Hvězdičková s bambulkami. S návodem.

15.11.2016

Pátek večer. Tedy po půlnoci. Ležím, přemítám. Chtělo by to nějakou hezkou novou čepičku. S jednou bambulkou? Ne. Se dvěmi. Ušankovou? Skřítkovou? Klasiku? Kulíšek? A v tom – příval energie, čepičky se objevují před očima s rychlostí blesku. Nejraději bych vyskočila a běžela ke klubíčkům a honem tvořit. Jenže. Je jedna hodina. Ups. O víkendu oslava, takže nápad musel vydržet až do neděle. A dočkal se.


Vyhrála bílo-čokoládová kombinace. K čepičce jsem doháčkovala rukavičky a capáčky a set může do světa. Prý je k nakousnutí. Něco na tom bude. Asi se podvědomě inspiruji jídlem. Vějířková sada do porodnice, co vypadala jako žloutkové řezy. Set na focení v malinové kombinaci a teď? Míša řezy nebo Kinder Tučňák. To je první, co mne napadá. Ale líbí se mi a tak se podělím, ať se nápad rozvíjí a vznikají nové „jedlé“ kombinace.

Hvězdičková s bambulkami

Velikost: 35-36 cm, miminko 0-1 měsíc
Příze: Himalaya Baby Dolphin bílá (80301) a hnědá (4220), koupíte třeba zde
Bambuli lze vyrobit z Alize Decofur, Kartopu Simli Tavsan nebo můžete pořídit bambuli hotovou, zde použita Kartopu Simli Tavsan
Háček: číslo 6 a 5,5 (ale hodně utahuji, klidně vezměte menší)
Knoflíček zde, jehlu s velkým ouškem a nit
Hodinový rozpočet: cca 2 hodiny včetně úprav
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
PDS – polodlouhý sloupek
DS – dlouhý sloupek
PRDS – přední reliéfní dlouhý sloupek
ZRDS – zadní reliéfní dlouhý sloupek

Začínáme vždy tzv. náhradou, tj. 2 ŘO = DS a končíme PO. S označovačem lze háčkovat i dokola

Patent
Bílá (háček číslo 5,5)
1. řada: 8 ŘO (lze i pružný řetízek)
2. řada: od začátku odpočítáme 4 očka (tam budeme píchat 4 DS) a do pátého píchneme a uděláme DS (tj. zbytek ŘO tvoří jeden DS), celkem včetně náhrady máme 6 DS.
3. řada: ZRDS (6) (pozor, kroutí se to, vytrvat, další řady jsou už fajn)
4. řada: PRDS (6)
5. – 25. řada: opakujeme jednu řadu ZRDS, druhou řadu PRDS, vždy šest v řadě. Vytvoří se ozdobný žrabovaný rantlík. Rantlík přeložíme napůl, žrabováním dovnitř a rantlík spojíme pevnými očky. Přízi neukončujeme. Převrátíme tak, aby rantlování bylo zvenku (musí se protáhnout i klubíčko skrz) a naháčkujeme zbytek čepičky takto:

Bílá (odtud háček číslo 6)
1. řada: uháčkujeme 2 ŘO, a do prvního „okýnka“ rantlu uháčkujeme 1 DS, do dalšího 2 DS. Opakujeme. Měli bychom celkem v první řadě mít 37 DS.
Hnědá
2. řada: DS do každého DS z předchozí řady, ale sháčkujeme vždy 5 a 6 DS (31 DS)
3. řada: DS do každého DS z předchozí řady (31 DS)
Bílá
4. – 5. řada: DS do každého DS z předchozí řady (31 DS)
Hnědá
6. – 7. řada: DS do každého DS z předchozí řady (31 DS)
Bílá:
8. řada: DS do každého DS z předchozí řady (31 DS)

Čepičku převrátíme naruby a otvor „tunelu“ sháčkujeme pevnými oky. Obrátíme zpět. Šev čepičky budete mít na boku (lepší, ať na něm miminko neleží)

Dokončení:
Hnědou barvou KS olemujeme čepičku. Přišijeme nebo vytvoříme bambule. Zde byly bambule háčkovány ze Simli Tavsan takto: 1. řada: 6 DS do MK, 2. řada: 12 DS, od třetí řady sháčkovány PDS vždy 2 DS dohromady až do úplného stažení.

Hvězdičky:
Navlékneme bílou přízi do jehly a nejdříve vyšijeme křížky (pícháno cca mezi 4 a 5 DS). Poté vyšijeme předním stehem prostředek hvězdiček. Moc neutahovat, jinak budou takové nepovedené :-).

Přišijeme knoflíček. A to je celé. Čepička může být použita i na první focení miminka a lze ji doplnit o rukavičky nebo capáčky. Autorské návody koupíte zde.

Jestli se Vám návody na této stránce líbí, můžete se přihlásit k odběru novinek. Mou další tvorbu můžete dále sledovat na facebookové stránce Krampolinka – Háčkování nejen na focení. Určitě budu ráda, když budete návod šířit dál, aby využilo více lidiček. Fotečky čepiček nahrávejte do komentářů, ať ostatní vidí, jak se Vám daří.

V případě dotazů se na mne obraťte cestou kontaktního formuláře, chatboxu nebo zprávou na FB stránce.

Hezký den

Katka

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Meryl Balsley 11.1.2022 at 17:58

    Hello love your baby patterns. Would like to make some for my grandbaby but she is about 6 months old and how could I make it bigger for her

  • Leave a Reply

    Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..