Jak Vám můžeme pomoci?
Obsah
< Všechna témata
Tisk

Jak rozpočítat ranglánové háčkované sedlo

Svetr, top, šaty, tuniku nebo halenku můžeme háčkovat od ranglánového sedla. Jedná se o háčkování od krku směrem dolů. V tomto článku se dozvíte obecná pravidla, jak sedla rozpočítat před spojením nebo hned od začátku háčkování.

Všeobecně platí, že ranglánová sedla začínáme řetízkem, ideálně pružným řetízkem, tak, abychom po spojení řetízku otvorem prostrčili pohodlně hlavu. Pokud zamýšlíme rolák, stojáček nebo kapuci, děláme otvor spíše větší. Naháčkováním patentu se prostor pro hlavu totiž stáhne.

Dále platí, že pokud budeme k sedlu háčkovat rukávy, musíme mít sedlo hlubší neboli delší než u ranglánových sedel na letní trička, halenky a topík.

Při háčkování sedla si musíme také vybrat, zda-li budeme háčkovat stále tzv. dokola v jednom směru, nebo budeme háčkovat po řadách tam – otočíme – a budeme háčkovat zpátky. První způsob je jednodušší, ale riskujeme stáčení vzoru nebo stáčení rohů sedla u obdélníkového a čtvercového typu sedla. Druhý způsob háčkování s otáčením je náročnější například při háčkování vzoru (rub/líc). Dále se při háčkování tímto způsobem mění vzhled vzoru.

A teď k jednotlivým typům sedla. Podle toho, jaký typ výrobku chceme vyrobit si volíme

  • kruhové sedlo;
  • obdélníkové sedlo;
  • čtvercové sedlo.

Kruhové sedlo

se hodí na všechny typy výrobků. Platí pravidlo, že v prvních dvou-třech řadách kruhového sedla přidáváme víc, tj. zdvojíme například každé druhé nebo každé třetí očko. Dále dbáme na to, aby se sedlo nevlnilo a mělo tendenci krásně ležet jako háčkovaný ubrus.

VZOREČEK
Počet ok hotového kruhového sedla před spojením vydělíme číslem 3 a dále jednu třetinu vydělíme číslem dva.

PŘÍKLAD
90 ok : 3 = 30 a 30:2 = 15. To znamená, že přední a zadní díl má každý 30 ok a rukávová část má každá 15 ok. Tento počet ok je orientační. Záleží na velikosti hrudníku, šířce paží a zda-li budeme naháčkovávat rukávy.

Obdélníkové sedlo

se hodí na výrobky, ke kterým primárně plánujeme háčkovat rukáv. Obdélníkové sedlo má v rukávové části méně řetízkových ok a rukáv není tak široký. Pravidlo neplatí u dětských svetříků, tam je celkem jedno, jaký typ sedla zvolíme. Obdélníkové sedlo musíme rozpočítat již v první řadě, případně musíme vzít ohled na plánovaný vzor.

VZOREČEK

Počet ok základního řetízku vydělíme číslem 3 a dále jednu třetinu vydělíme číslem dva.

PŘÍKLAD

120 ok : 3 = 40 a 40 : 2 = 20. To znamená, že přední a zadní díl má každý 40 ok a rukávová část má každá 20 ok.

Čtvercové sedlo

se hodí na letní halenky, topíky, tílka, šaty a trička. Všechny strany sedla mají stejný počet ok.

VZOREČEK

Počet ok základního řetízku vydělíme číslem 4.

PŘÍKLAD

160 ok : 4 = 40. To znamená, že přední a zadní díl a oba rukávové díly mají stejný počet ok, tj. 40.

U obdélníkového a čtvercového sedla můžeme přičíst 4 samostatná oka, která budou tvořit rohy sedla. Roh sedla je místo, kde probíhá postupné přidávání v počtu sloupků a tím dochází k pravidelnému rozšiřování sedla. Správné sedlo se nevlní a strany mají poměrově správný počet ok/sloupků/vzorů.

Youtube kanál

Vyhledávání

Rubriky

The newest articles

Sponsored weblinks

MojeGalanterka

Neposlušné Klubíčko