Havajská sukýnka Pearl

28.7.2018

Jedeme na minidovolenou. Takže plavky já – nějaké/jakékoliv, ovšem plavky malá – zásadně růžové, ideálně dvojdílné, s kanýrkem, načančané, prostě ňuňu, plus příslušenství – sponka, sukýnka, šatičky, pončo. Předpokládám (doufám), že to máte maminky dvouleťaček stejně jako já. Se vším jsem se nějak poprala, ovšem co na mokré plavky za oblečení, aby to nestudělo? Tak to už byla vyšší dívčí i na mne. Ještě že jsem si onehdy zakoupila YarnArt Pearl.

YarnArt Pearl je 100% viskóza ve 100g klubku s návinem 270 metrů a vysokým opravdu vysokým až metalickým leskem. Původně jsem si myslela, že z ní budu mít šátek, nebo nějaký extravagantní typ oděvu, např. tunika, pléd, z více pramenů i psaníčko na nějakou tu slavnostní příležitost. Na první omak je sice měkoučká a příjemná, ovšem háčkovaný kousek vypadal krapet jinak, než moje představa. Pozor, Pearl nemá sobě rovné, takže nelze s ničím srovnat a je tedy jedinečná, jak do vzhledu, tak do zpracování.

Vyniknou vějířky a obyčejné vzorky. Nejúžasnější ovšem je, že je jakoby placatá, typu teňoučkých šňůrek a netřepí se, takže mne napadá využití na jakékoliv třásňové doplňky, např. top s třásněmi, šátek s třásněmi, psaníčko s třásněmi, anebo….havajská sukýnka jak jinak než s třásněmi, jako doplněk na plavky pro mého drobka. A nápad jsem hned zrealizovala a o návod na poměrně rychlou a jednoduchou záležitost se ráda podělím – léto v plném proudu, takže stihnete ještě unosit.

Havajská sukýnka Pearl, 46 cm pas, 56 cm boky, délka 21-22 cm
Příze: YarnArt Pearl, zakoupíte na www.pletemesi.cz nebo www.pletiemesi.sk spotřeba necelé klubíčko
Háček: 5 mm

Na dozdobení knoflík, štítek, případně dovyrobit kytičku nebo použít aplikaci
Hodinový rozpočet: cca 4 hodiny včetně úprav
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
PDS – polodlouhý sloupek
DS – dlouhý sloupek

Začínáme pružným řetízkem (ve videu na sukýnku zde), ale můžete nahradit běžným řetízkem o číslo větším háčkem (kvůli utahování) nebo stejným číslem háčku, ale háčkovat volně.
Začínáme N = náhrada, tj. 2 ŘO za DS. Sukýnka je háčkována zprvu po řadách, od tunýlku dále dokola.

YarnArt Pearl, háček 5 mm, začínáme od pasu „tunýlkem“ pro šňůrku
74 oček pružného řetízku, píchneme do třetího očka od háčku (tj. do 71 očka) a háčkujeme zpět DS
1. řada: DS do každého očka, 72 DS
2. řada: vzniklý proužek si narovnáme a najdeme protilehlý konec. Proužek pomocí pevného oka spojíme do kruhu, začínáme náhradou a dále háčkujeme 71 DS. Proužek má jakoby rozparek, což je v pořádku, použijeme jako vstup pro šňůrku dále. Končíme PO. Každá řada má 72 DS.
3. – 6. řada: začínáme N, háčkujeme po řadách, končíme PO, celkem máme 72 DS (včetně náhrady).

7. řada: vzniklé řady přepůlíme a pomocí 72 DS sháčkujeme dohromady. Vznikne nám tunýlek s otvorem (původní rozparek). Do další řady přejdeme pomocí PDS a pokračujeme v háčkování dokola.
8. řada: každý pátý DS zdvojíme, tj. uděláme 2 DS do jednoho místa
9. řada: háčkujeme DS do DS

10. řada: každý šestý DS zdvojíme, tj. uděláme 2 DS do jednoho místa
11. řada: háčkujeme DS do DS
12. řada: každý sedmý DS zdvojíme, tj. uděláme 2 DS do jednoho místa
13. – 16. řada: háčkujeme DS do DS

Výška sukýnky, včetně tunýlku je cca 12-13 cm. Odtud budeme navazovat třásně. Podle počtu ok si ustřihneme 20 cm dlouhé šňůrky, které přepůlíme a pomocí liščí smyčky provlečeme a upevníme k sukýnce. Co očko, to jedna třásně 10 cm dlouhá. Buď průběžně nebo najednou pak prošijeme jehlou a nití (z rubu). Příze hodně jezdí, pokud nezabezpečíte šitím, tak budou třásně postupně odpadávat. Suky nejsou hezké, vystupují a nesplývají.

ŠNŮRKA
Zdvojíme přízi a uháčkujeme řetízek v potřebné délce pasu plus na zavazování.

DOKONČENÍ
Zapošijeme volné konce, dozdobíme knoflíkem nebo cedulkou. Do tunýlku navlečeme šňůrku a konce dozdobíme kytičkami (ne naopak :)).

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..