Vesta Soft Kitty

16.4.2021

Ačkoliv jsou klasické žinylky řazené jako zimní příze, na jaře či na podzim z nich můžeme vytvořit jednoduchou vestu. Dnes si jednu dívčí vestu uháčkujeme z novinky Elian Soft Kitty.

Novinka Elian Soft Kitty je klubíčko českého výrobce VSV. Soft Kitty je žinylka a má 100 gramů a návin 95 metrů. Je tedy krapet silnější než žinylky tureckých výrobců. Ty mají zpravidla 100g/120m. Soft Kitty je 100% polyester a hodí se na homedekor, deky, capáčky, či hračky (pouze v případě, že nemáte tzv. kousací dítko, aby kousky žinylky nedělaly neplechu).

Soft Kitty jsme si rozbalili v rámci unboxingu zde a článek si můžete přečíst zde. Moc děkuji firmě VSV za možnost Soft Kitty pro Vás vyzkoušet a zpracovat do návodu. A co budeme tvořit? Na jaře i na podzim využijeme vesty. Takový ten rychlý teplotní komfort do parku, hřiště či pískoviště, než se nám dítko zahřeje běháním. Vestu unosíme i na chladnější rána, nebo doma, pokud máte třeba domeček.

Co se týče vesty, tato je na rozepínání a je velice jednoduchá. Budeme háčkovat od sedla po řadách tam a zpět. Návod je zpracován pro velikost 5-6 let, velikost 116-122. Malá má výšku 114 cm. Pod vestu se vejde i svetřík nebo mikinka. Pro větší velikost bude stačit přidat pár řad na délku sedla nebo přidat více řetízkových oček v podpaždí. Jinak zkuste rovnoměrně přidat po očku v základním rozpočtu sedla. Pro menší velikost zkuste schéma 4-roh-6-roh-8-roh-6-roh-4. Tentokrát jsem na vestě nepoužila pružný řetízek, takže věřím, že se do ní pustí i začátečníci. Těm doporučuji čtyři označovače na označení rohů sedla a počítat sloupky v každé řadě.

Co se týče vzoru, budeme háčkovat polodlouhé sloupky a od třetí řady polodlouhé sloupky do mezer. Díky tomu nám bude na ramenou a zadním díle přiskakovat v každé řadě o tři více polodlouhých sloupků. Od třetí řady nezapočítáváme náhradu do konečného součtu. Pro rovný okraj je potřeba věnovat pozornost přednímu dílu a jeho zakončení. Poslední sloupek v řadě háčkujeme do druhého očka náhrady. Počet oček náhrady přizpůsobíme vlastnímu utahování. Já zpravidla háčkuji dvě ŘO místo prvního polodlouhého sloupku, někomu bude stačit jedno volnější ŘO. Je potřeba to vyzkoušet.

Pár tipů závěrem. Co se týče párání, žinylky jde párat s velkou opatrností. Při párání prsty nadzvedáváme sousední očka a pomalu vytahujeme přízi. Tímto způsobem a pomalu postupujeme do místa opravy. Co se týče zapravení, nechávejte si dostatečně dlouhé volné konce, které nejdříve zapošijeme a přiblížíme dva volné konce co nejvíce k sobě. Očistíme na koncích žinylku a nitky zasukujeme. Necháme vůli, aby se používáním výrobku uzlík nepřetrhl. No a my se do vesty pustíme, je to fofr projekt a věřím, že na chladná rána vestu využijete.

Vesta Soft Kitty
Příze: Elian Soft Kitty neon růžová 97444 a světle šedá 97434, zakoupíte na www.elian.eu
Spotřeba: tři a půl klubíčka celkem
Háček: 8 mm a 4 mm, do zálohy háček 7 mm a 9 mm
Rozměry: 116-122 velikost, 5-6 let, šířka 41 cm, přední délka 43 cm, průramek po obháčkování 16 cm, délka šňůrky 17 cm
Jehla s velkým ouškem, knoflíky nebo zip, štítek na ozdobení, 4 x označovač
Časový rozpočet: 5 hodin tvoření, hodina zapravení konců
Pro odvážné začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
PDS – polodlouhý sloupek, od třetí řady polodlouhý sloupek do mezery, tj. vedený mezi sloupky z předchozí řady nikoliv do očka
ZRKS – zadní reliéfní krátký sloupek

Vesta se háčkuje od klasického řetízku po řadách tam a zpět. Nákres naleznete pod textem. Řada začíná náhradou N, tj. 2 ŘO místo prvního PDS, případně jedno volné ŘO místo PDS. První sloupek vedeme hned k náhradě a poslední sloupek háčkujeme do druhé očka náhrady, přičemž jakoby přeskočíme jednu celou mezeru. Pokud počítáme sloupky v řadě, tak nás počítání samo navede, kam vést poslední sloupek. Náhrada od třetí řady není součástí počtu ok. Po každé řadě přepočítáme počet sloupků. Při olemování vesty háčkujeme po řadách. Řada začíná náhradou N, tj. ŘO místo prvního KS a končí PO.

SEDLO, vesta Soft Kitty, neon, háček 8 mm kovový
1. řada: 40 oček řetízku + 2 ŘO na otočení, otočíme
2. řada: háček vedeme do třetího očka od háčku a háčkujeme první polovinu předního dílu, tj. 4 PDS, roh sedla, tj. 2PDS-ŘO-2PDS do jednoho očka, pod ŘO vložíme označovač,

rukáv8 PDS, roh sedla, tj. 2PDS-ŘO-2PDS do jednoho očka, pod ŘO vložíme označovač,
zadní díl –  10 PDS, roh sedla, tj. 2PDS-ŘO-2PDS do jednoho očka, pod ŘO vložíme označovač,
rukáv8 PDS, roh sedla, tj. 2PDS-ŘO-2PDS do jednoho očka, pod ŘO vložíme označovač,
druhou polovinu předního dílu5 PDS, otočíme.

3. řada: 1/2 přední díl, N za PDS, 6 PDS do mezer, přičemž poslední PDS háčkujeme mezi PDS, které tvoří roh sedla z předchozí řady, roh sedla, tj. 2PDS-ŘO-2PDS, přesuneme označovač pod ŘO,
rukáv – první PDS háčkujeme mezi PDS, které tvoří roh sedla z předchozí řady, dále 9 PDS do mezer, poslední PDS háčkujeme mezi PDS, které tvoří roh sedla, roh sedla, tj. 2PDS-ŘO-2PDS, přesuneme označovač pod ŘO,
zadní díl – první PDS háčkujeme mezi PDS, které tvoří roh sedla z předchozí řady, dále 11 PDS do mezer, poslední PDS háčkujeme mezi PDS, které tvoří roh sedla, roh sedla, tj. 2PDS-ŘO-2PDS, přesuneme označovač pod ŘO,

rukáv – první PDS háčkujeme mezi PDS, které tvoří roh sedla z předchozí řady, dále 9 PDS do mezer, poslední PDS háčkujeme mezi PDS, které tvoří roh sedla, roh sedla, tj. 2PDS-ŘO-2PDS, přesuneme označovač pod ŘO,
2/2 přední díl – první PDS háčkujeme mezi PDS, které tvoří roh sedla z předchozí řady, dále 4 PDS a šestý PDS háčkujeme až do druhého očka náhrady, otočíme.
(N+6 – 11 – 13 – 11 – 6 PDS)

4. řada: 1/2 přední díl, N za PDS, 7 PDS, roh sedla, tj. 2PDS-ŘO-2PDS pod ŘO,
rukáv 14 PDS, roh sedla, tj. 2PDS-ŘO-2PDS pod ŘO,
zadní díl16 PDS, roh sedla, tj. 2PDS-ŘO-2PDS pod ŘO,
rukáv 14 PDS, roh sedla, tj. 2PDS-ŘO-2PDS pod ŘO,
2/2 přední díl6 PDS a sedmý PDS háčkujeme do druhého očka náhrady, otočíme.

5. řada: 1/2 přední díl, N za PDS, 8 PDS, roh sedla, tj. 2PDS-ŘO-2PDS pod ŘO,
rukáv17 PDS, roh sedla, tj. 2PDS-ŘO-2PDS pod ŘO,
zadní díl – 19 PDS, roh sedla, tj. 2PDS-ŘO-2PDS pod ŘO,
rukáv17 PDS, roh sedla, tj. 2PDS-ŘO-2PDS pod ŘO,
2/2 přední díl – 7 PDS a osmý PDS háčkujeme do druhého očka náhrady, otočíme.

6. řada: 1/2 přední díl, N za PDS, 9 PDS, roh sedla, tj. 2PDS-ŘO-2PDS pod ŘO,
rukáv20 PDS, roh sedla, tj. 2PDS-ŘO-2PDS pod ŘO,
zadní díl – 22 PDS, roh sedla, tj. 2PDS-ŘO-2PDS pod ŘO,
rukáv20 PDS, roh sedla, tj. 2PDS-ŘO-2PDS pod ŘO,
2/2 přední díl – 8 PDS a devátý PDS háčkujeme do druhého očka náhrady, otočíme.

7. řada: 1/2 přední díl, N za PDS, 10 PDS, roh sedla, tj. 2PDS-ŘO-2PDS pod ŘO,
rukáv23 PDS, roh sedla, tj. 2PDS-ŘO-2PDS pod ŘO,
zadní díl – 25 PDS, roh sedla, tj. 2PDS-ŘO-2PDS pod ŘO,
rukáv23 PDS, roh sedla, tj. 2PDS-ŘO-2PDS pod ŘO,
2/2 přední díl – 9 PDS a desátý PDS háčkujeme do druhého očka náhrady, otočíme.

SPOJENÍ SEDLA, vesta Soft Kitty, neon, háček 8 mm kovový
8. řada: 1/2 přední díl, N za PDS, 11 PDS, v rohu sedla háčkujeme dva PDS,
rukávŘO, které háčkujeme v podpaždí a připojíme se se zadním dílem,
zadní díl – v rohu sedla háčkujeme 2 PDS, dále 28 PDS do mezer, v rohu sedla háčkujeme 2 PDS,
rukávŘO, které háčkujeme v podpaždí a připojíme se s předním dílem,
2/2 přední díl – v rohu sedla háčkujeme 2 PDS, dále 10 PDS a jedenáctý PDS háčkujeme do druhého očka náhrady, otočíme.

9. řada: N za PDS, háčkujeme PDS do mezer na předním díle, dále 4 PDS do ŘO v podpaždí, dále PDS do mezer na zadním díle, dále 4 PDS v podpaždí a pokračujeme PDS do mezer na předním díle. Poslední PDS háčkujeme do druhého očka do mezery. V řadě máme 63 PDS.

TĚLO vesty, neon, háček 8 mm kovový
10. – 23. řada: háčkujeme N+63 PDS do mezer. Hlídáme si rovnost stran na předním díle, tj. háčkujeme PDS k náhradě a na konci řady přeskočíme jakoby jednu mezeru a háčkujeme až do druhého očka náhrady. Pokud budeme počítat, počítání nám pomůže, kam vést háček pro poslední sloupek. V poslední řadě přízi ukončíme.

TĚLO vesty, šedá, háček 8 mm kovový
24. – 28. řada: háčkujeme N+63 PDS do mezer. V poslední řadě přízi ukončíme.

Pozn. Šedá barva vyjde minimálně ještě na jednu řadu, pokud chcete vestičku delší.

HORNÍ OLEM vesty, neon, háček 7/8 mm
1. řada: přízi navážeme v horním rohu a háčkujeme ŘO místo prvního KS, dále 39 KS do každého očka řetízku, otočíme.
2. – 4. řada: ŘO místo prvního KS, 39 KS do KS. Přízi ukončíme.

Pozn. Háček přizpůsobíme svému utahování tak, aby se nám olem nekroutil. Růžová barva vyjde i na dvě-tři řady navíc. Vznikne límec.

OLEM RUKÁV vesty, neon, háček 8 mm
1. řada: navážeme přízi v zadní části vesty, ŘO místo prvního KS. Háčkujeme KS do mezer. Řadu končíme PO.

OLEM RUKÁV vesty, šedá, háček 8 mm
2. řada: navážeme šedou přízi, ŘO místo prvního KS, háčkujeme ZRKS. Řadu končíme PO. Postup zopakujeme na protilehlé straně.

OLEM vesty, neon, háček 7/8/9 mm
1. řada: přízi navážeme ve spodním rohu vesty a obháčkujeme oblast zapínání. Háčkujeme jeden volný KS na jednu vodorovnou řadu. Pokud se práce stahuje, buď vyměníme háček za větší nebo si upravíme schéma přidávání, např. střídáme 2 KS – 1 KS. Pokud se nám okraj vlní, vezmeme menší háček. V horním rohu háčkujeme 3 KS do jednoho očka. Na horním lemu háčkujeme KS do KS. V protilehlém horním rohu háčkujeme 3 KS do jednoho očka a pokračujeme v olemování oblasti zapínání. Ve Spodním rohu přízi ukončíme.

OLEM vesty, šedá, háček 7/8 mm
2. řada: přízi navážeme ve spodním rohu vesty, uháčkujeme 1 ŘO místo KS, dále KS do stejného místa. Obháčkujeme spodní lem vesty jednou řadou KS, háček vedeme do mezery mezi PDS. V protilehlém spodním rohu háčkujeme 3 KS do jednoho očka, dále pokračujeme ZRKS. Neon vystoupí do popření a vytvoří štepování. V horním rohu háčkujeme 3 KS do prostředního KS a do posledního KS z vějířku již háčkujeme ZRKS. Pokračujeme ZRKS na horním olemu kolem krku. V protilehlém rohu opět háčkujeme 3 KS do prostředního KS z vějířku a pokračujeme ZRKS v oblasti zapínání. Ve spodním rohu háčkujeme KS a PO. Přízi ukončíme.

ŠŇŮRKA NA ZAVAZOVÁNÍ, šedá, háček 4 mm
Pro šňůrky navážeme přízi přímo na vestu a uháčkujeme řetízek 25-30 ok. Zopakujeme na stejném místě na protilehlé straně.

Dokončení 
Volné konce zapošijeme a ošetříme viz text výše, dozdobíme štítkem.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: