Kulich Nepál I.

21.9.2022

V dnešním video návodu si uháčkujeme naprosto jednoduchý kulich pro dospěláky z novinky Vlna Hep Nepál.  

Vlna Hep Nepál je je klubíčko 100g/190 metrů, směs 75% akryl a 25% vlna. Příze mírně pruží a díky návinu se hodí na výrobky od podzimu do chladného jara. Vlna Vás ve výrobku hezky zahřeje a klubko Nepál jí obsahuje tak akorát, aby příze nekousala. Dokonce ji na hlavu snese i má šestiletá dcera. Z příze Nepál můžete kromě čepic, šál, nákrčníků a svetrů uháčkovat i pléd, deku či polštářek. Příze je velice příjemná. Momentálně je dostupných 8 barev, které můžete jednoduše kombinovat s přízí Vlna Hep Nepál Ombre.

Rozbalování balíčku s oběma novinkami přímo od výrobce Vlna Hep můžete shlédnout ve videu zde, nebo si přečíst více v článku zde. Moc děkuji za možnost přízi Nepál představit.

Co se týče kulichu, je naprosto jednoduchý. Háčkujeme nejdříve pružný lem, který tvoří obyčejné krátké sloupky za zadní nitku. Jakmile dosáhneme pruh, který odpovídá obvodu hlavy, pruh sháčkujeme a na ten doháčkujeme zbytek čepice. Tu v horní části jednak zúžíme a jednak stáhneme, a pak už stačí jen doplnit pořádnou bambuli a štítek.

Co se týče vzoru, chtěla jsem pro Vás vyzkoušet propichovaný krátký sloupek. Tuto techniku můžete nalézt na netu jako Fair Isle Crochet nebo Waist Coat Stitch. Pokud Vám můžu doporučit, zkuste ve videu přesně nakoukat, jakým způsobem při tomto vzoru nabírám přízi na krátký sloupek. Je to nesmírně důležité. Jednak proto, abyste dosáhly vzhledu krátkého sloupku, který lze pohodlně propíchnout háčkem. Dále proto, abychom mohli pohodlně vést jinak barevnou přízi za sloupkem a tato příze nebyla vidět a nekazila vzor. Za mne je důležité zvolit i správný materiál a tloušťku příze. Ideální jsou klubíčka s podílem vlny, protože hezky pruží a propichovaný sloupek se dobře dělá. Ideální tloušťka je cca 100g/160-210 metrů návin.

Touto technikou si můžete vyháčkovat jakýkoliv motiv. Nejdůležitější je si správně vzor rozpočítat kvůli opakování a velikosti. Dobře poslouží i vzory na křížkové vyšívání nebo norské pletení. Jestli této technice propadnete jako já, tak věřím, že letošní i příští rok bude na vlně kulichů s pestrobarevnými motivy. V neposlední řadě doporučuji úzký a ostrý háček, více se mi osvědčil háček kovový. Dobře se totiž oka propichují a dobře se jím nabírá příze ze zadní části čepice. Věnujte pozornost i utahování. Tento vzor háčkujeme vyloženě VOLNĚ!

Tento vzor “funguje” u výrobků, které jsou háčkované dokola. Takže určitě kulich od lemu, případně od magického kroužku, svetr od spodního lemu směrem nahoru háčkovaný tzv. dokola nebo svetr háčkovaný od kruhového sedla. Pamatujte na to, že vzorek, který háčkujeme dokola, třeba i bez ukončení řady, vždy mírně letí.

No a my se pustíme do háčkování. Video návod je zpracován na dospělou velikost čepice obvod 56-58 cm. Z jednoho klubíčka vyrobíte jeden dospělácký kulich, ale pro plné využití vzoru propichovaných sloupků doporučuji minimálně dvě barvy. V psané části naleznete i dětskou velikost. Druhý typ Kulichu NEPÁL II. se stejným motivem srdíček, ale jiným pořadím barev pro Vás právě připravuji, takže budeme mít na tuto techniku video návody dva!

Hotovými kulíšky a čepicemi se určitě pochlubte v naší FB skupince Krampolinka pro inspiraci ostatním. Pro rady a tipy pro ostatní foto prosím vkládejte i do společného vlákna ve FB skupince Krampolinka zde. Na Instagramu prosím používejte #kulichnepal

Moc děkuji, že si radíte a povzbuzujete se navzájem. Ať se kulich podaří a máte hlavu v teple celou sezónu.

Kulich Nepál I.
Příze: Vlna Hep Nepál, červená č. 6019 a bílá č. 6002, klubíčka pořídíte v oblíbeném e-shopu
Spotřeba: ze dvou klubíček vyrobíme sadu dětský a dospělý kulich
Háček: 6 mm na dospělou a 5 mm na dětskou velikost čepice
Rozměry: dětská velikost – obvod 50-51 cm, výška 20 cm, šířka 23 cm v lemu; dospělá velikost – obvod 56-58 cm, šířka 26 cm v lemu, výška 22 cm
Jehla s velkým ouškem, štítek, 2 označovače, bambule průměr cca 12-15 cm
Časový rozpočet:
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko, pružný řetízek
KS – krátký sloupek
KSZN – krátký sloupek za zadní nit
PKS – propichovaný krátký sloupek

Kulich háčkujeme od lemu. Lem háčkujeme po řadách tam a zpět. Doporučuji označovat první sloupek v řadě a POČÍTAT sloupky. Tělo kulichu háčkujeme na lem. Háčkujeme tzv. dokola bez ukončení řady. Doporučuji označit první sloupek v řadě. Náhrada za krátký sloupek je 1 ŘO.

Kulich – dospělá velikost 56-58 cm, lem, háček 5/6 mm (podle utahování), barva A
1. řada: háčkujeme lem 10+1 ŘO. Otočíme.
2. řada: háček vedeme do druhého očka od háčku a uháčkujeme KS. Háčkujeme KS do každého očka řetízku. Háčkujeme za jednu nitku. Počítáme sloupky. Máme 11 KS včetně náhrady. Otočíme.
3. řada: ŘO místo prvního KS. Hned do očka k náhradě háčkujeme KSZN. Dále KSZN do každého očka KS. Počítáme sloupky. Máme 11 KS včetně náhrady. Otočíme.
4. řada: ŘO místo prvního KS. Hned do očka k náhradě háčkujeme KSZN. Dále KSZN do každého očka KS. Počítáme sloupky. Máme 11 KS včetně náhrady. Otočíme.

5. – 71. řada: Háčkujeme stejně jako řadu 3 a 4. Vznikne jakoby patentový lem. V poslední řadě si srovnáme pruh a pomocí KS za zadní nitku a háčkováním do očka řetízku první řady sháčkujeme lem čepice dohromady. Pokud se nám nedaří KS, můžeme použít pevná oka. Přízi neukončíme a budeme háčkovat stejnou barvou tělo čepice.

Kulich – dospělá velikost 56-58 cm, tělo čepice, háček 6 mm, barva A
1. řada: ŘO místo prvního KS. Háčkujeme jeden KS na vodorovnou řadu, tj. kolik máme řad, tolik bychom měli mít KS plus 1 KS navíc, který háčkujeme v místě spoje/švu lemu kulichu. Pro dospělou velikost máme 71+1 KS. Řadu neukončíme a pokračujeme v háčkování tzv. dokola bez ukončení řady.

Kulich – dospělá velikost 56-58 cm, tělo čepice, háček 6 mm, barva A a v zadní části za čepici vedeme barvu B
2. řada: Do zadní části přibereme barvu B, na prstu máme navedenou barvu A. Háčkem propíchneme první sloupek skrz, přízi A nabereme ze spodu a vytáhneme očkem na háček. Ze spodu nahodíme (stejný směr, jako jsme přízi nabrali) a dokončíme KS. Příze B je zaháčkovaná v zadní části ve sloupku. Pro následující sloupek háčkem propíchneme další sloupek, do popředí na háček vytáhneme přízi B, kterou vedeme za prací a dokončíme s nahozením KS přízí A.  Takto střídáme jeden KS barva A a jeden KS barva B. Řadu končíme tak, že propíchneme KS, protáhneme přízi A, ale dokončíme přízí B. Tímto způsobem se příze prohodí. A bude v zadní části práce a B budeme mít navedenou na prstu. (72 KS)

Kulich – dospělá velikost 56-58 cm, tělo čepice, háček 6 mm, barva B
3.  řada: Háčkujeme propichované KS pouze barvou B. Věnujeme pozornost nabírání příze a neutahování oček. (72 KS)

Kulich – dospělá velikost 56-58 cm, tělo čepice, háček 6 mm, barva B a barva A
4. řada: V této řadě si musíme správně rozpočítat počet oček. Vzor srdíčka se opakuje na 9 očkách na šířku. K tomu musíme připočítat sloupky mezi jednotlivým opakováním vzoru. Vynecháváme minimálně 2 a více oček, aby vzor hezky vynikl.  U dospělé čepice jsem mezi vzory srdíček vynechala 5 oček, vzor se tedy opakuje na 14-ti očkách. Nejdříve uháčkujeme 6 oček barvou B a 1 očko barvou A. Dále háčkujeme barvou B a každý 14-tý sloupek je barvou A. (72 KS)

5. řada: Háčkujeme barvou B a řídíme se podle nákresu nebo již uháčkovaného puntíku barvou A z předchozí řady. V této řadě háčkujeme sloupek barvou A, barvou B a barvou A. (72 KS)
6. řada: Háčkujeme barvou B a řídíme se podle nákresu nebo již uháčkovaných puntíků barvou A z předchozí řady. V této řadě háčkujeme sloupek barvou A, barvou B, barvou A, barvou B a barvou A. (72 KS)
7. řada: Háčkujeme barvou B a řídíme se podle nákresu nebo již uháčkovaných puntíků barvou A z předchozí řady. V této řadě háčkujeme sloupek barvou A, barvou B, barvou A, barvou B, barvou A, barvou B a barvou A. (72 KS)

8. řada: Háčkujeme barvou B a řídíme se podle nákresu nebo již uháčkovaných puntíků barvou A z předchozí řady. V této řadě háčkujeme sloupek barvou A, barvou B, barvou A, barvou B, barvou A, barvou B, barvou A, barvou B a barvou A. (72 KS)
9. řada: Háčkujeme barvou B a řídíme se podle nákresu nebo již uháčkovaných puntíků barvou A z předchozí řady. V této řadě háčkujeme sloupek barvou A nad sloupkem stejné barvy z předchozí řady, dále opět barvou A, barvou B, barvou A, barvou B, barvou A, barvou B a končíme barvou A a ještě jednou barvou A. (72 KS)
10. řada: Háčkujeme barvou B a řídíme se podle nákresu nebo již uháčkovaných puntíků barvou A z předchozí řady. V této řadě háčkujeme první sloupek barvou A až nad druhým sloupkem A z předchozí řady, dále opět barvou A. Dále následují 3 sloupky barvou B, končíme sloupkem A a ještě jedním sloupkem A. (72 KS)

11. – 13. řada: Háčkujeme barvou B tři řady propichovaných KS. (72 KS)
14. řada: Barvu B máme navedenou na prstu, barvu A táhneme za prací. V této řadě háčkujeme každý 10-tý sloupek barvou A a začneme hned druhým sloupkem v řadě.
15. řada: Háčkujeme barvou B propichované KS. (72 KS)

16. řada: Barvu B máme navedenou na prstu, barvu A táhneme za prací. V této řadě háčkujeme každý 10-tý sloupek barvou A, ale začneme sedmým sloupkem v řadě. Puntíky budou šachovnicově.
17. řada: Háčkujeme barvou B propichované KS. (72 KS)
18. řada: Barvu B máme navedenou na prstu, barvu A táhneme za prací. V této řadě háčkujeme každý 5-tý sloupek barvou A a začneme druhým sloupkem v řadě.

19. řada: Barvu B máme navedenou na prstu, barvu A táhneme za prací. V této řadě háčkujeme barevné schéma B, A, B, A, B. Opakujeme do konce řady. Na konci řady v posledním propichovaném sloupku prohodíme barvy, tj. na prstu máme navedenou barvu B a za prací vedeme barvu A.
20. řada: Barvu A máme navedenou na prstu, barvu B táhneme za prací. V této řadě háčkujeme barevné schéma B, A, A, A, A. Opakujeme do konce řady. Od následující řady barvu B vynecháme úplně.

21. – 22. řada: Barvu A máme navedenou na prstu a háčkujeme pouze barvou A propichované KS.
23. řada: Barvu A máme navedenou na prstu a SHÁČKUJEME vždy dva propichované KS dohromady. Necháme si dostatečný voný konec na stažení vrcholu čepice a na zapošití. Volný konec provlečeme do jehly a sháčkovanými oky provlékáme (neprošíváme!). Postupně čepici stáhneme a VYZKOUŠÍME.

ÚPRAVA VELIKOSTI ČEPICE! Pokud čepice nepadá do očí a současně kryje uši, volný konec zapošijeme v rubové části a čepice je hotová. Pokud je čepice krátká (uši venku), vyvlečeme volný konec z jehly a ok, vypářeme poslední řadu a dále háčkujeme potřebný počet řad. V poslední řadě sháčkujeme vždy každý druhý sloupek dohromady. Pokud je čepice dlouhá/hluboká (lem se nám krčí na krku, nebo lem leze do očí), vypářeme poslední dvě-tři řady a provedeme sháčkování každého druhého sloupku.

Spodní lem kulichu, háček 6 mm
Přízi navážeme v místě švu. Spodní lem čepice obháčkujeme pomocí pevných ok STEJNOU BARVOU jako je lem čepice. Lem se zpevní a spodní okraj lemu bude vypadat úhledněji.

Kulich – dětská velikost 50-51 cm, lem, POZOR! háček 5 mm
1. řada: háčkujeme 10+1 ŘO. Otočíme.
2. řada: háček vedeme do druhého očka od háčku a uháčkujeme KS. Háčkujeme KS do každého očka řetízku. Háčkujeme za jednu nitku. Počítáme sloupky. Otočíme. (11 KS včetně náhrady)
3. řada: ŘO místo prvního KS. Hned do očka k náhradě háčkujeme KSZN. Dále KSZN do každého očka KS. Počítáme sloupky. Otočíme. (11 KS včetně náhrady)
4. řada: ŘO místo prvního KS. Hned do očka k náhradě háčkujeme KSZN. Dále KSZN do každého očka KS. Počítáme sloupky. Otočíme. (11 KS včetně náhrady)

5. – 59. řada: Háčkujeme stejně jako řadu 3 a 4. Vznikne jakoby patentový lem. Pruh přeložíme na polovinu a sháčkujeme krátké volné konce pomocí PO. Přízi neukončíme. První řadu těla čepice VŽDY háčkujeme stejnou barvou, jako je lem čepice. (11 KS)

Kulich – dětská velikost, vzor, POZOR! háček 5 mm, barva A
1. řada: ŘO místo prvního KS. Háčkujeme jeden KS na vodorovnou řadu, tj. kolik máme řad, tolik bychom měli mít KS plus 1 KS navíc, který háčkujeme v místě spoje/švu lemu kulichu. Pro dětskou velikost máme 59+1 KS. Řadu neukončíme PO, ale pokračujeme v háčkování tzv. dokola bez ukončení řady.

Kulich – dětská velikost, vzor, háček 5 mm, barva A a v zadní části za čepici vedeme barvu B
2. řada: Do zadní části přibereme barvu B, na prstu máme navedenou barvu A. Háčkem propíchneme první sloupek skrz, přízi A nabereme ze spodu a vytáhneme očkem na háček. Ze spodu nahodíme (stejný směr, jako jsme přízi nabrali) a dokončíme KS. Příze B je zaháčkovaná v zadní části ve sloupcích. Pro následující sloupek háčkem propíchneme další sloupek, do popředí na háček vytáhneme přízi B, kterou vedeme za prací a dokončíme s nahozením KS přízí A.  Takto střídáme jeden KS barva A a jeden KS barva B. Řadu končíme tak, že propíchneme KS, protáhneme přízi A, ale dokončíme přízí B. Tímto způsobem se příze prohodí. A bude v zadní části práce a B budeme mít navedenou na prstu. (60 KS)

Kulich – dětská velikost, tělo čepice, háček 5 mm, barva B
3.  řada: Háčkujeme propichované KS pouze barvou B. Věnujeme pozornost nabírání příze a neutahování oček. (60 KS)

Kulich – dětská velikost, tělo čepice, háček 5 mm, barva B a barva A
4. řada: V této řadě si musíme správně rozpočítat počet oček. Vzor srdíčka se opakuje na 9 očkách na šířku. K tomu musíme připočítat sloupky mezi jednotlivým opakováním vzoru. Vynecháváme minimálně 2 a více oček, aby vzor hezky vynikl.  U dětské čepice jsem mezi vzory srdíček vynechala 2 očka, vzor se tedy opakuje na 11-ti očkách. (Můžete vynechat i tři, tj. opakování na 12-ti očkách). Nejdříve uháčkujeme 5/6 oček barvou B a 1 očko barvou A. Dále háčkujeme barvou B a každý 11-tý/12-tý sloupek je barvou A. (60 KS)

5. řada: Háčkujeme barvou B a řídíme se podle nákresu nebo již uháčkovaného puntíku barvou A z předchozí řady. V této řadě háčkujeme sloupek barvou A, barvou B a barvou A. (60 KS)
6. řada: Háčkujeme barvou B a řídíme se podle nákresu nebo již uháčkovaných puntíků barvou A z předchozí řady. V této řadě háčkujeme sloupek barvou A, barvou B, barvou A, barvou B a barvou A. (60 KS)

7. řada: Háčkujeme barvou B a řídíme se podle nákresu nebo již uháčkovaných puntíků barvou A z předchozí řady. V této řadě háčkujeme sloupek barvou A, barvou B, barvou A, barvou B, barvou A, barvou B a barvou A. (60 KS)
8. řada: Háčkujeme barvou B a řídíme se podle nákresu nebo již uháčkovaných puntíků barvou A z předchozí řady. V této řadě háčkujeme sloupek barvou A, barvou B, barvou A, barvou B, barvou A, barvou B, barvou A, barvou B a barvou A. (60 KS)

9. řada: Háčkujeme barvou B a řídíme se podle nákresu nebo již uháčkovaných puntíků barvou A z předchozí řady. V této řadě háčkujeme sloupek barvou A nad sloupkem stejné barvy z předchozí řady, dále opět barvou A, barvou B, barvou A, barvou B, barvou A, barvou B a končíme barvou A a ještě jednou barvou A. (60 KS)
10. řada: Háčkujeme barvou B a řídíme se podle nákresu nebo již uháčkovaných puntíků barvou A z předchozí řady. V této řadě háčkujeme první sloupek barvou A až nad druhým sloupkem A z předchozí řady, dále opět barvou A. Dále následují 3 sloupky barvou B, končíme sloupkem A a ještě jedním sloupkem A. (60 KS)

11. řada: V této řadě háčkujeme pouze barvou B. (60 KS)
12. řada: Barvu B máme navedenou na prstu, barvu A táhneme za prací. V této řadě háčkujeme každý 10-tý sloupek barvou A a začneme hned druhým sloupkem v řadě.
13. řada: Háčkujeme barvou B propichované KS. (60 KS)

14. řada: Barvu B máme navedenou na prstu, barvu A táhneme za prací. V této řadě háčkujeme každý 10-tý sloupek barvou A, ale začneme sedmým sloupkem v řadě. Puntíky budou šachovnicově.
15. řada: Háčkujeme barvou B propichované KS. (60 KS)
16. řada: Barvu B máme navedenou na prstu, barvu A táhneme za prací. V této řadě háčkujeme každý 5-tý sloupek barvou A a začneme druhým sloupkem v řadě.

17. řada: Barvu B máme navedenou na prstu, barvu A táhneme za prací. V této řadě háčkujeme barevné schéma B, A, B, A, B. Opakujeme do konce řady. Na konci řady v posledním propichovaném sloupku prohodíme barvy, tj. na prstu máme navedenou barvu B a za prací vedeme barvu A.
18. řada: Barvu A máme navedenou na prstu, barvu B táhneme za prací. V této řadě háčkujeme barevné schéma B, A, A, A, A. Opakujeme do konce řady. Od následující řady barvu B vynecháme úplně.
19. – 20. řada: Barvu A máme navedenou na prstu a háčkujeme pouze barvou A propichované KS.

21. řada: Barvu A máme navedenou na prstu a SHÁČKUJEME vždy dva propichované KS dohromady. Necháme si dostatečný voný konec na stažení vrcholu čepice a na zapošití. Volný konec provlečeme do jehly a sháčkovanými oky provlékáme (neprošíváme!). Postupně čepici stáhneme a VYZKOUŠÍME.

ÚPRAVA VELIKOSTI ČEPICE! Pokud čepice nepadá do očí a současně kryje uši, volný konec zapošijeme v rubové části a čepice je hotová. Pokud je čepice krátká (uši venku), vyvlečeme volný konec z jehly a ok, vypářeme poslední řadu a dále háčkujeme potřebný počet řad. V poslední řadě sháčkujeme vždy každý druhý sloupek dohromady. Pokud je čepice dlouhá/hluboká (lem se nám krčí na krku, nebo lem leze do očí), vypářeme poslední dvě-tři řady a provedeme sháčkování každého druhého sloupku.

Spodní lem kulichu, háček 6 mm
Přízi navážeme v místě švu. Spodní lem čepice obháčkujeme pomocí pevných ok STEJNOU BARVOU jako je lem čepice. Lem se zpevní a spodní okraj lemu bude vypadat úhledněji.

Dokončení
Zapošijeme volné konce. Kulich dozdobíme třeba štítkem a velkou bambulí.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Adventní kalendář 2022 Háčkování na každý den - www.krampolinka.cz 8.12.2022 at 8:33

    […] a na kulíšek Vám stačí jediné klubko. Ze stejného materiálu jsme si již uháčkovali Kulich Nepál I. nebo Kulich Nepál Geo. Ať se kulíšek podaří. Ve video návodu naleznete dvě […]

  • Leave a Reply

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.