Čepička Elian Baby

20.4.2020

Když mi Verča z www.mojegalanterka.cz říkala, že je Elian Baby nejjemnější dětský akryl, moc jsem nevěřila. Tedy až do doby, než mi klubíčko přišlo pod háček.

Elian Baby je 50 gramové klubíčko s návinem 141 metrů a složení 100% akrylové příze s antipillingovou (protižmolkovou) úpravou. Elian Baby vyrábí český výrobce VSV Pilníkov a příze má český atest TZÚ, tj. nezávadnost pro děti do tří let. Baby je nadýchaný akryl v jednobarevném nebo tabby provedení případně ve variantě Color. Baby využijete na jaro či podzim od čepiček po deku.

Tuto přízi nám věnoval přímo e-shop www.mojegalanterka.cz, kde přízi Elian Baby nebo Elian Color Baby seženete za super cenovku. Rozbalování balíčku můžete shlédnout zde.

My si dnes vyrobíme dětskou háčkovanou čepičku pro chlapečka pro obvod 35-36 cm (váha miminka cca 3.5 kg) s vykrojením na zátylku. Díky této úpravě čepička krásně sedí, nepadá do očí, kryje ouška a má šňůrky na zavazování. Co se týče vzorečku, je jednoduchý. Jsou to křížené dlouhé sloupky zepředu a nad sebou, takže pokud nakoukáte videonávod, jak na to, určitě to zvládnete. Čepička je velice rychlá a z jednoho klubíčka vyrobíte dvě tyto krásky. Takže se do ní pustíme.

Čepička Elian Baby
Příze: Elian Baby barva modrá 31706, zakoupíte na www.mojegalanterka.cz nebo www.elian.eu
Spotřeba: jedno klubíčko na dvě čepičky tohoto obvodu
Háček: 4 mm
Rozměry: obvod 35-36 cm – šířka čepice v lemu 14.5 cm, výška čepice 11 cm
Jehla s velkým ouškem, štítek, označovač pro začátečníky
Časový rozpočet: cca 1.5 hodiny
Pro mírně pokročilé (doporučuji vytisknout návod a háčkovat s videem)

MK – magický kroužek
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
PO – pevné oko
DS – dlouhý sloupek
PRKS – přední reliéfní krátký sloupek
PDS – polodlouhý sloupek

Háčkujeme do magického kroužku. Řada začíná tzv. náhradou „N“, tj. 2 ŘO místo prvního DS/PDS, 1 ŘO místo prvního KS. Řada končí PO. Pokud se Vám MK nedaří, spojte čtyři ŘO pomocí PO do kroužku. Náhrada „N“ je součástí počtu v prvních dvou řadách, dále se do vzoru nezapočítává. Základy háčkování, včetně postupu na magický kroužek zde.

DOPORUČUJI NEJDŘÍVE MRKNOUT NA VIDEO!!!

ČEPIČKA, Baby, háček 4 mm
1. řada: N za DS, 11 DS do MK, PO (12)
2. řada: N za DS, háček vedeme do očka k náhradě a uháčkujeme DS, dále zdvojíme každé očko, končíme PO. (24)

3. řada: N za DS, očko vynecháme, háček vedeme do následujícího očka a uháčkujeme DS, ŘO, háček vedeme v přední části do očka k náhradě a uháčkujeme DS, +VZOR I. – háček vedeme do sousedního očka, DS, ŘO, háček vedeme v přední části práce do očka, kde máme DS z předchozího křížení a uháčkujeme DS+

+VZOR II. – přeskočíme očko a háček vedeme do následujícího očka a uháčkujeme DS, ŘO, háček vedeme v přední části práce do očka, kde máme DS z předchozího křížení (přeskočené očko neháčkujeme) a uháčkujeme DS+

Schéma v této řadě je 3 x VZOR I, 1 x VZOR II, opakujeme řadu končíme PO. Máme základ pro 18 sloupců. 

4. řada: V této řadě potřebujeme 4 x rozšířit. N za DS, +VZOR I. – háček vedeme ob očko do DS z předchozí řady, ŘO, háček vedeme před prací do prvního DS z předchozí řady a uháčkujeme DS.+ Pro rozšíření háček vedeme do DS, uháčkujeme DS a ŘO, háček vedeme před prací POD ŘO z předchozí řady a zde uháčkujeme DS. Následující křížený DS začíná pod ŘO a končí v DS, tj. nad jedním křížením z předchozí řady máme dvě křížení v této řadě. Schéma v této řadě je 4 x VZOR I a rozšíření. Opakujeme, končíme PO. Máme základ pro 22 sloupců. 

5. – 9. řada: N za DS, háčkujeme ob očko DS do DS z předchozí řady, ŘO, háček vedeme před prací a háčkujeme DS do přeskočeného očka, opakujeme, končíme PO. Máme 22 sloupců.

LEM, Baby, háček 4 mm 
10. řada: N za KS, na jedno křížení háčkujeme 2 KS (18 x křížení – boční a přední část), na jedno křížení háčkujeme 3 KS (4 x poslední křížení – zátylek). Končíme PO.

VYKROJENÁ ČÁST (boční a přední část čepičky), Color Baby, háček 4 mm – pokud háčkujete volněji, na poslední řadu použijte háček 3 mm
11. řada: N za PDS, 10 PDS, 16 KS, 11 PDS, otočíme a háčkujeme zpět
12. – 13. řada: N za PDS, 10 PDS, 16 KS, 11 PDS, otočíme a háčkujeme zpět
14. řada: N za KS, 37 PRKS, necháme si dostatečně dlouhý volný konec, který následně zapleteme do šňůrky.

Dokončení
Naměříme si 6 stejně dlouhých šňůrek. Přepůlíme a pomocí liščí smyčky připevníme do druhého očka vykrojení v místě uší. Připojíme volný dlouhý konec a vše zapleteme do pletýnky. Zopakujeme na druhé straně. Volný středový konec zapošijeme a čepičku dozdobíme knoflíkem.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Sleva a návody z příze Elian - www.krampolinka.cz 17.12.2021 at 16:41

    […] Nebo jarní čepička Elian Baby pro miminko 0-1 měsíc s vykrojením na zátylku. Vykrojené čepičky parádně sedí, zakryjí ouška, mají šňůrky na zavazování a nepadají do očí. Video návod zde. […]

  • Leave a Reply

    Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..