Homeleska Angora Active

18.10.2018

Angora, angora, angora – řekněte třikrát za sebou bez zašmodrchání. Takové malé zaklínadlo a přitom je to vlna z kozy.

Teda ne tak z lecjaké. Speciální plemeno koz, které se z Tibetu a Turecka rozšířilo i do Jižní Afriky. Při pohledu na angorskou kozu hledám marně tři rozdíly mezi ní a ovcí. Každopádně z těchto super koz se zpracovává vlákno tak dobře známé, a to je mohér, o kterém se tvrdí, že je snad jedním z nejstarších vláken vůbec. Zajímavý článek v angličtině se super tabulkou rozdělení přízí ze zvířátek naleznete zde.

Hlavní vlastnosti mohéru spočívají v jeho struktuře, od které se odvíjí tepelný komfort (chová se jako duté vlákno), je odolný proti mačkavosti, vlákno je jedno z nejpevnějších přírodních vláken, je poměrně jednoduchý na údržbu, dobře se pere a neplstnatí, konfekční výrobky se dokonce vyčesávají kartáčem. U odolnosti proti vlhkosti se zastavím – včera jsem si na homelesku vylila celou skleničku šampaňského. Stačilo oklepat, šáňo jakoby samo sjelo z vláken a bylo uklizeno (na čepce, stůl byl mokrý). Příze Angora Active obsahuje 25% mohéru a 75% akrylu a evidentně tuto vlastnost mohéru si klubíčko ponechalo.

YarnArt Angora Active má návin 500 metrů melírované příze ve 100 gramech klubíčka a je velice nadýchaná a příjemná na dotek. Na tuto homelesku (zimní) jsem ji zdvojila. Spojila jsem dvě vlákna ze dvou klubíček (nejdříve jsem je ale barevně téměř sladila, tj. barvy z obou klubek šly téměř totožně). Použila jsem háček 6 mm a vzoreček je úplně a naprosto jednoduchý. Reliéfní sloupky se samy jakoby stáčí. Je to kombinací reliéfních PDS a PDS do mezer, které jsou píchány jakoby až do druhé mezery od posledního reliéfního PDS. Vzorek mne nadchl, určitě ho v jeho úplné jednoduchosti použiji ještě jinde. Spotřeba na tuto velikost, tj. dospělácká 55-56 cm je cca klubíčko. Já však měla klubka dvě (pohodlí, pohodlí, pohodlí) a vypadá to, že mi zůstane i na nákrčník na dvě omotání (šíře 63 cm). Za povšimnutí rozhodně stojí nabídka melírků u velkoobchodu www.bezvapleteni.cz.

Homeleska Angora Active, obvod 55-56 cm, hloubka 30 cm
Příze: YarnArt Angora Active, k objednání na dotaz na mojegalanterka.cz, nebo ve velkoobchodě www.bezvapleteni.cz. Jedno klubíčko č. 852 bude asi stačit, ale pro lepší práci je výhodou mít dvě. 
Háček: 6 mm na čepici, 5 mm na ol

Na dozdobení knoflík, štítek
Hodinový rozpočet: cca 3.5 hodiny včetně úprav
Pro začátečníky

MK – magický kroužek, jak na magický kroužek naleznete zde
PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
PDS – polodlouhý sloupek do mezer
PDS3 – polodlouhý sloupek píchaný za třetí nitku
PRPDS – přední reliéfní polodlouhý sloupek
ZRPDS – zadní reliéfní polodlouhý sloupek
Homeleska je háčkovaná po řadách, tj. řady končí PO a začínají náhradou „N“, tj. volné ŘO za PDS.

Homeleska Angora Active, háček 6 mm, dvojmo
1. řada: 10 PDS do MK, PO
2. řada: N, zdvojíme každý PDS, tj. 20 PDS, PO
3. řada: N, háčkovací schéma 2 PDS – 1 PDS, tj. 30 PDS, PO
4. řada: N, háčkujeme toto schéma, 2 PRPDS kolem jednoho PDS z předchozí řady, 2 PDS do mezer, opakujeme, poslední v řadě je jeden PDS (druhý do dvojky je náhrada), PO. Máme základ pro 9 reliéfních sloupců prokládaných dvěma PDS do mezer
5. řada: N, PRPDS, PRPDS jak se jeví, dále 2 PDS do jedné mezery, 1 PDS do další, opakujeme, poslední v řadě by měly být dva PDS (třetí do trojky je náhrada), PO.
6. řada: N, rozšiřujeme v reliéfních sloupcích, tj. kolem druhého PRPDS z předchozí řady vedeme ještě jeden, tj. budou celkem tři. Jinak háčkujeme 3 PDS do mezer. Končíme dvěma PDS do mezer (třetí do trojky je náhrada). PO.
7. řada: N, háčkujeme jak se vzorek jeví, tj. 3 x PRPDS a 3 x PDS do mezer, končíme PO. Celkem bychom měli mít 54 oček.
8. řada: N, PRPDS, PRPDS, PRPDS, ZMĚNA ve vzorku – zde háčkujeme PDS3 (háčkujeme polodlouhý sloupek za třetí nitku), přičemž jedno očko ze tří PDS z předchozí řady zdvojíme, tj. mezi reliéfními sloupci budou čtyři PDS3. Vzorek v této řadě je tedy 3 x PRPDS a 4 x PDS3. Opakujeme. Na konci řady máme 63 oček, tj. konečný počet.
9. – 10. řada: N, háčkujeme 3 x PRPDS a 4 x PDS3. Opakujeme. Končíme PO.
11. – 13. řada: N, háčkujeme 3 x PRPDS a 4 x PDS do mezer. Opakujeme. Končíme PO.
14. – 16. řada: N, háčkujeme 3 x PRPDS a 4 x PDS3. Opakujeme. Končíme PO.
17. – 19. řada: N, háčkujeme 3 x PRPDS a 4 x PDS do mezer. Opakujeme. Končíme PO.
20. – 22. řada: N, háčkujeme 3 x PRPDS a 4 x PDS3. Opakujeme. Končíme PO.
23. – 25. řada: N, háčkujeme 3 x PRPDS a 4 x PDS do mezer. Opakujeme. Končíme PO.
26. – 29. řada: N, háčkujeme 3 x PRPDS a 4 x PDS3. Opakujeme. Končíme PO.
30. – 32. řada: N, háčkujeme 3 x PRPDS a 4 x PDS do mezer. Opakujeme. Končíme PO.

LEM, háček 5
33. – 38. řada: N, háčkujeme 3 x PRPDS a 4 x ZRPDS, opakujeme, končíme PO. V poslední řadě necháme delší konec a přízi ukončíme.

Dokončení
Zapošijeme volné konce, dozdobíme knoflíkem nebo štítkem.

Návod je chráněný autorským zákonem a je určen pro háčkování pouze pro vlastní potřebu. Pro komerční využití mne prosím kontaktujte. Zneužití návodu pro komerční účely bez souhlasu autora je v rozporu s autorským zákonem.

Pro rady, nápady a inspiraci jsem založila novou facebookovou skupinku, kde se snažím co nejrychleji reagovat na vaše dotazy, proto neváhejte a připojte se zde.
Mé další háčkoprojekty můžete sledovat na stránce Krampolinka Háčkování nejen na focení, případně se můžete přihlásit k odběru na youtube kanálu zde.
Co se zrovna tvoří #workinprogress naleznete na mém instagramového účtu zde.
Chcete mít jistotu, že Vám žádný návod zdarma neunikne? Můžete se přihlásit i k odběru novinek tohoto webu a každý nový návod zde uveřejněný Vám přijde v odkazu do Vašeho e-mailu.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Krásné tvoření a hodně zdaru přeje

Kačka

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..