Čepička New Sonja

15.4.2020

Vylepšená a měkoučká příze českého výrobce – to je Niťárna New Sonja, ideální na jarní či podzimní outfit.

New Sonja je 100 gramové klubíčko s návinem 250 metrů akrylové příze s antipillingovou úpravou. Příjemná příze za rozumný peníz v zajímavé barevné škále (má i hořčicovou či mint). New Sonja je ideální nejen na čepice či nákrčníky, super bude i na deku (protižmolková úprava), kardigan, pléd, šálu či rukavice. V jednoduchém provedení Vás zahřeje na jaře i na podzim, pokud přízi zdvojíte, v klidu „přežijete“ i městskou zimu. Vylepšená Sonja bude krásná jak na háčku, tak na jehlicích. A je velice sporná – na dvě čepice obvod 49-54 cm jsem spotřebovala necelé jedno klubíčko, což mne upřímně mile překvapilo. Pozor, existuje i klasická Sonja, která však nemá antipilling.

Přízi New Sonja nám věnoval e-shop a kamenný obchod Galanterie Koryčany. Moc děkuji za možnost klubíčko vyzkoušet.

Co se týče čepičky, ač to nevypadá, je háčkovaná z polodlouhých sloupků a vzorek připomíná kůru. Na vzorek jsem použila poměrně velký háček 6,5 mm. Díky tomu je čepice krásně pružná, měkoučká a vzhledově připomíná pleteninu. Se vzorkem jsem již experimentovala na jiných typech přízí, ale vždy jsem čepici vypárala. Až teď mne kombinace vzor-příze-háček nadchla, a proto jsem pro Vás zpracovala návod a video. Čepice je hodně jednoduchá, proto je video velice krátké. Stačí nakoukat, za kterou nitku ve sloupku nabírat přízi, a jakým způsobem rozšířit a ostatní se v podstatě řídí klasickým háčkovacím pravidlem – přidáváme na potřebnou velikost průměru základní placky, od kterého odečteme minimálně jeden centimetr, tj. obvod hlavy vydělíme kouzelným číslem 3.14 a dostaneme velikost=průměr základní placky. Vzor pruží, takže se nemusíte bát. Čepici na obrázku natáhne jak mé dítě s obvodem hlavy 50 cm, tak i „modelína“ s obvodem 54 cm.

No a my se pustíme do háčkování.

Čepička New Sonja
Příze: Niťárna New Sonja č. 804, zakoupíte na Galanterie Koryčany
Spotřeba: jedno klubíčko na dvě čepice
Háček: 6.5 mm a 4 mm
Rozměry: obvod 49 – 54 cm, výška 17 cm, šíře 21 cm
Jehla s velkým ouškem, štítek, označovač
Časový rozpočet: cca 2 hodiny
Pro začátečníky (doporučuji vytisknout návod a háčkovat s videem)

MK – magický kroužek
PDS – polodlouhý sloupek do očka
NPDS – nabíraný polodlouhý sloupek

Háčkujeme do magického kroužku. Řada začíná tzv. náhradou „N“, tj. 2 ŘO místo prvního PDS. Řada končí PO. Pokud se Vám MK nedaří, spojte čtyři ŘO pomocí PO do kroužku. Do třetí řady JE náhrada součástí počtu, od čtvrté řady náhrada NENÍ součástí vzorku. Základy háčkování, včetně postupu na magický kroužek zde.

ČEPICE, New Sonja, háček 6.5 mm
1. řada: N za PDS, 8 PDS do MK, PO (9)
2. řada: N za PDS, háček vedeme do očka k náhradě a uháčkujeme PDS, dále zdvojíme každé očko, končíme PO. (18)
3. řada: N za PDS, háček vedeme do očka k náhradě a uháčkujeme PDS, do následujícího očka uháčkujeme PDS, háčkovací schéma 2 PDS – 1 PDS, opakujeme, končíme PO. (27)

4. řada: N za PDS, VZOREK nabíraný polodlouhý sloupek – háček vedeme za přední nitku ve sloupku z předchozí řady, za kterou uháčkujeme polodlouhý sloupek. ROZŠÍŘENÍ ve vzorku – pro rozšíření háček vedeme do stejného místa dvakrát. Mrkněte do videa, jakým speciálním způsobem vedeme háček. V této řadě máme háčkovací schéma 2 NPDS – 1 NPDS – 1 NPDS, opakujeme, končíme PO. (36 + N)

Pozn. Do náhrady doporučuji vložit označovač, aby Vám ve vzoru první sloupek, tj. náhrada nezanikla. Doporučuji si psát na papírek počet řad. Díky háčkování za přední nitku sloupku mohou někomu řady částečně splývat.

5. řada: N za PDS, v této řadě máme háčkovací schéma 2 NPDS – 1 NPDS – 1 NPDS, opakujeme, končíme PO. (46 + N)
6. řada: N za PDS, háčkujeme NPDS do NPDS z předchozí řady, opakujeme, končíme PO. (46 + N)
7. řada: N za PDS, v této řadě máme háčkovací schéma 2 NPDS – 1 NPDS – 1 NPDS, opakujeme, končíme PO. (61 + N)
8. řada: N za PDS, háčkujeme NPDS do NPDS z předchozí řady, opakujeme, končíme PO. (61 + N)
9. řada: N za PDS, v této řadě rozšíříme třikrát, tj. zdvojíme patnácté, třicáté a čtyřicáté páté očko, háčkujeme NPDS do NPDS z předchozí řady, opakujeme, končíme PO. (64 + 1)
10. – 19. řada: N za PDS, háčkujeme NPDS do NPDS z předchozí řady, opakujeme, končíme PO. (64 + N)

LEM, New Sonja, háček 4 mm
20. – 25. řada: N za PDS, háčkujeme NPDS do NPDS z předchozí řady, opakujeme, končíme PO. (64 + N)

Pozn. Počítáme sloupky v řadě, abychom omylem na konci řady jeden sloupec nepřeskakovali. Hloubku, tj. výšku čepice upravíme dle vlastních rozměrů.

Dokončení
Volné konce zapošijeme a doplníme například cedulku nebo aplikaci, na podzim bambulkou.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..