Jak Vám můžeme pomoci?
Obsah
< Všechna témata
Tisk

Jak vypočítat velikost základní placky pro čepici

Základní placka je takový specifický háčkovací  žargon. Jedná se o kolečko = základ čepice, které háčkujeme buď od magického kroužku nebo od spojených ok do kroužku, kdy zpravidla v každé řadě přidáváme podle určitého schématu a háčkováním po řadách se nám kolečko pravidelně rozšiřuje a vzniká placka. V okamžiku, kdy přestaneme s přidáváním a pokračujeme v háčkování po řadách, se nám začnou zvedat okraje placky a postupně s přibývajícími řadami vzniká čepice. Počet řad rozšiřování nám určuje velikost základní placky. Jakmile placka dosáhne požadovaného průměru, přestaneme přidávat a tím docílíme požadované velikosti čepice.

Jak spočítat průměr základní placky pro klasické čepice? Použijeme kouzelné matematické číslo PÍ, tj. 3.14. 

VZOREČEK:

Obvod hlavy děleno 3,14 rovná se průměr základní placky. Například obvod hlavy máme 60 cm : 3.14 = 19,1 cm průměr základní placky.

Placku měříme buď v okamžiku, kdy se nám okraje čepice již stáčí nahoru, tj. již jsme jednu nebo dvě řady háčkovali bez přidávání, NEBO od průměru placky odečteme cca jeden centimetr, tj. pro obvod hlavy 60 cm háčkujeme na průměr placky cca 18 cm.

Hezký tvořivý den všem

Katka

Youtube kanál

Vyhledávání

Rubriky

The newest articles

Sponsored weblinks

MojeGalanterka

Neposlušné Klubíčko