Dětská tunika Clipper

30.5.2020

Variabilní háčkovaný top, tunika či šaty. Stačí si vybrat, čemu holduje Vaše dítko. Na léto jsem zvolila bavlnu, navíc barvenou indigem od české firmy Ariadne. Háčkovala jsem i dospělou tuniku, takže v návodu na Vás čeká video návod na dětskou a psaný návod na dospělou verzi.

Ariadne Clipper Washstone je 100% bavlna a prodává se v 50 gramovém klubíčku s návinem cca 150 metrů modrá světlá a středně modrá a cca 205 metrů tmavá modrá (klasická Clipper). Na stránkách výrobce se dále uvádí: ´Clipper je barvená indigem. Barvení této pletací příze probíhá při pokojové teplotě. Po vytažení příze z barvicí lázně se nechává barvivo na přízi oxidovat, čímž se změní na formu ve vodě nerozpustnou. Pokud se chce dosáhnout tmavšího odstínu, opakuje se tento postup znovu několikrát. Indigo se tím ukládá ve vrstvách na barvenou přízi a odstín je sytější. Střed vlákna zůstává neobarvený. Po každém vyprání odstín zesvětlá o cca 10%.´ Představení přízí výrobce Chemlonka Ariadne můžete shlédnout ve videu zde.

Clipper jsem v návodu kombinovala s Alize Bella (50g/180m – příze je tenčí) a Ariadne Safari (50g/165m, pouze přírodní odstín – je perfektní včetně odstínu).

Co se týče střihu tuniky (dětské i dospělé), skládá se ze živůtku a šatovkové části. Živůtek je pruh, na kterém se střídají polodlouhé sloupky v zadní části a dlouhé sloupky v přední části. Živůtek jsem háčkovala trojkou háčkem. V přední části při obháčkování živůtku vytváříme nařasení, které připomíná podprsenku. Na jeden sklad ze tří sloupců vychází tři polodlouhé sloupky. Nařasení je jen mírné. V zadní části vychází na dvě řady z polodlouhých sloupků tři PDS při obháčkování. Díky nepravidelnému počtu sloupků v přední a zadní části je potřeba rozpočítat vzor šatovky tak, abychom měli stejný počet sloupců v zadní i přední části.

Spodní lem šatovky tvoří obloučky. Jakmile máme hotovou šatovku, obháčkujeme horní část živůtku – vytvoříme sámky. Následují ramínka a olem horní části živůtku kontrastní barvou.

Co se týče vzoru, je velice jednoduchý. Háčkují se klasická véčka, tj. dlouhý sloupek, řetízkové očko a dlouhý sloupek – vše do jednoho očka. V následující řadě háčkujeme DS-ŘO-DS pod řetízkové očko mezi dlouhými sloupky z předchozí řady. Pro rozšiřování střídáme velikosti háčků od trojku až po pětku háček. Pro rozšíření můžeme také háčkovat dvě řetízková očka mezi dlouhými sloupky, případně hned od živůtku „založit“ více sloupců vzoru. Spodní část vzoru tvoří dva sháčkované DS-ŘO-dva sháčkované DS. Olem jsou klasické vějířky z dlouhých sloupků.

No a protože nám léto ťuká na vrátka, pustíme se do díla.

Tunika Clipper
Příze: Ariadne Clipper washstone extra light nebo Ariadne Safari, zakoupíte na www.chemlonka.cz
Spotřeba: 2 klubíčka modrá Clipper a půl klubíčka přírodní Safari nebo Bella na dětskou velikost, 5 klubíček Clipper na dospělou velikost
Háček: 3 mm a 4 mm a 5 mm
Rozměry: velikost 110 (4-5 let) – výška živůtku cca 6.5 cm bez olemu, délka přední části od podpaždí 38 cm, šířka přes hrudník 28 cm, délka 1/2 ramínka 11 cm a šířka ramínka 1.5 cm (bez olemu). Velikost 40-42 cm – výška živůtku 11 cm v zádové části bez olemu, délka přední části od podpaždí 53 cm, obvod pod živůtkem 37 cm volně rozložené, délka 1/2 ramínka 14 cm, šířka 2 cm, háčkováno na obvod 83 pod prsy a 99 přes prsa.

Jehla s velkým ouškem, knoflíky nebo štítek na ozdobení
Časový rozpočet: 5 hodin malá, 12 hodin velká
Pro mírně pokročilé (doporučuji vytisknout návod a pustit si video)

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko, pružný řetízek
DS – dlouhý sloupek
PDS – polodlouhý sloupek
KS – krátký sloupek

Živůtek háčkujeme po řadách tam a zpět. Náhrada „N“ jsou 2 ŘO na začátku řady jak za PDS tak za DS. Počítáme sloupky v řadě a hlídáme si rovnost stran. Šatovková část je háčkovaná po řadách dokola. Náhrada N za DS jsou dvě řetízková očka, N za KS je jedno řetízkové očko, řadu končíme PO. Náhrada není součást vzorku. Počet sloupců vzoru musí být dělitelný pěti.

DĚTSKÁ VELIKOST – VIDEONÁVOD
Živůtek, Clipper, háček 3 mm
1. řada: 11 oček pružného řetízku, 2 ŘO na otočení
2. řada: háček vedeme do prvního očka pružného řetízku a uháčkujeme PDS, dále PDS do každého očka. Včetně náhrady máme 12 PDS. Otočíme a háčkujeme zpět.
3. – 7. řada: N za PDS, háčkujeme PDS do oček. Pro rovné strany pro první sloupek háček vedeme do očka k náhradě a na konci řady jakoby očko přeskočíme a poslední sloupek háčkujeme do očka náhrady. Počítáme, v řadě máme vždy 12 PDS včetně náhrady.

Živůtek, Clipper, háček 4 mm
8. – 41. řada: N za DS, háčkujeme DS do oček. Pro rovné strany pro první sloupek háček vedeme do očka k náhradě a na konci řady jakoby očko přeskočíme a poslední sloupek háčkujeme do očka náhrady. Počítáme, v řadě máme vždy 12 DS včetně náhrady. Máme celkem 34 řad DS.

Živůtek, Clipper, háček 3 mm
42. – 78. řada: N za PDS, háčkujeme PDS do oček. Pro rovné strany pro první sloupek háček vedeme do očka k náhradě a na konci řady jakoby očko přeskočíme a poslední sloupek háčkujeme do očka náhrady. Počítáme, v řadě máme vždy 12 PDS včetně náhrady. Máme celkem 37 řad.

Pozn. Počet řad zádové části (PDS) nebo podprsenkové přední části (DS) si upravíme dle obvodu hrudníku dítěte. Ideální je, pokud je nařasená část pouze dekorativní v přední části. Protilehlé strany živůtku sháčkujeme pomocí KS. (12) Přízi neukončíme a pokračujeme v obháčkování. Pozor, živůtek je před obháčkováním volný, jelikož při obháčkování budeme sháčkovat a řasit přední část.

Pokud háčkujete jinou velikost, než je tato v návodu, doporučuji načít druhé klubíčko a současně obháčkovávat živůtek. Můžete tím regulovat počet řad PDS v živůtku a tím i obvod živůtku.

Spodní olem živůtku, háček 3 mm
1. řada: Tam, kde máme řady z PDS háčkujeme při olemu PDS jakoby do očka, do malé mezery a do velké mezery. N za PDS, 9 PDS. Přecházíme na část z dlouhých sloupků. Sámek tvoří tři řady, přičemž tři řady složíme na sebe a vytvoříme sámek. Ten sháčkujeme pomocí dvou PDS a další PDS háčkujeme skrz hranu sámku. Dále pokračujeme v obháčkování zádové části a háčkujeme PDS jakoby do očka, do malé mezery a do velké mezery. Řadu končíme PO. (92 PDS)

2. – 3. řada: N za PDS, háček vedeme do mezery mezi sloupky (nikoliv do očka) a háčkujeme PDS do mezer. Opakujeme, řadu končíme PO. Přízi neukončíme a pokračujeme v háčkování tuniky. (92 PDS)

Tunika, háček 3 mm
1. řada: N za DS, ŘO, očko vynecháme, +do následujícího očka uháčkujeme véčko, tj. DS-ŘO-DS, očko vynecháme+ vzor mezi znaménky opakujeme celkem 21x. +Dále vynecháme dvě očka, do následujícího háčkujeme véčko, tj. DS-ŘO-DS, očko vynecháme, do následujícího uháčkujeme véčko, tj. DS-ŘO-DS+ v tomto schématu uháčkujeme dalších 19 sloupců, celkem máme základ pro 40 sloupců. Řadu končíme PO.
Když tuniku přeložíme napůl (tak jak bude nošená), měly bychom mít stejný počet sloupců ve předu i vzadu.

2. – 7. řada: N za DS, ŘO, háček vedeme pod ŘO mezi véčko z předchozí řady a háčkujeme DS-ŘO-DS. Opakujeme do konce řady, končíme PO.

Tunika, háček 4 mm
8. – 17. řada: N za DS, ŘO, háček vedeme pod ŘO mezi véčko z předchozí řady a háčkujeme DS-ŘO-DS. Opakujeme do konce řady, končíme PO.

Tunika, háček 5 mm
18. – 22. řada: N za DS, ŘO, háček vedeme pod ŘO mezi véčko z předchozí řady a háčkujeme DS-ŘO-DS. Opakujeme do konce řady, končíme PO.

Ozdobný okraj tuniky, Bella nebo Safari, háček 5 mm
23. řada: N za DS, ŘO, háček vedeme pod ŘO mezi véčko z předchozí řady a háčkujeme +dva sháčkované DS – ŘO – dva sháčkované DS, DS-ŘO-DS, DS-ŘO-DS, DS-ŘO-DS, DS-ŘO-DS +, schéma mezi znaménky opakujeme do konce řady, končíme PO.

24. řada: N za DS, ŘO, háček vedeme pod ŘO mezi véčko z předchozí řady a háčkujeme +dva sháčkované DS – ŘO – dva sháčkované DS, dva sháčkované DS – ŘO – dva sháčkované DS, DS-ŘO-DS, DS-ŘO-DS, dva sháčkované DS – ŘO – dva sháčkované DS+, schéma mezi znaménky opakujeme do konce řady, končíme PO.

25. řada: N za DS, ŘO, háček vedeme pod ŘO mezi véčko z předchozí řady a háčkujeme dva sháčkované DS – ŘO – dva sháčkované DS. Opakujeme do konce řady, končíme PO.

Spodní olem tuniky, Bella nebo Safari, háček 5 mm
26. řada: N za KS, 7 DS pod ŘO, KS mezi sloupce. Opakujeme do konce řady, končíme PO, přízi ukončíme.

Horní olem, háček 3 mm
1. řada: Tam, kde máme řady z PDS háčkujeme při olemu PDS jakoby do očka, do malé mezery a do velké mezery. Tam, kde máme řady z DS vytváříme sámky, tj. přeložíme tři řady na sebe do sámku a sháčkujeme pomocí 2 PDS. Třetí PDS háčkujeme do hrany sámku. Řadu končíme PO. (94 PDS)

Ramínka, háček 3 mm
Do patnáctého očka od švu směrem dopředu navážeme přízi a háčkujeme ramínko.
1. – 46. řada: N za KS, dále 4 KS do následujících oček, otočíme a háčkujeme zpět.
Na protilehlé straně v rubové části spojíme ramínko se zádovou částí pomocí KS. Mezi ramínky v podpaždí máme 24 oček.

Od předního ramínka odpočítáme 21 oček. Navážeme přízi pro druhé ramínko a uháčkujeme 46 řad KS. Na protilehlé straně v rubové části spojíme ramínko se zádovou částí pomocí KS. Mezi ramínky v podpaždí máme 24 oček.

Olem výstřihu a ramínek, háček 3 mm
Obháčkujeme výstřihovou část a ramínka, poté obháčkujeme levou stranu živůtku v podpaždí a ramínko a následně pravou stranu živůtku v podpaždí a ramínko. Přízi navazujeme vždy v zadní části.

Háčkujeme +KS, očko vynechat, vějířek z 5 PDS, očko vynechat+ vzor opakujeme na ramínkách, v podpaždí a zádové části.
Háčkujeme +KS, vějířek z 5 PDS, očko vynechat+ v přední části.

DOSPĚLÁ VELIKOST
Živůtek, Clipper, háček 3 mm
1. řada: 22 oček pružného řetízku, 2 ŘO na otočení
2. řada: háček vedeme do prvního očka pružného řetízku a uháčkujeme PDS, dále PDS do každého očka. Včetně náhrady máme 23 PDS. Otočíme a háčkujeme zpět.
3. – 11. řada: N za PDS, háčkujeme PDS do oček. Pro rovné strany pro první sloupek háček vedeme do očka k náhradě a na konci řady jakoby očko přeskočíme a poslední sloupek háčkujeme do očka náhrady. Počítáme, v řadě máme vždy 23 PDS včetně náhrady.

Živůtek, Clipper, háček 4 mm
12. – 63. řada: N za DS, háčkujeme DS do oček. Pro rovné strany pro první sloupek háček vedeme do očka k náhradě a na konci řady jakoby očko přeskočíme a poslední sloupek háčkujeme do očka náhrady. Počítáme, v řadě máme vždy 23 DS včetně náhrady. Máme celkem 52 řad DS.

Živůtek, Clipper, háček 3 mm
64. – 95. řada: N za PDS, háčkujeme PDS do oček. Pro rovné strany pro první sloupek háček vedeme do očka k náhradě a na konci řady jakoby očko přeskočíme a poslední sloupek háčkujeme do očka náhrady. Počítáme, v řadě máme vždy 23 PDS včetně náhrady. Máme celkem 32 řad PDS.

Pozn. Počet řad zádové části (PDS) nebo podprsenkové přední části (DS) si upravíme vlastního obvodu. Ideální je, pokud nařasená část začíná a končí na hraně košíčku a nazasahuje do podpaždí. Protilehlé strany živůtku sháčkujeme pomocí KS. (23) Přízi neukončíme a pokračujeme v obháčkování. Pozor, živůtek je před obháčkováním volný, jelikož při obháčkování budeme sháčkovat a řasit přední část.

Pokud háčkujete jinou velikost, než je tato v návodu, doporučuji načít druhé klubíčko a současně obháčkovávat živůtek. Můžete tím regulovat počet řad PDS v živůtku a tím i obvod živůtku.

Spodní olem živůtku, háček 3 mm
1. řada: Tam, kde máme řady z PDS háčkujeme při olemu PDS jakoby do očka, do malé mezery a do velké mezery. N za PDS, 14 PDS. Přecházíme na část z dlouhých sloupků. Sámek tvoří tři řady, přičemž tři řady složíme na sebe a vytvoříme sámek. Ten sháčkujeme pomocí dvou PDS a další PDS háčkujeme do hrany sámku. Dále pokračujeme v obháčkování zádové části a háčkujeme PDS jakoby do očka, do malé mezery a do velké mezery. Řadu končíme PO. (115 PDS)

2. – 4. řada: N za PDS, háček vedeme do mezery mezi sloupky (nikoliv do očka) a háčkujeme PDS do mezer. Opakujeme, řadu končíme PO. Přízi neukončíme a pokračujeme v háčkování tuniky. (115 PDS)

Tunika, háček 3 mm
1. řada: N za DS, ŘO, +do následujícího očka uháčkujeme véčko, tj. DS-ŘO-DS, dvě očka vynecháme, do následujícího uháčkujeme véčko, tj. DS-ŘO-DS, očko vynecháme+ vzor mezi znaménky opakujeme a máme 7 sloupců. Dále háčkujeme 28 x toto schéma +očko vynecháme, do následujícího háčkujeme DS-ŘO-DS+. Poté háčkujeme 15 x první schéma, tj.  +do následujícího očka uháčkujeme véčko, tj. DS-ŘO-DS, dvě očka vynecháme, do následujícího uháčkujeme véčko, tj. DS-ŘO-DS, očko vynecháme+. Máme základ pro 50 sloupců. Když přeložíme živůtek na půl (řídíme se nařasením, aby bylo ve středu přední části), měly by mít přední i zadní strana stejný počet sloupců, tj. 25. Řadu končíme PO.

2. – 7. řada: N za DS, ŘO, háček vedeme pod ŘO mezi véčko z předchozí řady a háčkujeme DS-ŘO-DS. Opakujeme do konce řady, končíme PO.

Tunika, háček 4 mm
8. – 13. řada: N za DS, ŘO, háček vedeme pod ŘO mezi véčko z předchozí řady a háčkujeme DS-ŘO-DS. Opakujeme do konce řady, končíme PO.

Od tohoto místa budeme v rámci jedné řady háčkovat zdvojený vzor, tj. dva sháčkované DS – ŘO – 2 sháčkované DS. V každé řadě budeme postupně nahrazovat DS-ŘO-DS za tento nový vzor. Bude vznikat jakoby pyramida. Vzor na šatovce si rozdělíme do deseti bloků. Mrkněte na nákres.

14. řada: N za DS, ŘO, do prvního, dvacátého, třicátého a čtyřicátého sloupce vložíme označovač. Do těchto sloupců budeme háčkovat dva sháčkované DS – ŘO – 2 sháčkované DS, do ostatních DS-ŘO-DS.
15. řada: N za DS, ŘO, do prvního/dvacátého/třicátého/čtyřicátého a hned do sousedního druhého a předposledního devátého budeme háčkovat dva sháčkované DS – ŘO – 2 sháčkované DS, do ostatních DS-ŘO-DS.
16. řada: N za DS, ŘO, do prvního, druhého, třetího a osmého a devátého budeme háčkovat dva sháčkované DS – ŘO – 2 sháčkované DS, do ostatních DS-ŘO-DS.
17. řada: N za DS, ŘO, do prvního, druhého, třetího a čtvrtého a do sedmého, osmého a devátého budeme háčkovat dva sháčkované DS – ŘO – 2 sháčkované DS, do ostatních DS-ŘO-DS.

Tunika, háček 5 mm
18. řada: N za DS, ŘO. Od této řady dál háčkujeme pouze nový vzor dva sháčkované DS – ŘO – 2 sháčkované DS. Řadu končíme PO.
19. – 27. řada: N za DS, ŘO, háček vedeme pod ŘO mezi véčko z předchozí řady a háčkujeme dva sháčkované DS – ŘO – 2 sháčkované DS. Řadu končíme PO.

Spodní olem tuniky, háček 5 mm
28. řada: N za KS, 7 DS pod ŘO, KS mezi sloupce. Opakujeme do konce řady, končíme PO, přízi ukončíme.

Horní olem, háček 3 mm
1. řada: Tam, kde máme řady z PDS háčkujeme při olemu PDS jakoby do očka, do malé mezery a do velké mezery. Tam, kde máme řady z DS vytváříme sámky, tj. přeložíme tři řady na sebe do sámku a sháčkujeme pomocí 2 PDS. Třetí PDS háčkujeme do následující (čtvrté) svislé řady. Řadu končíme PO. (94 PDS)

Ramínka, háček 3 mm
Tuniku si vyzkoušíme. V místech, kudy nám vede podprsenka navážeme přízi. V mém případě to bylo do třicátého očka od švu směrem dopředu navážeme přízi a háčkujeme ramínko.
1. – 41. řada: N za PDS, dále 5 PDS do následujících oček, otočíme a háčkujeme zpět. V dalších řadách háčkujeme PDS do mezer.
Na protilehlé straně v rubové části spojíme ramínko se zádovou částí pomocí KS. Mezi ramínky v podpaždí máme 22 oček.

Od předního ramínka odpočítáme 23 oček. Navážeme přízi pro druhé ramínko a uháčkujeme 41 řad PDS do mezer. Na protilehlé straně v rubové části spojíme ramínko se zádovou částí pomocí KS. Mezi ramínky v podpaždí máme 22 oček.

Olem výstřihu a ramínek, háček 3 mm
Obháčkujeme výstřihovou část a ramínka, poté obháčkujeme levou stranu živůtku v podpaždí a ramínko a následně pravou stranu živůtku v podpaždí a ramínko. Přízi navazujeme vždy v zadní části.

Háčkujeme +KS, očko vynechat, vějířek z 5 PDS, očko vynechat+ vzor opakujeme na ramínkách, v podpaždí a zádové části.
Háčkujeme +KS, vějířek z 5 PDS, očko vynechat+ v přední části.

Dokončení
Volné konce zapošijeme, tuniku dozdobíme třeba štítkem.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

3 Comments

 • Reply Adela 9.6.2020 at 4:55

  Ahojky na kolik bych měla nahodit když chci velikost na holčičku do první třídy je to pro vnučku předem děkuji za odpověď

  • Reply Krampolinka 9.6.2020 at 5:52

   Dobrý den, bohužel mám vyzkoušenou jen tuto velikost. Zkuste si od holčičky půjčit tričko a přiměřit podle toho. Hezký den K.

 • Reply kyran 18.9.2020 at 10:44

  My name is Kyran Mckinney. And I am a professional Content writer with many years of experience in writing.

  My goal is to solve problems related to writing. And I have been doing it for many years. I have been with several groups as a volunteer and have assisted clients in many ways.
  My love for writing has no end. It is like the air we breathe, something I cherish with all my being. I am a passionate writer who started at an early age.
  I’m happy that I`ve already sold several copies of my works in different countries like Canada and China and others too numerous to mention.
  I also work in an organization that provides assistance to many students from different parts of the world. Clients always come to me because I work no matter how difficult their projects are. I help them to save energy, because I feel fulfilled when people come to me for professional help.

  Professional academic Writer – Kyran – Killer Papers Corp

 • Leave a Reply

  Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..