureckeprize.cz
Háček: 4 mm a 3.5 mm a 2 mm
Spotřeba: od každé barvy klubíčko, jinak stačí jedno jedné barvy
Knoflíček
Jehla s velkým ouškem, nit na přišití knoflíku a záplaty
Kousek látky s námořnickým motivem
Motouzek, označovač
Časový rozpočet: 3-4  hodinky i s úpravou

Potřebujeme umět:
PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
PDS – polodlouhý sloupek
DS – dlouhý sloupek

Řadu začínáme náhradou, volné ŘO za PDS, 2 ŘO za DS a ŘO za KS. Pevným okem končíme první dvě řady. Od třetí háčkujeme dokola. Vzniklou mezírku buď necháme tak, nebo přistehneme bílou nití úplně na závěr.

Deluxe Bamboo bílá, háček č. 4
1. řada: 12 pds do magického kroužku
2. řada: 2 PDS do PDS z předchozí řady (24)
3. řada: 2 DS do jednoho PDS, 1 ŘO, 1 DS do PDS z předchozí řady a 1 ŘO (tj. vzorek na dvou očkách), opakujeme 10x, poté DS do PDS, DS do PDS, 1 ŘO, DS do PDS a plynule pokračujeme na čtvrtou řadu (vznikne malá mezírka, nevadí, zanikne, příp. zapošijeme na závěr)
4. řada: pod řadové očko z předchozí řady uděláme 2 DS, dále 1 ŘO a opět pod řadové očko v předchozí řadě uděláme 2 DS, opakujeme, bez pevného oka pokračujeme v další řadě (máme 22 x 2 DS+1ŘO)
5. – 6. řada: pod ŘO uděláme 2 DS, 1ŘO a opakujeme
7. řada: pod ŘO uděláme 3 DS, 1 ŘO a opakujeme
8. – 13. řada: opakujeme vzorek pod ŘO 3 DS, 1 ŘO
14. řada: KS dokola tak, že uděláme 2 KS pod ŘO, přeskočíme očko v DS a uděláme KS do DS, KS do DS, opakujeme (86-88 KS)
Háček 3,5, modrá barva
15. řada: KS do KS
Bílá barva
16. řada: KS do KS
Červená barva
17. řada: KS do KS
Bílá barva 
18. řada: KS do KS
Modrá barva 
19. řada: KS do KS
Bílá barva
20. řada: KS do KS

Krempa, háček 2 mm
21. řada: háčkovací schéma 2 KS-1 KS, opakujeme (do posledního očka dáme označovač)
22. řada: KS do KS
23. řada: háčkovací schéma 2 KS – 1 KS – 1 KS, opakujeme
24. řada: KS do KS
25. řada: PDS do KS
26. – 27. řada: PDS do PDS, při ukončování uděláme předposlední KS místo PDS a PO (menší zub při ukončení, když se háčkuje dokola)
KREMPA není úplně rovná, lehce se vlní (pokud byste chtěli rovnou, je lepší vložit/zaháčkovat výstuž do poslední řady).

Dokončení
Zapošijeme volné konce. Vystřihneme čtvereček látky s námořnickým motivem, oentlujeme a přišijeme na klobouček v místě proužků. Do knoflíku uvážeme mašličku z motouzku a poté přišijeme celé na klobouček. Na místo přechodů barev u proužkové části jsem našila logo/nášivku.

A malý námořník – námořnice je vybavená na léto. Ať se zadaří :-).

Návod prosím používejte k výrobě výrobků pro vlastní potřebu. Pro prodej výrobků dle tohoto návodu mne prosím kontaktujte (souhlas ohledně Autorského zákona). Pokud se Vám návod líbí, prosím volně sdílejte na sociálních sítích, ať může háčkovat více lidiček.

Mé další háčkoprojekty můžete sledovat na stránce Krampolinka Háčkování nejen na focení, případně se můžete přihlásit k odběru na youtube kanálu zde.

Chcete mít jistotu, že Vám žádný návodzdarma neunikne? Můžete se přihlásit i k odběru novinek tohoto webu a každý nový návod zde uveřejněný Vám přijde v odkazu do Vašeho e-mailu.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Krásné tvoření a hodně zdaru přeje

Kačka