Deka TRX

8.2.2022

V dnešním video návodu si uháčkujeme jednoduchou deku do kočárku z žinylkové klasiky Himalaya Dolphin Baby.

Himalaya Dolphin Baby je žinylkové klubíčko 100g/120m, 100% polyester. Z žinylky můžeme tvořit co nás napadne. Od homedekoru typu polštářků, přes čepice a šály až po hračky. Vždy je potřeba zvážit, kdo výrobek bude nosit nebo ho bude používat. Dolphin Baby má Evropský atest, podle kterého je vhodná pro děti do tří let. Pokud máte doma malého „trhače“, co vezme do pusinky kde co, tato příze pro Vás není vhodná. Mohlo by dojít k uvolnění chloupků do pusinky dítěte, a to především u hraček. Děti tyto materiály však milují, takže háčkovanou dekou nešlápnete vedle v žádném věku od tří let dále. Kromě Dolphin Baby můžeme použít přízi Mazlík, Dolce nebo Foxy.

Co se týče háčkované deky, je velice jednoduchá. Stejný vzor jsem aplikovala na šálu Supremo, tak můžete porovnat vzhled dvou naprosto rozdílných materiálů. Budeme háčkovat po řadách tam a zpět a vystačíte si s dlouhými sloupky a dvakrát nahazovanými reliéfními dlouhými sloupky. Užitečné tipy:

  • deku začneme menším háčkem obyčejným řetízkem. Řetízek určuje šířku deky;
  • od třetí řady vezmeme větší háček – háček volíme podle vlastního utahování. Pokud použijete menší háček než je v návodu, nebo utahujete jinak než já, musíte přidat více oček v základu;
  • před dokončením klubíčka ukončíme celou řadu a raději volný delší konec ze starého klubíčka na kraji deky ustřihneme. Vyhneme se zapošívání ve vzoru deky;
  • vzor je rozpočítán na  15 dlouhých sloupků – 21 vzor s reliéfy a 15 dlouhých sloupků. Při zvětšování deky je ideální přidat očka v základním řetízku tak, abychom měli např. 16-21-16 (53), 17-21-17 (55) + očka na otočení;
  • pokud máte tendence utahovat ke konci háčkování, vyměňte háček za půl čísla větší;
  • pro rovný okraj začínáme hned do mezery k náhradě a na konci řady háčkujeme DS až do druhého očka náhrady. Při otočení „mezeru“ vyplníme dlouhým sloupkem do mezery k náhradě. Pomáhá počítání!

No a my se pustíme do práce, ať máme deku co nejdříve hotovou. Háčkované deky TRX podle tohoto návodu prosím vkládejte do chlubícího příspěvku na FB zde. Děkuji, že inspirujete ostatní a pomáháte si navzájem.

Deka TRX
Příze: Himalaya Dolphin Baby, barva č. 80342, zakoupíte na MojeGalanterka.cz
Spotřeba: 6 klubíček
Háček: 7 mm, 8 mm
Rozměry: 77cmx110cm
Jehla s velkým ouškem, označovač, štítek
Časový rozpočet: 1,5 hodiny/1 klubíčko
Pro začátečníky s videem

ŘO – řetízkové očko
DS – dlouhý sloupek
PR2NDS – přední reliéfní dvakrát nahazovaný dlouhý sloupek
PRDS -přední reliéfní dlouhý sloupek
KS – krátký sloupek
PO – pevné oko

Deka je háčkovaná od klasického řetízku. Řadu začínáme náhradou N, tj. 2 ŘO místo prvního DS, poslední DS v řadě spíše utahujeme. Náhrada je součástí počtu vzoru. Řada končí dlouhým sloupkem do druhého očka náhrady. Při lemování deky začínáme náhradou N, tj. ŘO místo prvního KS a končíme PO.

Deka, háček 7 mm
1. řada: 51 ok pružného řetízku + 2 očka na otočení.
2. řada: Do třetího očka od háčku vedeme háček a uháčkujeme DS. Dále DS do každého očka. Otočíme. (51)

Deka, háček 8 mm
3. řada: N za DS, 14 DS do mezer (háček vedeme mezi sloupky). Střídáme vzor PRDS a DS do mezery (10x) a končíme PRDS. Do konce řady doháčkujeme DS do mezer (14).  Poslední DS v řadě háčkujeme DS do druhého očka náhrady. Otočíme. (51)
4. řada: N za DS. Háčkujeme 49 DS do mezer.  Poslední DS v řadě háčkujeme DS do druhého očka náhrady. Otočíme (51)

5. řada: N za DS, 14 DS do mezer (háček vedeme mezi sloupky). Střídáme vzor PR2NDS (od této řady dále háčkujeme dvakrát nahazované přední reliéfní dlouhé sloupky ), DS do mezer (10x) a končíme PR2NDS. Do konce řady doháčkujeme DS do mezer (14).  Poslední DS v řadě háčkujeme DS do druhého očka náhrady. Otočíme (51)
6. – 55. řada: Opakujeme řadu 4 a 5.

Deka, háček 7 mm
56. řada: Končíme řadou vzoru (PR2NDS+DS). V poslední řadě neotáčíme a pokračujeme v obháčkování deky na podélné straně.

Deka – olem, háček 8 mm
1. řada: N za KS, 4 KS do rohu. V podélné části deky háčkujeme ŘO a KS, který háčkujeme za krajní vodorovný DS. V následujícím rohu háčkujeme 5 KS a na spodní (krátké) straně deky háčkujeme ŘO, očko vynechat, KS. Řadu končíme PO.

2. – 6. řada: N za KS, ŘO. Do středu vějříku háčkujeme 5 KS. Po celém obvodu háčkujeme tzv. mech, tj. ŘO, KS pod ŘO z předchozí řady. V rozích háčkujeme ŘO – 5 KS do středu vějříku z přechozí řady – ŘO. Řadu končíme PO.

Tip: Pokud se nám práce vlní, vezmeme menší háček. Pokud lem „táhne“, vezmeme větší háček. Pokud nám budou „cípovat“ rohy, háčkujeme pouze 3 KS do středu vějířku.

Dokončení
Volné konce zapošijeme. Sundáme cca 10 cm žinylky a ideálně sukujeme (volněji) dva očištěné konce k sobě. Pokud máme samostatný volný konec, rozdvojíme vnitřní nit, jednu část zahákneme o očko, a teprvé poté zasukujeme. Suk příliš neutahujeme, aby při namáhání deky nepraskl. To by způsobilo přetrhnutí nitek a uvolnění (pelichání) žinylky. Deku dozdobíme třeba štítkem.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..