Svetr Bellissimo

8.1.2023

V dnešním video návodu si uháčkujeme trendy svetřík do pasu s širokými rukávy. Budeme háčkovat z příze YarnArt Bellissimo. 

YarnArt Bellissimo se prodává ve 150 gramovém klubíčku s návinem 330 metrů. Jedná se směsovou přízi, která se skládá ze 13 % mohér, 67% akryl, 4% polyamid a 16 % polyesteru. Příze má úžasné barvy, které vzorují do pruhů. Ačkoliv má chloupek, s trochou šikovnosti se dá párat. Příze je poměrně hutná a hlavně hřejivá, takže svetřík přesně plní svůj účel. Je nadýchaný a hřejivý. Navíc jsem měla naprosto luxusní spotřebu. Na svetřík velikost 40-42 padlo cca 400 gramů, což jsou necelá tři klubíčka. Ještě Vám zůstane třeba na čepici Bellissimo, kterou pro Vás připravuji.

VIDEO NÁVOD SVETŘÍK BELLISSIMO

Klubíčka YarnArt Bellissimo nám věnoval dovozce YarnArt do České republiky, velkoobchod BezvaPleteni.cz. Klubíčka zakoupíte za zvýhodněnou cenu na Pletemesi.cz nebo Pletiemesi.sk. Rozbalování balíčku můžete zkouknout ve videu zde a článek s dalšími informacemi si můžete přečíst zde.

 • Co se týče svetříku, jedná se o jednoduchý střih i provedení. Svetřík je navržen tzv. do pasu. Přední i zadní díl tvoří dva samostatné pruhy. Ty se v zádové části sháčkují  do jedné třetiny délky pruhu a nesháčkované části se překlopí do přední části. Na bocích se pruhy sháčkují a vzniknou otvory pro rukávy. Pruh zadního i předního dílu začínáme vzorem spodního lemu, ve středu pruhu háčkujeme vzor a řadu končíme druhým spodním lemem. Z tohoto důvodu je nutné trefit správnou délku svetříku (do pasu nebo delší) a hlídat si rovnost stran. Kraje mají tendenci se mírně kroutit směrem nahoru do ruličky, což srovnáme poslední řadou při lemování celého svetříku. Ke svetříku naháčkujeme rukávy. Celý svetřík obháčkujeme, a to včetně spodní části, čímž se spodní část zpevní a srovná. Po sháčkování v zádové části a bočních částí vznikne i krásná rozepínací vesta, kterou stačí obháčkovat.
 • Co se týče vzoru, budeme háčkovat polodlouhé sloupky za druhou a třetí nitku. Lemy tvoří reliéfní sloupky. Háčkujeme po řadách tam a zpět. Důležité je počítání a stejný způsob háčkování na začátku a konci vzoru, aby nám místo pruhu nevznikal lichoběžník. Ostatní lemy tvoří přední a zadní reliéfní sloupky. Rukávy háčkujeme tzv. dokola bez ukončení řady.
 • Co se týče úpravy velikosti, pro delší svetr háčkujeme více ok základního řetízku. Pro užší svetr háčkujeme méně řad na jednotlivých pruzích, pro širší svetr háčkujeme více řad na jednotlivých pruzích. Délku rukávu, tj. počet řad rukávu uzpůsobíme délce paží. Tento typ svetříku je jak střihem tak velikostí módní záležitost. Sluší štíhlejším postavám.

TIP PRO VÁS:
Bellissimo má chloupek, ale jde opatrně párat. Doporučuji jakoby nadzvedávat očka, aby se chloupek příze při párání nezasekával. Při háčkování základních pruhů (dílů svetru) se může stát, že začnete více utahovat a obdélník se bude stahovat do lichoběžníku. Pokud Vám sedí počet sloupků, je to pravděpodobně utahováním. V tomto případě v polovině háčkování pruhu zkuste vyměnit háček o půl čísla větší.

Ať se Vám svetřík podaří a máte z něj radost.  Hotovými výrobky se určitě pochlubte v naší FB skupince Krampolinka pro inspiraci ostatním. Pro rady a tipy pro ostatní a Vaše foto prosím vkládejte i do společného vlákna ve FB skupince Krampolinka zde. Na Instagramu prosím používejte #svetrbellissimo 

Svetr Bellissimo
Příze: YarnArt Bellissimo č. 1420, zakoupíte www.pletemesi.cz nebo www.pletiemesi.sk
Spotřeba: necelá 3 klubíčka
Háček: 7 mm
Rozměry: 53 šířka, 54 přední délka, 47 cm délka rukávu od průramku
Velikost: 40-42, výška 168 cm
Jehla s velkým ouškem, štítek na ozdobení, dva označovače
Časový rozpočet: cca 12 hodin
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
PDS – polodlouhý sloupek
PDSZN – polodlouhý sloupek za zadní nitku
PRPDS – přední reliéfní polodlouhý sloupek
ZRPDS – zadní reliéfní polodlouhý sloupek
PRKS – přední reliéfní krátký sloupek
ZRKS – zadní reliéfní krátký sloupek

Svetr (2xpruh) háčkujeme po řadách tam a zpět. Počítáme sloupky v řadě. Náhrada za PDS jsou 2 řetízková očka.

Svetr Bellissimo, 2 x pruh, háček 7 mm
1. řada: 101 ok základního řetízku + 2 očka na otočení (Doporučuji uháčkovat delší řetízek a přebytek vypárat).
2. řada: háček vedeme do třetího očka od háčku a uháčkujeme PDS. Dále háčkujeme do každého očka jeden PDS do konce řady. Celkem máme 102 PDS.

3. řada: Rozdělíme si práci tak, že na začátku a konci řady odpočítáme deset sloupků pro patent, které označíme označovači. Máme tedy 10 sloupků včetně náhrady, které tvoří začátek patentu, 82 sloupků tvoří tělo svetru a 10 sloupků včetně posledního sloupku do očka náhrady tvoří druhý patent. Háčkujeme 2 ŘO místo PDS. Háčkujeme 9 ZRPDS. Dále háčkujeme 82 PDSZN. Na konci řady háčkujeme 9 ZRPDS a PDS do očka náhrady. Otočíme.
4. řada: 2 ŘO místo PDS. Háčkujeme 9 PRPDS. Dále háčkujeme 82 PDSZN a končíme 9 PRPDS a PDS do očka náhrady. Otočíme.
5. – 19. řada: Opakujeme řady 3 a 4 do šířky 23 cm. Pro šiřší svetřík háčkujeme více řad. Pro užší svetřík háčkujeme méně řad.

Uháčkujeme druhý stejný díl. Přízi ani na jednom dílu neukončíme a využijeme ji pro sháčkování boční strany. Zajistíme označovači nebo spínacím špendlíkem.

Sháčkování svetru na zádech, háček 7 mm
Oba pruhy rozložíme před sebe rubovou stranou nahoru, poslední dokončenou řadou k sobě. Volné zajištěné konce jsou na protilehlých stranách. Od patentu odpočítáme 32 polodlouhých sloupků. Sloupek si označíme na obou dílech označovačem. Do výše označovače budeme pruhy sháčkovávat pomocí pevných ok, a tak vytvoříme sháčkování zadního dílu. Šev vede středem zad. Na sháčkování využijeme volný, neukončený konec jednoho dílu. Po sháčkování přízi ukončíme.

Sháčkování svetru na bocích, háček 7 mm
Rozložíme si práci lícovou stranou nahoru. Převrátíme nesháčkované pruhy na sebe. Od patentu odpočítáme 21 polodlouhých sloupků. Sloupek si označíme na obouch dílech označovačem. Zopakujeme na protilehlé straně. Před sháčkováním svetřík hodíme na sebe a vyzkoušíme, jestli je výška průramku dostatečná. Pro široké rukávy máme otvor větší, pro užší rukávy máme otvor menší. Do výše označovače sháčkujeme boční díly pomocí pevných ok. Pokud boky sháčkujeme od spodního patentu směrem k průramku, přízi neukončíme a využijeme ji na háčkování rukávu.

Přední lem, háček 7 mm
1. řada: k lemování přední části využijeme neukončenou přízi z předního dílu. 2 ŘO místo PDS a po celém obvodu předního dílu, tj. směrem nahoru, kolem krku a do protilehlé části háčkujeme PRDS a ZRDS. Řadu končíme PDS do očka. Otočíme.
2. – 4. řada: 2 ŘO místo PDS. Háčkujeme jak se vzor jeví, tj. střídáme PRPDS a ZRPDS. Řadu končíme PDS do očka náhrady. Otočíme. V poslední řadě přízi neukončíme a pokračujeme v lemování spodní části.

Spodní lem, háček 7 mm
1. řada: 3 PDS do posledního očka ve spodní části svetru. Dále háčkujeme PRKS a ZRKS v celé délce spodní části. Řadu končíme 3 PDS do posledního očka.
2. řada: háčkujeme pevná oka za zadní nitku po celém obvodu předního lemu a pokračujeme pevnými oky za zadní nitku na lemu spodní části. Na konci řady přízi ukončíme.

TIP PRO VÁS: Jak háčkovat knoflíkové dírky se můžete podívat v tomto videu.

Rukáv svetru, háček 7 mm
1. řada: 2 ŘO místo prvního PDS. Dále háčkujeme PDS do ok řetízku. Řadu končíme PO. (40)
2. řada: 2 ŘO místo prvního sloupku. Dále háčkujeme PDSZN. Řadu končíme PO a od této řady budeme po každé řadě otáčet, tj. jednou háčkujeme v lícové straně, druhou řadu háčkujeme v rubové straně. Tím docílíme stejného vzhledu vzoru jako máme na svetříku. Máme 40 sloupků.

TIP PRO VÁS: Pokud budete potřebova zúžovat rukáv, doporučuji sháčkovat cca v každé 7 řadě v místě švu dva PDS do jednoho sloupku. Pokud budete postupně rukáv zužovat, při háčkování patentu již není potřeba sháčkovávat sloupky.

3. – 28. řada: 2 ŘO místo prvního PDS. Dále háčkujeme 40 PDSZN. Řadu končíme PO. Po každé řadě otočíme.

Patent rukávu, háček 7 mm
29. řada: 2 ŘO místo PDS, háčkuji PRPDS přičemž háček vedeme kolem dvou PDS z předchozí řady a ZRPDS přičemž háček vedeme kolem dvou PDS z předchozí řady. Toto schéma střídáme do konce řady. Poslední reliéfní sloupek háčkujeme kolem jednoho sloupku. Celkem máme 20 sloupků. Řadu končíme PO.
30. – 36. řada: 2 ŘO místo PDS, háčkujeme PRPDS a ZRPDS jak se vzor jeví. Řadu končíme PO.
37. řada: ŘO místo KS, háčkujeme PRKS a ZRKS jak se vzor jeví. Řadu končíme PO. V poslední řadě přízi ukončíme.

TIP PRO VÁS: Pro delší rukáv háčkujeme více řad před patentem nebo více řad patentu. Vyzkoušíme, zda-li nám otvorem patentu projde pohodlně ruka.

Dokončení
Volné konce zapošijeme. Svetřík dozdobíme štítkem.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

You Might Also Like

3 Comments

 • Reply Jana Černá 27.1.2023 at 9:10

  Návod je krásně jednoduše zpracovaný, svetřík se háčkoval hezky. Na postavě mi připadá lehce neforemný, ale to bude asi tím, že jsem se bála ubrat řady, aby nebyl příliš úzký. Mínusem je to, že je příze lehce kousavá, ale jinak krásný svetr. Budu nosit na tričko s dlouhým rukávem. 😁

  • Reply Krampolinka 27.1.2023 at 18:06

   To mám radost, že se svetřík povedl. Kousání je strašně individuální. Dělá to ten chloupek a ten asi vadí u čehokoliv. Svetřík má být mírně oversize, takže se k němu hodí úzké kalhoty, legíny s delším tričkem atd. Ať dělá radost. K.

 • Reply Top 5 video návody Leden 2023 - www.krampolinka.cz 30.1.2023 at 22:36

  […] Svetr Bellissimo, video návod zde […]

 • Leave a Reply

  Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..