Kšiltovka Suede

11.2.2017

Od rána myslím na to, abych co nejrychleji sepsala tento návod. Čepičku jsem totiž včera háčkovala znova po delší odmlce a víte co?

Původní, hodně na rychlo sepsaný návod mi prostě nevycházel a kdo háčkuje z příze Suede ví, že se hodně, ale opravdu hodně špatně páře. Takže co párání, to ustřihnout a začít z klubíčka znovu. Takže rychle sepisuji, mám na pořadníku čepičku ještě jednu, tak ať nemusím oblíbenou metodu „pokus-omyl“ aplikovat znova.

Vyzkoušela jsem za Vás – tipy:

  • kupodivu jsem použila háček číslo 5, pokud použijete menší, zřejmě nebude vycházet počítání, takže zkuste. Já u menšího háčku měla čepičku hodně tvrdou a nelíbila se mi
  • příze pruží a ačkoliv se jedná také o typ žinylky, je to úplně jiná práce než s Baby Dolphin
  • také bílá není úplně bílá a to nemusíme prát v Perwollu, prostě ať mi žádný chlap nevykládá, že se spokojí s obyčejnou barevnou škálou (u nás doma totiž barvy typu meruňková, šeříková nebo malinová vždy rozvíří diskusi), jedná se spíš o šedavší odstín bílé
  • magický kroužek udělejte co nejmenší, Suede jde špatně utahovat, klidně nahraďte 4-5 ŘO do kroužku a poté stáhněte jehlou a nití

Tak jdeme na ni.

Jarní čepička Suede, obvod 35-36 cm (úplné miminko, cca do 4 kg váhy)
Příze: YarnArt Suede bílá (330), zakoupíte třeba zde. Na kytičku jsem použila akrylovou přízi, bohužel už nemám obal, takže čert ví, co to bylo 🙂
Háček: 5 na čepičku, 3 na kšilt a 4,5 na obháčkování
Knoflíček Handmade nebo perlička
Jehla a nit
Časový rozpočet: 2-3 hodiny včetně úprav
Pro mírně pokročilé začátečníky 

MK – magický kroužek
PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
PDS – polodlouhý sloupek
DS – dlouhý sloupek
PRPDS – přední reliéfní PDS
ZRPDS – zadní reliéfní PDS

Začínáme vždy tzv. náhradou, tj. 1 volné ŘO pro PDS a 1 ŘO pro KS. Řadu končím PO. V návodu dále neuvádím.

Zvolená barva příze, háček číslo 5
1. řada: 13 PDS do MK
2. řada: 2 PDS do PDS z předchozí řady (26 PDS)
3. řada: schéma 1 – 2, přičemž začínáme náhradou (volnější ŘO), poté rozdvojíme PDS v předešlé řadě jako dva PRPDS, poté uděláme jeden ZRPDS, poté rozdvojíme na PRPDS a opakujeme, u posledního ještě přidáme jeden ZRPDS (40 PDS)
4. řada: schéma 1 – 2, přičemž začínáme náhradou (volnější ŘO), poté háčkujeme PRPDS, PRPDS a rozdvojíme ZRPDS, poté háčkujeme PRPDS, PRPDS a rozdvojíme ZRPDS, a tak pokračujeme do konce řady. Poslední ZRPDS nezdvojujeme (52)
5. – 18 řada: háčkujeme 2 PRPDS a 2 ZRPDS (52)

KŠILT (háček č. 3)
Přízi neukončujeme, ale plynule navážeme kšiltem.
1. řada: 2 KS do jednoho místa 18krát (36 KS), končíme PO do čepičky, otočíme a háčkujeme zpět
2. – 4. řada: KS do každého KS, končíme PO, otočíme a háčkujeme zpět. Dotvarujeme prstíky.
Přízi neukončujeme, vyměníme háček a čepičku (kromě kšiltu) obháčkujeme háčkem č. 4.5 dokola. U kšiltu vyměníme háček a kšilt obháčkujeme háčkem č. 3.

KYTIČKA
Akrylová příze, háček podle obalu
1. řada: 53 ŘO, otočíme
2. řada: píchneme do čtvrtého ŘO od háčku a uděláme DS, dále háčkujeme DS, jedno ŘO a píchneme do druhého ŘO od háčku (vzniknou filetové čtverečky), otočíme
3. řada: do každého čtverečku uháčkujeme lísteček: 1 KS, 2 PDS, DS, 2 PDS, 1 KS. Vznikne nám takový kroucený pásek, který smotáme do tvaru kytičky. Přízi ustřihneme cca 30 cm od kytičky, navlečeme do jehly s velkým ouškem a v rubu kytičku prošijeme. Nakonec přiděláme knoflíček nebo perličku. Celou aplikaci našijeme na čepičku. POZOR pokud by byla kytička na čepičku přišita jenom skrz prostředek, bude při nasazení nepěkně odstávat, proto lepší přišít po celém obvodu a sem tam přichytit i okvětní lísteček.

Přeji všem, ať se dílko podaří. Za fotografie budu velmi ráda, především slouží jako inspirace pro ostatní. Fotečky můžete umístit zde do komentářů, nebo na FB stránce Krampolinka – Háčkování nejen na focení.

Pokud se Vám návod líbí, určitě šiřte a sdílejte na sociálních sítích. Je zdarma, ale bylo by fajn, když mne zmíníte jako autora. Pomůžete ostatním, kdyby hledali návod nebo tyto stránky :-). Moc děkuji za přízeň.

Krásné skoro jarní tvoření

Krampolinka alias Katka

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..