Bekovka Krampolinka. Nejen na focení

13.2.2017

Zvládnout tuto čepičku jsem si dala jako novoroční předsevzetí. Jednak je to loňský a letošní jarně-podzimní módní trend

a jednak jsem tento typ čepičky v háčkoprovedení u nás v končinách ještě nepotkala. A tak jsem se do ní pustila jak jinak než z Dolphinky. Na tyto projekty ji mám velmi ráda. Tak nějak se mi moje nápady rychleji přetvářejí do konkrétní podoby.

Velikost tohoto typu čepičky se odhaduje velice těžko. Dalo mi to celkem zabrat, abych trefila velikost na naše mrně, ale ve finále se podařilo a já z ní mám opravdu radost. My využily na focení, ale myslím, že na jaro nebo podzim bude slušivá. Už se však nemohu dočkat, až ji přetvořím na jiný typ příze pro sebe 🙂

Tak jdeme na ni.

Bekovka Krampolinka, obvod 45 cm
Příze: Himalaya Baby Dolphin hnědá (80317) a bílá (80301) případně lze nahradit YarnArt Dolce, zakoupíte zde
Háček: 6, 5 a 4.5
Knoflíček Handmade nebo stuhu Handmade
Jehla a nit
Časový rozpočet: 1-2 hodiny včetně úprav
Pro mírně pokročilé

PO – pevné oko
MK – magický kroužek
ŘO – řetízkové oko
PDS – polodlouhý sloupek
DS – dlouhý sloupek
PRPDS – přední reliéfní polodlouhý sloupek
ZRPDS – zadní reliéfní polodlouhý sloupek
Začínáme vždy tzv. náhradou, tj. 1 ŘO pro KS, 1 volnější ŘO pro PDS a 2 ŘO pro DS. Končíme PO. V návodu dále neuvádím.

Začínáme od vrchu čepičky, háček 6
1. řada: 9 KS do MK
2. řada: 2 PDS do každého KS z předcházející řady (18 PDS)
3. řada: 2 PDS do každého PDS z předchozí řady (36 PDS)
4. řada: náhrada (tj. jakoby první ZRPDS), 2 PRPDS, 1 ZRPDS (4x), 1 PRPDS, 1 ZRPDS, 1 PRPDS, 1 ZRPDS, poté 2 PRPDS, 1 ZRPDS (4x), 1 PRPDS, 1 ZRPDS, 1 PRPDS, 1 ZRPDS, poté 2 PRPDS, 1 ZRPDS (4x) a poslední zdvojíme jako 2 PRPDS (50)
5. řada: mezi 2 PRPDS z předchozí řady vmáčkneme jeden ZRPDS, dosáhneme vroubkování 1 PRPDS a 1 ZRPDS o celkovém počtu 64.
6. – 12. řada: háčkujeme vždy 1 PRPDS a 1 ZRPDS jak se vzorek jeví. (64)

Čepičku si pomyslně rozdělíme na třetiny 22 – 20 – 22 oček.
Změna háčku! Háčkujeme číslem 5.
13. řada: háčkujeme 1 PRPDS a 1 ZRPDS, ale pouze 22! (sem dáme ideálně označovač) Odtud sháčkujeme vždy dva PDS dohromady na střídačku jednou jako sháčkovaný PRPDS a jednou jako sháčkovaný ZRPDS. Takto sháčkujeme 20 oček, které zredukujeme sháčkováním na 10 oček. Odtud pokračujeme ve vzorku 1 PRPDS a 1 ZRPDS do konce řady (zase 22).
14. řada: háčkujeme 1 PRPDS a 1 ZRPDS, ale pouze 22! Poté sháčkujeme už jako obyčejné PDS vždy dva reliéfní PDS z předešlé řady, tj. máme 10 oček, které sháčkováním zredukujeme na 5. Odtud pokračujeme opět ve vzorku 1 PRPDS a 1 ZRPDS do konce řady (zase 22).
15. řada: háčkujeme 1 PRPDS a 1 ZRPDS, ale pouze 22! Poté sháčkujeme už jako obyčejné PDS první dvě očka, poté sháčkujeme tři očka do jednoho a poté dvě očka dohromady, tj. 5 oček zredukujeme na 3. Odtud pokračujeme opět ve vzorku 1 PRPDS a 1 ZRPDS do konce řady (zase 22).

A máme hotové tělo čepičky.

KŠILT, háček 4.5

Najdeme si prostřední trojsháčkované očko ve špičce čepičky. Odtud na každou stranu odpočítáme 4 očka, do každého čtvrtého na obou stranách dáme označovač. Od prvního označovače navážeme bílou barvou. Do každého očka háčkujeme 2 KS, tj. 18 KS v první řadě. Končíme PO do čepičky. Otočíme a háčkujeme zpátky. Končíme PO do čepičky a háčkujeme zpátky třetí řadu. Ve čtvrté přidáváme, jak kdo utahuje. Já střídala 1 KS a 2 KS. Končíme PO do čepičky. Otočíme a háčkujeme zpátky. Dále přidáváme, jak je potřeba. Celkem jsem udělala 9 řad kšiltu. Potřebnou délku zjistíte tak, že když zmáčknete špičku čepičky naplacato, bílý kšilt musí sahat k hraně čepičky, nebo případně lehce přesahovat. Někomu vyjde 9 řad, někomu deset.

DOKONČENÍ

Čepičku (kromě kšiltu) obháčkujeme bílou přízí, háčkem 5 a střídáme přední a zadní KS. Kšilt a špičku čepičky prošijeme hnědou přízí, aby držel s čepičkou. Jen ve špičce, cca 12 oček. Našijeme knoflíček nebo Handmade stuhu jako značku a čepičku dotvarujeme prstíky.

A to je celé. Bekovka se zdá složitá, ale není. Největší „mňamka“ je kšilt, ale já věřím, že to krásně zvládnete. Určitě mi pošlete fotečky Vašich bekovek. Jsem do této čepičky úplně zblázněná, tak se ráda pokochám. Návod prosím používejte k výrobě výrobků pro vlastní potřebu. Pro prodej výrobků dle tohoto návodu mne prosím kontaktujte.

Mé další háčkoprojekty můžete sledovat na stránce Krampolinka Háčkování nejen na focení.

Chcete mít jistotu, že Vám žádný návod zdarma neunikne? Můžete se přihlásit i k odběru novinek tohoto webu a každý nový návod zde uveřejněný Vám přijde v odkazu do Vašeho e-mailu.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Krásné tvoření a hodně zdaru přeje

Kačka

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..