Kulich Love Yarn

9.2.2022

Tento návod je určený opět pro začátečníky. Budeme háčkovat kulich z obdélníku z ručně předené příze Love Yarn.

Přízi Love Yarn čínského výrobce jsem ulovila na Joom.com. Klubíčko není nejlevnější. Jedná se o ručně předenou a barvenou 100% vlnu. Nepravidelné spředení vlákna vytváří nestejně silné části. Při háčkování či pletení vzniká parádní oversize efekt. Klubíčko má 50g a návin cc 55-60m. Je nadýchané a doporučuji přidat přípletovou nitku, která celý úplet zpevní. Příze nekouše a poměrně hodně hřeje.

Klubíčko Love Yarn se hodí na čepice, kulichy, nebo s pevnějším přípletem i pro ovesize tašky, podsedáky, polštáře nebo efektní předložky. Je to vyloženě typ chunky, který teď momentálně hodně letí. Klubíčka Love Yarn zakoupíte zde. Na kulicha s ohrnutím velikost 50-58 cm jsem spotřebovala přesně tři klubíčka.

Co se týče vzoru, budeme háčkovat krátké sloupky za přední a zadní nitku do tvaru obdélníku. Háčkujeme po řadách tam a zpět a nejdůležitější u tohoto typu čepice je POČÍTÁNÍ SLOUPKŮ v každé řadě a hlídání rovnosti stran, aby Vám nevyšel lichoběžník. Začátečníkům doporučuji VŽDY do prvního očka vložit označovač, abyste nezapomněli toto očko započítat do sloupku. Navíc do něj na konci druhé řady povedete háček při háčkování posledního sloupku v řadě.

Může se také stát, že v posledních řadách háčkování obdélníku budete mít tendenci více utahovat. Pokud se to stane, doporučuji vyměnit háček na poslední řady za větší. Krajové sloupky (první a předposlední) háčkujeme spíše utaženě. Obdélník má cca 34 cm, aby šla čepice hezky ohrnout. Pozor – jedna strana obdélníku je pevnější než druhá. Před stažením vrcholku čepice si nejdříve nasaďte “tunel” na hlavu a vyzkoušejte oba konce, který Vám ať už esteticky nebo obvodově lépe sedí. Druhou stranu stáhneme.

Nové klubíčko začínáme vždy z kraje obdélníku, nikoliv ve středu vzoru. Při zapošívání by vzor mohl utrpět. Stažení vrchní části čepice provádíme jinou, dostatečně pevnou přízí.

Návod je zpracován na mé utahování a tento typ klubíčka. Jako silnější alternativu můžete vyzkoušet přízi Himalaya Nepál, zakoupíte na PrimaPrize.cz.

Kulich Love Yarn
Materiál: Love Yarn, ledová růžová, zakoupíte na www.joom.com
Spotřeba: 3 klubíčka na uvedenou velikost
Háček: 9 mm
Rozměry: po ohrnutí 23 cm délka, 26 cm šířka v lemu, před ohrnutím 29 cm délka, 25 cm šířka
Velikost: 50-58 cm
Dále potřebujeme: jehla s velkým ouškem, 2xoznačovač, bambule Mia Handmade Design, kožený štítek

Použitý vzor:
ŘO – řetízkové oko
KS – krátké sloupky
KSZN – krátký sloupek za zadní nitku (ta, co je od nás dál)
KSPN – krátký sloupek za přední nitku (ta, co je k nám blíž)

Postup:
Uháčkujeme základní klasický řetízek. První řadu krátkých sloupků háčkujeme za nitku. Poté háčkujeme jednu řadu za zadní nitku a druhou řadu za přední nítku. Na začátku řady háčkujeme řetízkové oko jako náhrada za první krátký sloupek. Do očka vkládáme označovač. Náhradu započítáváme do celkového součtu sloupků. Počítáme sloupky v řadě. Poslední sloupek háčkujeme do očka náhrady z předchozí řady.

Kulich Love Yarn, háček 9 mm
1. řada: 35ŘO + 2 očka na otočení, otočíme
2. řada: háček vedeme do třetího očka od háčku a uháčkujeme KS za nitku. Dále háčkujeme KS do každého očka. (34)
3. řada: N za KS. Háčkujeme KSZN (za nitku, která je od nás dál). Háček vedeme jakoby shora a očko propíchneme. Začínáme hned od prvního sloupku u náhrady. Počítáme sloupky v řadě. Součet je včetně náhrady. Poslední sloupek háčkujeme do očka náhrady z předchozí řady. Otočíme. (34)
4. řada: N za KS. Háčkujeme KSPN (za nitku, která je k nám blíže). Háček vedeme jakoby zespodu za nitku, kterou podebereme. Začínáme hned od prvního sloupku u náhrady. Počítáme sloupky v řadě. Součet je včetně náhrady. Poslední sloupek háčkujeme do očka náhrady z předchozí řady. Otočíme. (34)

5. – 44. řada: opakujeme řadu 4 a 5. V poslední řadě přízi neukončíme. Máme obdélník cca .

Spoj, kulich Love Yarn, háček 9 mm
Obrátíme čepici tak, abychom sháčkovali šev v rubové straně. Přeložíme obdélník napodélno napůl a pomocí pevného oka spojíme protilehlou stranu. Háčkujeme tak, že nabíráme přední nitku a zadní nitku a sháčkujeme obě strany pomocí krátkých sloupků. Na konci řady volný konec zapošijeme. Máme 34 sloupků v řadě.

Dokončení
Převrátíme kulich na lícovou stranu. Zvolíme si “uhlazenější” spodní stranu, kterou budeme ohrnovat do lemu. Jehlou a přízí stejné barvy (např. Everyday, Elen Baby, Baby Best) prostehujeme předním stehem horní část čepice a vše stáhneme – vytvoříme horní část kulichu. Přetočíme čepici do rubové části a sešijeme volný horní otvor. Našijeme cedulku a ke kulichu přišijeme bambuli, třeba bambule Mia Handmade Design. Ostatní volné konce prošijeme a ukončíme.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.