Jak Vám můžeme pomoci?
Obsah
< Všechna témata
Tisk

Jak pravidelně rozšiřovat základní placku

Pro správnou velikost čepice při háčkování shora háčkujeme tzv. základní placku. Výpočet velikosti základní placky je podle vzorečku: Obvod hlavy děleno číslem Pí (3,14) rovná se průměr základní placky. Pro rady a tipy hledejte článek Jak vypočítat velikost čepice. 

Základní placku rozšiřujeme v každé řadě pravidelným přidáváním.

V první řadě uháčkujeme potřebný počet sloupků do magického kroužku. Ve druhé řadě všechna očka tzv. zdvojíme, což znamená, že háčkujeme do jednoho očka dva sloupky. Ve třetí řadě háčkujeme ve schématu, kdy do jednoho sloupku háčkujeme dva sloupky a do následujícího háčkujeme jeden, tzn. 1 – 2, tzn. zdvojíme každé druhé oko. Ve čtvrté řadě háčkujeme podle schématu 1 – 1 – 2, tzn. zdvojíme každé třetí očko. V páté řadě háčkujeme podle schématu 1 – 1 – 1 – 2, tzn. zdvojíme každé čtvrté očko. Tímto způsobem pokračujeme do té doby, dokud základní placka nemá požadovaný průměr.

Pokud rozšiřujeme ve stejném místě v každé následující řadě, tak nám místo kruhu vznikne postupně x-úhelník. To se háčkováním bez dalšího přidávání srovná. Lze tomu předejít tak, že přidávání v následujících řadách posunujeme vždy do středu mezi dvě přidávání z předchozí řady.

Zajímavé je i početní pravidlo. Pokud začneme například na 6 sloupků do magického kroužku a budeme dodržovat pravidelné rozšiřování, bude konečný počet oček v řadě vždy dělitelný počtem 6 a součet bude postupně vždy o šest oček narůstat. To je dobrý způsob kontroly počtu sloupků v řadě.

Pokud se základní placky staví do homole, máte málo sloupků v magickém kroužku.

Pokud se základní placka vlní a přidáváte pravidelně, máte moc sloupků v magickém kroužku.

Počet sloupků v magickém kroužku závisí na typu sloupku, síle příze, velikosti háčku a způsobu Vašeho utahování.

V některých případech může pomocí tzv. nepravidelné rozšiřování čepice. To znamená, že nerozšiřujeme v každé řadě, ale například ob řadu. Můžeme upravit i schéma přidávání, tj. buď jedno pravidelné schéma přeskočíme, nebo naopak zopakujeme. Nepravidelný způsob přidávání používáme také tam, kde se v poslední řadě základní placky potřebujeme tzv. dostat na určitý počet sloupků.

TIP: Pokud budete háčkovat více čepic na stejný obvod, doporučuji si kružítkem na papír vykroužit požadovanou velikost základní placky, toto kolečko vystřihnout a postupně přikládat a poměřovat. Nezapomeňte, že měření probíhá až v momentě, kdy se boční strany základní placky mírně stáčí nahoru.

Youtube kanál

Vyhledávání

Rubriky

The newest articles

Sponsored weblinks

MojeGalanterka

Neposlušné Klubíčko