Nákrčník Merino Bulky

16.10.2018

Jeden z dalších zimních pokladů od www.bezvapleteni.cz – YarnArt Merino Bulky. 

Buď se mi to zdá, nebo jsem to vloni tolik nevnímala, ale letos se roztrhl pytel s poptávkami a dotazy na merino příze. Pravda, merino se těší obrovské popularitě hlavně v severských zemích, ale letos je to doslova boom i u nás. Proč vlastně?

Merino vlna má přirozený antibakteriální efekt díky struktuře vlákna, takže pokud se zpotíte – nesmrdíte. Bakteriím zodpovědným za smrádek se těžko do vlákna proniká, navíc má vlákno “samočistící” vlastnosti, takže molekuly ve vláknu zkrátka bakteriím nedají šanci.  Propocené tričko stačí nechat vyvětrat v přirozeném prostředí a druhý den si ho můžete bez obav opět obléknout. Ovšem s mírou. Nemůžete počítat s tím, že budete nosit merino rok bez praní a budete vonět po Cocco Chanel. Merino také výborně saje pot a díky tomu se nevytváří na pokožce další. Dokáže pojmout až 35% vlhkosti, aniž by bylo mokré nebo vlhké. Současně stále hřeje a oděv dýchá a rychle schne. S tím jsou spojené termoregulační vlastnosti. Takže v zimě je nám hej a v létě – světe div se – chladí. Výrobky z pravé merino vlny (speciální druh ovcí, které nám merino produkují) jsou jemné a neškrábou a jsou tím pádem vhodné i pro miminka. Sice v České republice žádná merino příze český atest nemá, ovšem zahraniční výrobci se zpravidla na etiketách pochlubí certifikátem OEKO-TEX. Díky novým technologiím jsou výrobky merino i pratelné v pračce. Příze se vyrábí v různé síle a zpravidla je potřeba cca o číslo větší háček než ukazuje etiketa. Takže toliko asi o merino vlně jako takové.

Pravá merino příze, tj. 100% merino vlna, je poměrně drahá. Výrobci tedy vlnu různě kombinují a míchají s jinou vlnou, akrylem či viskózou. Vlastnosti merina nám tedy alespoň částečně ve výrobcích zůstává. Je na každé z nás, po jaké přízi se každá z nás poohlédneme, a kterou vyzkoušíme. Já měla možnost vyzkoušet YarnArt Merino Bulky, 30% vlna a 70% akryl. Ve 100g klubku naleznete 100 metrů nádherné příze. Na omak měkoučká a hřejivá v super barevné škále za rozumný peníz. Na celý set pro velikost 47-49 cm jsem spotřebovala dvě a čtvrt klubíčka a jsem přesvědčená, že v tomto setu vám v mrazu uši trpět nebudou a navíc budete těžce IN. Set je vyroben z příze 8041 a za mne palec nahoru. Je to jedna z nejsilnějších merino přízí u nás. Ale pozor, čepice i výrobky značně povolí (pokud tedy čepičku neobjedete v poslední řadě dvojkou háčkem 🙂 :).

Vzoreček na nákrčníku i na ušance jsou lehce upravené křížené PDS. Nic složitého, s videem zvládne každá. Tak jdeme na to.

Nákrčník Merino Bulky, šíře 26 cm, výška 17 cm
Příze: YarnArt Merino Bulky, spotřeba jedno klubíčko a kousek na tuto velikost, příze je dostupná na objednání na www.mojegalanterka.cz, nebo k zakoupení ve velkoobchodě www.bezvapleteni.cz
Háček: 12 mm na nákrčník a 10 mm na olem

Štítek nebo cedulka, knoflíky
Hodinový rozpočet: cca 1.5 hodiny včetně úprav
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek na olemování
PDS – polodlouhý sloupek

Merino Bulky, háček 12 mm
1. řada: 42 ŘO + 1 ŘO na háčku, otočíme, háčkujeme zpět
2. řada: háčkujeme PDS do druhého očka od háčku, dále PDS do každého ŘO, celkem budeme mít 42 PDS, přepůlíme pruh na půl a spojíme PO
3. řada: N za PDS, nahodíme na PDS, háček vedeme doprava mírně dolů mezi PDS z předchozí řady, vytáhneme přízi, nahodíme na PDS, vedeme háček do stejného místa, vytáhneme přízi a s nahozením spojíme v jedno očko. Vznikne nám jakoby dvakrát nahozený PDS, taková pecička, který kříží ten první. Ob očko uděláme PDS (zkontrolujeme si to, tím jak je první PDS schovaný, tak ať nepíchnete hned do sousedního očka), nahodíme na PDS a vedeme háček opět napravo mírně dolů mezi PDS z předchozí řady, vytáhneme přízi, nahodíme na PDS, vytáhneme přízi a s nahozením vše spojíme. Takto obháčkujeme celou řadu, končíme PO. Máme základ pro 21 křížených sloupců.
4. řada: N za PDS, nahodíme na PDS a vedeme háček doprava POZOR mezi PDS a kříženou pecičku, vytáhneme přízi, nahodíme na PDS, vedeme háček tamtéž, vytáhneme přízi a s nehozením sháčkujeme v jedno očko. Další PDS vedeme do sháčkovaného očka pecičky z předešlé řady, PDS pecičku zopakujeme opět mezi PDS a předešlou kříženou pecičku. Opakujeme. Končíme PO.
5. – 8. řada: háčkujeme vzorek jak se jeví, stále máme 21 křížených sloupců
9. řada: háčkujeme PDS, celkem 42 PDS, PO
10. řada: háčkujeme KS, celkme 42 KS. PO. Ukončíme přízi

Druhý olem, háček 10 mm
Horní část nákrčníku olemujeme pomocí KS.

Dokončení
Zapošijeme volné konce, dozdobíme cedulkou nebo knoflíky.

Návod je chráněný autorským zákonem a je určen pro háčkování pouze pro vlastní potřebu. Pro komerční využití mne prosím kontaktujte. Zneužití návodu pro komerční účely bez souhlasu autora je v rozporu s autorským zákonem.

Pro rady, nápady a inspiraci jsem založila novou facebookovou skupinku, kde se snažím co nejrychleji reagovat na vaše dotazy, proto neváhejte a připojte se zde.
Mé další háčkoprojekty můžete sledovat na stránce Krampolinka Háčkování nejen na focení, případně se můžete přihlásit k odběru na youtube kanálu zde.
Co se zrovna tvoří #workinprogress naleznete na mém instagramového účtu zde.
Chcete mít jistotu, že Vám žádný návod zdarma neunikne? Můžete se přihlásit i k odběru novinek tohoto webu a každý nový návod zde uveřejněný Vám přijde v odkazu do Vašeho e-mailu.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Krásné tvoření a hodně zdaru přeje

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Ušanka Merino Bulky · Háčkování návody Krampolinka 14.9.2022 at 19:17

    […] jsme si mohli už natrénovat na nákrčníku ze stejné příze, návod zde, takže kdo už má splněno, bude pro něj ušanka jednovečerní záležitost. Ty, které […]

  • Leave a Reply

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.