Dýně Tulip

8.10.2022

V dnešním video návodu si ukážeme, jak si uháčkovat dekorativní dýni, která vypadá jako pletená.

Vlna Hep Tulip je klubíčko 100g návin 190 metrů 100% antipillingového akrylu. Vyrábí se za rozumnou cenu v pestré škále barev. Z Vlna Hep Tulip jsou super čepice případně svetříky, šály, ale i homedekor typu polštář, deka, věnec nebo hračka. Antipilling úprava znamená, že výrobek nežmolkovatí, což je právě u polštářků vyloženě výhoda. Vlna Hep Tulip jsem použila na uháčkování dekorativního sezónního věnce. Ze dvou klubíček jsem vyrobila věnec, jednu menší a jednu větší dýni.

Co se týče dýně, háčkujeme základní řetízek v požadované délce. Délka řetízku po spojení tvoří průměr dýně. Řetízek v první řadě spojíme pomocí krátkého sloupku a dále pokračujeme v háčkování stále dokola bez ukončení řady. Háčkujeme propichované krátké sloupky. Díky tomu vznikne tunýlek, který připomíná pleteninu, ale je daleko pevnější. Háčkujeme do potřebné výšky, minimálně do dvou třetin počtu oček základního řetízku. Například začneme na 25 řetízkových ok a háčkujeme cca do dvou třetin, tj. 25:3 = cca 8 x 2, tj. háčkujeme minimálně 16 řad na výšku. Například začneme na 30 řetízkových ok a háčkujeme cca do dvou třetin, tj. 30:3=10×2, tj. háčkujeme minimálně 20 řad na výšku.

Jakmile doháčkujeme do potřebné výšky, přízi ukončíme v dostatečné vzdálenosti. Konec navlečeme do jehly a stáhneme jednu stranu dýně a dýni vycpeme dutým vláknem (spíše do měkka). Protáhneme volný konec skrz dýni a stáhneme i protilehlou stranu. Protáhneme opět skrz na stranu, kterou máme už staženou a začneme tvarovat dýňové bochánky. Zde doporučuji mrknout na video, jak na to (pod textem).

Propichované krátké sloupky háčkujeme volně, aby se nám hezky háčkovala druhá řada. Nemusíme se bát. I tak je vzorek natolik pevný, že výplň neprosvítá. Dýni dozdobíme kouskem celé skořice, klacíkem a hezké je i uvázat třeba krajku nebo stuhu místo lístků.

Ať se Vám dýně podaří a máte z nich radost.  Hotovými výrobky se určitě pochlubte v naší FB skupince Krampolinka pro inspiraci ostatním. Pro rady a tipy pro ostatní a Vaše foto prosím vkládejte i do společného vlákna ve FB skupince Krampolinka zde. Na Instagramu prosím používejte #dynetulip.

Dýně Tulip
Příze: Vlna Hep Tulip barva č. 4077, zakoupila jsem na MojeGalanterka.cz
Spotřeba: zbytky z klubíčka
Háček: 6 mm
Rozměry: průměr malá dýně, průměr větší dýně
Jehla s velkým ouškem, skořice, krajka nebo mašle, duté vlákno na vycpání
Časový rozpočet: cca 3 hodiny
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko, pružný řetízek
PKS – propichovaný krátký sloupek – háček protáhneme očkem, zespodu nabereme přízi, protáhneme na háček a zespodu nahodíme a doháčkujeme KS
KS – krátký sloupek

Dýni háčkujeme od základního řetízku. Háčkujeme po řadách tzv. dokola bez ukončení řady. V poslední řadě končíme PO.

Malá dýně, háček 6 mm
1. řada: Háčkujeme řetízek 25 ŘO
2. řada: Řetízek narovnáme a do prvního očka (vedle suku) uháčkujeme KS nabíraný zespodu. Háčkujeme za jednu nitku do každého očka jeden KS. (25)
3. – 16. řada: Háčkujeme PKS, háčkujeme volně, v poslední řadě končíme PO a necháme si dostatečně dlouhý konec na stažení a vytvarování dýně.

Větší dýně, háček 6 mm
1. řada: Háčkujeme řetízek 30 ŘO
2. řada: Řetízek narovnáme a do prvního očka (vedle suku) uháčkujeme KS nabíraný zespodu. Háčkujeme za jednu nitku do každého očka jeden KS. (30)
3. – 21. řada: Háčkujeme PKS, háčkujeme volně, v poslední řadě končíme PO a necháme si dostatečně dlouhý konec na stažení a vytvarování dýně.

Tvarování dýně
Volný konec navlečeme do jehly. Nejdříve stáhneme horní část dýně. Jehlu provlékáme pouze do oček. Po stažení protáhneme jehlu do rubové části. Dýni vycpeme a stáhneme druhou část dýně. Protáhneme jehlu skrz dýni a tím se dýně stlačí. Dále tvarujeme boční bochánky dýně. Nejdříve dýni rozdělíme na čtvrtiny, tj. provlečeme jehlu středem dýně a vnější částí táhneme vlákno a utáhneme. Poté dýni rozdělíme na osminy. Po posledním rozdělení přízi zapošijeme a ukončíme.

Dýni dozdobíme skořicí, klacíkem a kouskem krajky či stuhy.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..