Homeleska Ocean

7.10.2018

„Pepř a sůl“ a to je prosím co? To je úprava příze, která tvoří zajímavý „kropenatý“ efekt.

Každopádně, tento typ vzhledu nesnese hned tak nějaký vzor. Nejlépe vyniknou úplně obyčejné polodlouhé sloupky do mezer, krátké nebo dlouhé sloupky. Zkusila jsem přesvědčit samu sebe, že tomu tak určitě nebude, ale ouha. Po čtyřech hodinách snažení, zkoušce pěti vzorků (véčka jsem záměrně nezkoušela, ty sluší všem :)), jsem svůj noční počin s poklidem ráno vypárala. Ano – ráno moudřejší večera, protože jsem u voňavé kávičky během pikosekundy vyhodnotila, že jediná správná volba na tuto přízi budou maximálně polodlouhé sloupky za třetí nitku a musím říct, že mne efekt mile překvapil. Vzorek jde ruku v ruce s přízí, takže vynikne krásně oboje a já přináším rychlý návod, jak zdolat tuto jednoduchou unisexovou krásku.

Nejprve se ale ještě zastavíme u popisu této novinky. Jedná se o klubíčko firmy YarnArt a Ocean (krásně mi to s barvičkou na fotkách lahodí oku, je to číslo 118) je k dostání v návinu 100 gramů s 180 metry. Díky složení, což je 20% vlna a 80% akrylu, působí hrubším dojmem než je uvedený návin, a zatímco u klasického akrylu bych zvažovala zdvojení, zde vůbec nebylo potřeba a čepulka je nádherně nadýchaná a hřejivá, vhodná tedy na chladný podzim a zimu. Použila jsem háček 8 mm, i když doporučený je 6.5 mm a pokud byste se nutně potřebovali pustit do svetru, budete potřebovat pět klubíček.

Na tuto homelesku mi však vystačilo krásně jedno a ještě krapet zůstal. Obvod je 56-58 cm a hloubka 29 cm. Směrem k okraji jsem postupně zmenšovala čísla háčků (tj. 7+6 mm). Na olem jsem nutně potřebovala černou. Ovšem měla jsem doma jen Tulipku, tak jsem ji zdvojila a okraj jsou pouze KS pětkou háčkem. Dozdobeno jednoduše – dvě černá kolečka prošitá stejnou přízí jako je čepička a homeleska je na světě. Musím podotknout, že byla i celkem fofrem udělaná, trvala necelé dvě a půl hodinky. Jen připomínám, že díky podílu vlny, výrobce doporučuje ruční praní.

Moc a moc děkuji výhradnímu dovozci příze YarnArt, tj. www.bezvapleteni.cz za poskytnutí vzorků na test a návod. Více o novinkách firmy YarnArt naleznete vždy na sociální síti zde.

Takže vzhůru do ní.

Homeleska Ocean, pro dospěláky, obvod 56-58 cm (pro menší velikost se lze řídit základní plackou mínus cca 1 cm u menších velikostí a mínus cca 1.5 cm u větších)
Příze: YarnArt Ocean, zakoupíte na www.pletemesi.cz nebo www.pletiemesi.sk, spotřeba jedno klubíčko. Na olem zbytek černé příze. Já použila VlnaHep Tulip (dvojmo). Zakoupíte na www.mojegalanterka.cz
Háček: 8 mm na čepičku, 7 + 6 mm na zpevňování olemu, 5 mm na dvojitou Tulipku

Na dozdobení knoflík, štítek, dovyrobit poutko, mašličku, „falešné“ knoflíky
Hodinový rozpočet: cca 2.5 hodiny včetně úprav
Pro začátečníky

MK – magický kroužek, jak na magický kroužek naleznete zde
PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
PDS-3 – polodlouhý sloupek za třetí nitku. Kam vést háček uvidíte v tomto videu zde 
Náhrada N jedno volné ŘO za KS nebo PDS. Čepička je háčkovaná ze začátku po řadách a řady končí PO a začínají N, od třetí řady je háčkováno dokola.

HOMELESKA, YarnArt Ocean, háček 8 mm
1. řada: 10 PDS do MK, PO
2. řada: N, zdvojíme každý PDS, tj. 20 PDS, PO
3. řada: N, POZOR odtud již háčkujeme za třetí nitku. Pro zdvojení vedeme háček do stejného místa a uděláme druhý PDS tamtéž (nebojte se toho, je to rozšiřování jako každé jiné, jen se nám PDS hromadí v jiné „dírce/nitce“, háčkovací schéma této řady 2 PDS-3 – 1 PDS-3 – 1 PDS-3, tj. 27 PDS-3 (poslední bude jen 2 PDS-3 – 1 PDS-3), neukončujeme, vložíme označovač nebo protáhneme volný konec středu a

ODTUD HÁČKUJEME DOKOLA
4. řada: háčkovací schéma 2 PDS-3 – 1 PDS-3 – 1 PDS-3 – 1 PDS-3, tj. 34 PDS-3 (poslední bude jen 2 PDS-3 – 1 PDS-3 – 1 PDS-3). Pozn. pokud se vám tato řada už moc kroutí do misky, tak řadu párněte a změňte schéma na 2-1-1, záleží totiž jak moc utahujete. Tím, jak je vzor volnější a děláme homelesku, tj. přidáváme pozvolněji než u klasických čepic, může se vám tzv. základní placka jevit jinak, každopádně se potřebujete dopracovat ke konečnému počtu 60 PDS-3.

5. řada: háčkovací schéma 2 PDS-3 – 1 PDS-3 – 1 PDS-3, tj. 46 PDS-3
6. řada: háčkovací schéma 2 PDS-3 – 1 PDS-3 – 1 PDS-3 – 1 PDS-3, tj. 56 PDS-3
7. řada: v této řadě zdvojíme  každé 15-té očko, tj. konečný počet 60 PDS-3
8. – 18. řada: háčkujeme PDS-3 do každého očka, tj. 60 PDS-3

7 mm háček
19. – 22. řada: háčkujeme PDS-3 do každého očka, tj. 60 PDS-3

6 mm háček
23. – 25. řada: háčkujeme PDS-3 do každého očka, tj. 60 PDS-3

OLEM, příze VlnaHep TULIP dvojmo, 5 mm háček
26. – 27. řada: háčkujeme KS do každého očka, ukončíme přízi

Falešný knoflík, příze VlnaHep TULIP, dvojmo, háček 5 mm, 2x
1. řada: 11 PDS do MK, ukončit. Přízí YarnArt Ocean udělat křížek.

Dokončení
Zapošijeme volné konce, dozdobíme kytičkou, knoflíkem, mašličkou nebo cedulkou.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

A moc děkuji VV za pomoc při focení.

Kačka

 

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Adventní kalendář 2022 Háčkování na každý den - www.krampolinka.cz 21.12.2022 at 6:04

    […] Ocean – co třeba parádní homeleska nebo háčkovaná […]

  • Leave a Reply

    Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..