Chemlonka Ariadne: příběh české firmy

23.10.2018

„Ali, ta Medvídková, to je prosím co za novinku?“, ozvala jsem se nenápadně pod jedním komentářem s medvídkem a novou přízí ve skupince Medvídci od AY + návody.

Vzápětí jsem kontaktovala výrobce s dotazem a nabídkou prostoru na této stránce, ať se o přízi dozvíme co nejvíce. Snad obratem mi dorazil balíček téměř celého sortimentu včetně klubíčka Medvídkové a já vám zážitek z rozbalování zprostředkovala videem, VIDEO ke shlédnutí zde.

Krásné je, že za vznikem novinky „Medvídková“ stojí příběh. Paní Alenka Gondeková, návrhářka a šikulka přes medvídky, vyrobila jednoho unikátního méďoše Šmudlu z klubíčka Ariadne – Bábinčina ponožková. Zaslala firmě chemlonka.cz fotečku na ukázku a jelikož byl pan majitel nadšený, původní přízi o 100% zesílil, vznikla nová příze, paní Gondeková zpracovala grafický návrh etikety a klubíčko bylo příhodně pojmenováno jako „Medvídková“. Ovšem nenechte se názvem mýlit. Příze je krásně měkoučká, má jakoby jemný tvídový efekt. Ve 100 gramovém klubíčku s návinem 180 metrů naleznete 30% merino vlny a 70% akrylu. Takže příze krásně hřeje a lze kromě medvídků využít na čepičky (háčkovala jsem háčkem 5 mm), ale i na vesty, svetry, baretky, homelesky, zkrátka v podstatě na cokoliv, na co potřebujete tepelný komfort na podzim a při přechodu na jaro. Výrobek totiž krásně hřeje. Díky tomu, že se jedná o silnější variantu Bábinčiny ponožkové, se kterou je tedy barevně a materiálově kompatibilní, můžete své výrobky kombinovat i s ponožkami, nebo návleky pro miminka do šátků a nosítek.

Samozřejmě, že jsem webovou stránku chemlonka.cz řádně prošmejdila. Mají nádherný výběr odstínů v PŘÍRODNÍCH barvách. Člověk by neřekl, kolik odstínů má například smetanová. Každopádně mě zaujala příze na domácí barvení. Jakmile vyzkouším klubíčka z ukázkového balíčku, tj. Laguna, Laura nebo Safari, určitě nastuduji, vyzkouším a zpracuji návod na domácí barvení. Protože – upřímně – mít nejen čepičku originálního designu, ale mít i přízi unikátní díky domácímu barvení – tak to osobně považuji za vrchol háčkovacího umu. Tady však nechci nic slibovat, viděla bych to rámcově vzhledem ke složení přízí až na příští jaro.

A proč se vám může zdát název firmy povědomý? Chemlon? Pamatujete? Možná starší ročníky. Historie chemlonu totiž sahá do šedesátých – sedmdesátých let minulého století a byl doslova boomem na tehdejším trhu. Téměř každá domácnost se pyšnila koberečky, obrazy, bačkůrkami, prostíráním nebo síťovkami. A jelikož je nyní v oblibě retro, tak je současný trh zaplavený síťovkami a do domácností se nám vrací homemade decor nebo zmíněné háčkované obutí. Málo kdo ví, že se chemlon dá u nás v republice sehnat již od roku 1994 a pod názvem Chemlonka v 50 gramových klubíčcích ji prodává právě firma Ariadne.

Mám ráda české tradice a ráda se k nim vracím. S panem majitelem firmy jsem proto udělala krátký rozhovor.

Jak vznikla Ariadne?

„Ariadne je rodinná firma, kterou jsme založili v září 1992. Hlavním důvodem pro založení firmy byla obava moje i mé ženy, kam se bude ubírat vývoj textilního podniku ve které jsme pracovali od ukončení studia.  Zpočátku jsme měli k dispozici jen stroj pro tvorbu klubíček, který jsme si odvážně koupili na dvouletý úvěr v Německu. Postupně jsme technologii doplnili o další stroje a zařízení tak, abychom mohli pomýšlet na výrobu vlastní kolekce přízí pro ruční pletení.“

Jaký je hlavní sortiment firmy?

„Rozhodování o tom co vyrábět bylo poměrně složité. Určitou inspirací pro nás byla výstava Expofil v Paříži, kam jsme jezdili řadu let zjišťovat nové modní trendy, či navazovat kontakty s potenciálními dodavateli. Museli jsme přihlédnout k našim finančním možnostem a k obrovské konkurenci zejména tureckých výrobců přízí, jejichž výrobky jsou české galanterie a eshopy přeplněny. Nakonec jsme vsadili na natur program tj. příze vyráběné z přírodních materiálů. Vyrábíme příze jednodruhové  tj. vlna, bavlna, len a buretové hedvábí a příze které jsou v různých kombinacích z těchto přírodních materiálů. Natur program je doplněn i nabídkou těchto přízí na přadenech pro domácí barvení. Bavlnu, vlnu a len získáváme v tuzemsku, hedvábí musíme dovážet.

V barevném programu jsme závislí na dodavatelích, kteří mají skladový program. V české republice taková firma není a v Evropě je jich velice málo. Nám se povedlo takovou firmu najít  a dovážíme od ní surovinu na Medvídkovou a Bábinčinu ponožkovou přízi, K+K jeans a Clipper.

Samostatnou kapitolou je Chemlonka a Provázková.  Máme ji v nabídce od roku 1995. Zpočátku jsme surovinu získávali na Slovensku, poté v Maďarsku, následovalo Německo poté Francie a nyní je dovážíme z Číny. V  Evropě již výrobce není. U Chemlonky je určitý problém v tom, že se vyskytuje ve třech různých sílách. Je to dáno tím, že dovážíme zbytky z výroby poněvadž výrobce požaduje minimální množství 5000 kg od barvy.“

Kde lze Vaše klubíčka zakoupit?

„Prodej výrobků realizujeme jednak prostřednictvím eshopu www.chemlonka.cz a jednak prodejem do několika velkoobchodů.   Naše firma má sídlo v Karlových Varech a výrobní část v Abeřicích tj. asi 35 km od Karlových Varů směrem na Prahu. Vzhledem k vyššímu věku jsme se s paní před rokem rozhodli převést všechny naše podíly na našeho syna a pomáháme mu  v účetnictví, dovozech atp. Rovněž se nám podařilo po více než 20 letech v pronájmu odkoupit nemovitost ve které máme provozovnu a těšíme se na další rozvoj.“

Já moc děkuji za rozhovor, spoustu informací a otevření prostoru pro inspiraci na nová tvoření. Pokud se vám podařil nějaký výrobek z Ariadne vytvořit, můžete se o něj podělit ve skupince Chemlonka Ariadne na sociální síti. Pokud máte zájem o zakoupení návodu na medvídka z Medvídkové, můžete kontaktovat paní Gondekovou na Fleru zde.

Mějte se krásně.

Katka

FOTOGALERIE, autor fotografií Alena Gondeková, příze ze sortimentu Chemlonka.cz

VIDEO

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..