Deka C2C Mink

15.6.2019

YarnArt Mink je nadýchaná chlupatka. Jedni ji zavrhují, jiní ji milují. Je náročnější na háčkování, jelikož nejsou vidět očka a musí se háčkovat tzv. hmatem. Proto jsem pro dnešní projekt zvolila techniku C2C. Méně „hmatání“ a super efekt. Návod je navíc věnován projektu Dítě v srdci.

YarnArt Mink je 100% polyamid v 50 gramovém klubíčku o 75 metrech. Mink získala český atest TZÚ a je tedy vhodná i pro děti do tří let. Pokud ale máte miminko, které vše strká do pusinky, raději zvolte jiný materiál. Co se ale týče jemnosti, je spolu s YarnArt Happy nebo Alize Softy daleko před žinylkami. Co se týče užitných vlastností, je to umělý materiál, který rychle zahřeje, ale pokud se zapotíte – nesaje. Z Mink už na webovce máme návod na vestičku, a proto se dělím s těmito zkušenostmi. Umělina neumělina – faktem je, že malá vestu miluje. Proto věřím, že si i deka z tohoto materiálu u Vás nalezne zalíbení.

Dovozcem přízí YarnArt do České republiky je www.bezvapleteni.cz, které také věnovalo materiál pro tuto deku. Moc děkuji.

Na deku jsem zvolila techniku háčkování zvanou C2C (corner to corner), tj. z rohu do rohu. A to je přesně ten způsob, jakým se háčkuje. Začíná se v jednom rohu a končí se v protilehlém. Technika spočívá v kombinaci háčkovaných čtverečků a háčkuje se po řadách tam a zpět, akorát zešikma. Ve videu máte ukázáno, jak se háčkuje i z klasické příze. U té chlupaté toho totiž moc vidět nejde. Což je dobrá zpráva pro začátečníky – chlupatky schovají případné chybky. Díky této technice nemusíte výrazně „hmatat“ očka. Krom začátku řady, vše ostatní se háčkuje za sloupek do mezery. Jediné co zbývá je si hlídat, kam vést pevné očko, ať si omylem uprostřed deky nepřidáváte.

Rozměr deky je 63×63 centimetrů. Je tedy spíše menší. Pro větší velikost musíte přidat více čtverečků v základu, tj. dříve, než z přidávání přejdete na ubírání. Nezapomeňte, že se v tom okamžiku i zvětší spotřeba.

Jak jsem se již zmínila, deka je určená pro perinatální hospic Dítě v srdci, proto ten rozměr. Dítě v srdci je organizace, která podporuje rodiče, kteří v těhotenství, při nebo po porodu přijdou o miminko. Rodičům, kteří o tuto péči mají zájem, předává Díte v srdci tzv. memory boxy, do který se vkládá malá deka na zabalení miminka, dvě stejné hračky a další drobnosti, aby se rodiče s miminkem mohli důstojně rozloučit. Deka a jedna z hraček zůstává rodičům na památku. Více informací se dočtete na jejich webovce. Pokud se rozhodnete pro tvoření pro rodiče, kteří  přišli o miminko, mrkněte na facebooku do skupinky Tvoříme pro Dítě v srdci, kde v souborech naleznete i další návody.

My pro Dítě v srdci máme na webovce již videonávod na deku DolDol z žinylkové příze YarnArt Dolce a Himalaya Dolphin Baby a videonávod na andílka. Dnes tedy přináším návod na deku Mink.

 

Deka C2C Mink, rozměr 63×63 cm

Příze: YarnArt Mink světle šedá (4-5 klubíček) a smetanová (2 klubíčka), zakoupíte celé balení na www.pletemesi.cz nebo po kusech na www.mojegalanterka.cz
Háček: číslo 6.5 mm
Hodinový rozpočet: cca 7 hodin
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
DS – dlouhý sloupek
Mrkněte na výuková videa sem
Začínáme tzv. náhradou „N“, což je 1 ŘO místo prvního KS a 3 ŘO místo prvního DS. Háčkujeme čtverečky, z rohu do rohu po řadách, tam a zpět.

Deka Mink, světle šedá, háček 6.5 mm
1. řada: 6 ŘO, nahodíme, háček vedeme do třetího ŘO a uděláme DS, dále DS do následujícího ŘO a DS do následujícího ŘO, otočíme.
2. řada: 6 ŘO, háček vedeme do 3 ŘO a uděláme DS, dále DS do ŘO, dále DS do ŘO a PO, kdy háček vedeme do mezery a kolem posledního DS čtverečku z předchozí řady (DS bude ve vodorovné poloze, tzn. naležato), zde uháčkujeme 3 ŘO a 3 DS, otočíme.
3. řada: 6 ŘO, háček vedeme do 3 ŘO a uděláme DS, dále DS do ŘO, dále DS do ŘO a PO, kdy háček vedeme do mezery a kolem posledního DS čtverečku z předchozí řady, zde uháčkujeme 3 ŘO a dále 3 DS a končíme PO opět do mezery čtverečku z předchozí řady, zde uháčkujeme 3 ŘO a dále 3 DS, otočíme.
4. – 12. řada: opakujeme vzorek

Deka Mink, smetanová, háček 6.5 mm
13. – 14. řada: opakujeme vzorek

Deka Mink, světle šedá, háček 6.5 mm
15. – 18. řada: opakujeme vzorek

Deka Mink, smetanová, háček 6.5 mm
19. – 22. řada: opakujeme vzorek

Deka Mink, světle šedá, háček 6.5 mm
23. – 29. řada: opakujeme vzorek

Od 29. řady začínáme s ubíráním a tím zarovnáme okraj deky.

Deka Mink, světle šedá, háček 6.5 mm
1. – 28. řada: Vzorek se upraví tak, že místo 6 ŘO po otočení háčkujeme 3 PO, tím se dostaneme na hranu čtverečku a zde uháčkujeme 3 ŘO a 3 DS, kdy háček vedeme do mezery a kolem posledního DS čtverečku z předchozí řady a pokračujeme klasickým vzorkem. Takto postupně ubíráme na obou stranách a formuje se nám čtverec.

Olem, smetanová, háček 6.5
1. řada: N za KS, 4 ŘO, KS, kdy háček vedeme do mezery mezi čtverce, dále 4 ŘO. Opakujeme a připravíme si obloučky pro další řadu.
2. řada: N za KS, 2 DS, KS pod oblouček z ŘO. Pokud utahujete, můžete vmáčknout KS, 3 DS, KS pod oblouček z ŘO.

Dokončení
Zapošijeme volné konce příze. Dozdobíme knoflíkem nebo štítkem.

Návod je věnován pro www.ditevsrdci.cz. Prosím uvádějte ZDROJ tohoto návodu, tj. www.krampolinka.cz.

Pro rady, nápady a inspiraci jsem založila novou facebookovou skupinku, kde se snažím co nejrychleji reagovat na vaše dotazy, proto neváhejte a připojte se zde.
Mé další háčkoprojekty můžete sledovat na stránce Krampolinka Háčkování nejen na focení, případně se můžete přihlásit k odběru na youtube kanálu zde.
Co se zrovna tvoří #workinprogress naleznete na mém instagramového účtu zde.
Chcete mít jistotu, že Vám žádný návod zdarma neunikne? Můžete se přihlásit i k odběru novinek tohoto webu a každý nový návod zde uveřejněný Vám přijde v odkazu do Vašeho e-mailu.

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Krásné tvoření a hodně zdaru přeje

Kačka

VIDEO

 

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..