Spirálová Dolce pro miminko

28.10.2018

Zkoušeníčko, zkoušení. Tak to většinou dopadá, když vytvořím čepici, (ne)udělám si chabé poznámky, a pak si marně lámu hlavu, jak to bylo.

Takže jsem si dala kreativní proces ještě jednou a vytvořila čepičky dvě, abych mohla návod nejen sepsat, ale hlavně i natočit. A tady je výsledek mého počinu. Kulišanka (kulíšek a ušanka v jednom) – vykrojená čepička pro nejmenší se spirálovým vzorkem. Klasický spirálový vzorek, jako je například u kulišanky Vesuv (i s videem, zde v návodech na webu), je tento reliéfní polodlouhý sloupek nabíraný jakoby povrchově pouze za přední nitky. Díky tomu ve vzoru nejsou takové díry, vzorek stále plasticky vystupuje, ale uvnitř je čepice více méně hladká bez výstupků, tj. pohodlná.

Na kulišanku jsem použila přízi YarnArt Dolce a pozor – vzorek je neuvěřitelný “žrout”, takže padlo 3/4 klubíčka na tuto mimi mini velikost. Ve videu uvidíte jak rozšiřovat, takže při zvětšování stačí využít začátek návodu, a poté s rozšiřováním pozvolna, ať nemáte hrnec.

Kulišanka Spirálová Dolce, velikost 36-37 cm, 0-2 měsíce, 3.5-4 kg, hloubka 13.5 cm
Příze: YarnArt Dolce 764 nebo 746 jedno klubíčko + tmavě šedá na olem, zakoupíte na www.mojegalanterka.cz
Háček: 6 mm a 5 mm na lem 

Označovač nebo kousek příze, jehla a nit
Na dozdobení knoflík a bambulku cca 8 cm
Hodinový rozpočet: cca 2 hodiny včetně úprav
Pro mírně pokročilé

MK – magický kroužek
PO – pevné oko
PDS – polodlouhý sloupek
KS – krátký sloupek
PR PDS – přední reliéfní polodlouhý sloupek (modifikovaný, mrkněte na video)
ZR KS – zadní reliéfní krátký sloupek (případně přední, pokud budete začínat olem v jiném směru)

První tři řady a lem čepice začínáme náhradou „N“, tj. první očko v řadě děláme 1 ŘO za KS a 1 volné ŘO za PDS, a končíme PO.
Od čtvrté po lem čepice háčkujeme dokola.

Lososová háček 6 mm
1. řada: 10 PDS do MK, PO
2. řada: N, zdvojíme každý PDS, tj. 20 PDS, PO
3. řada: N, háčkujeme PR PDS a do stejného místa PDS, tj. 40 oček, dáme označovač do očka a háčkujeme dokola
4. řada: odtud háčkujeme spirálové reliéfní sloupky, mrkněte na video, kam se má píchnout (pracujeme jen se dvěma předními nitkami reliéfního sloupku z předchozí řady), jinak háčkujeme vždy PR PDS do PR PDS z předchozí řady a PDS doprava od reliéfního PDS, zezadu dopředu podebereme OČKO z předchozí řady a do téhož místa uháčkujeme PDS (tváří se to jako křížené PDS). Zdvojíme desátý a třicátý PR PDS tak, že vytvoříme PR PDS, PDS a PR PDS do stejného reliéfního z předchozí řady a dále opět pokračujeme a křížíme PRPDS a PDS (42 oček)
5. řada: háčkujeme PR PDS do PR PDS z předchozí řady, u rozháčkovaných PR PDS přidáváme křížením PDS, tj. zvýší se počet na celkových 44 oček (pro uvedenou velikost, pokud utahujete jinak než já, můžete mít klidně až 46 oček celkem)
6. – 12. řada: háčkujeme PR PDS do PR PRDS z předchozí řady a PDS doprava zezadu od reliéfního PDS. (44 oček)

LEM, háček 5 mm
13. řada: celou řadu obháčkujeme KS

44 oček vydělíme pěti. Vyjde nám cca 8 oček plus čtyři navíc, tj. 8+2 očka na zátylku nebudeme háčkovat (10), boční část klapičky začínáme 8 PDS, dále 18 KS v obličejové části, dále 8 PDS u druhé klapičky, 10 oček na zátylku neháčkujeme, tj. 44 oček.

14. řada: N, 7 PDS, 18 KS, 8 PDS, otočit
15. řada: N, 7 PDS, 18 KS, 8 PDS, otočit
16. řada: háčkujeme KS, na konci vyměníme přízi, mrkněte na video na užitečný TIP. Pokud budete dělat větší velikost, olemová část MUSÍ MÍT více řad.

Kontrastní barva, háček 5 mm
17. řada: háčkujeme PDS do každé řady boku klapičky, na zátylku pokračujeme KS, u druhé klapičky opět 4 PDS do každé řady, dále přecházíme na obličejovou část a háčkujeme PRKS, přízi necháme dostatečně dlouhou (budeme zaplétat do šňůrky) a ukončíme

ŠŇŮRKY A DOKONČENÍ
4xpříze cca 80 cm dlouhá, přepůlíme, prostrčíme v místech, kde jsou rohy klapiček u uší, uděláme liščí smyčku a zapleteme copánek, zopakujeme na druhé straně. Přišijeme bambulku, zapošijeme volné konce, přišijeme knoflík a máme hotovo.

Návod je chráněný autorským zákonem a je určen pro háčkování pouze pro vlastní potřebu. Pro komerční využití mne prosím kontaktujte. Zneužití návodu pro komerční účely bez souhlasu autora je v rozporu s autorským zákonem.

Pro rady, nápady a inspiraci jsem založila novou facebookovou skupinku, kde se snažím co nejrychleji reagovat na vaše dotazy, proto neváhejte a připojte se zde.
Mé další háčkoprojekty můžete sledovat na stránce Krampolinka Háčkování nejen na focení, případně se můžete přihlásit k odběru na youtube kanálu zde.
Co se zrovna tvoří #workinprogress naleznete na mém instagramového účtu zde.
Chcete mít jistotu, že Vám žádný návod zdarma neunikne? Můžete se přihlásit i k odběru novinek tohoto webu a každý nový návod zde uveřejněný Vám přijde v odkazu do Vašeho e-mailu.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Krásné tvoření a hodně zdaru přeje

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

2 Comments

 • Reply Alica 13.9.2020 at 10:11

  Dobrý deň, mala by som prosbu. O koľko by ste zväčšila na čiapočku pre 3 ročné dieťa? Uvažovala som na 48, ale neviem, či by to nebolo ešte málo. Keby to bola iná priadza, tak to risknem a v najhoršom vypáram, ale tie žinilkové sú po vypáraní také divné. 🙁 Budem Vám strašne moc vďačná za odpoveď. 🙂

  • Reply Krampolinka 13.9.2020 at 16:55

   Bohužel jsem nezkoušela jinou velikost, než je v návodu. Zkuste napsat dotaz do skupinky Krampolinka, jestli někdo netvořil jinou velikost.

  Leave a Reply

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.