Jak na „DOLPHIN“

30.6.2017

Zdravím všechny. Dnes přináším krátké shrnutí zkušeností s přízí Dolphin. Snad někomu, kdo si tuto přízi oblíbil, či se na práci s ní chystá, pomůže.

Přízi zakoupíte na www.mojegalanterka.cz.

1. ZÁSOBTE SE
Pokud budete dělat čepiček více, tak si zavčas objednejte požadované barvy. Velmi populární (bílá, šedá, hnědá) se rychle prodávají a zásobování z Turecka je sice pravidelné leč může být výpadek kvůli velké žádanosti nejen v ČR.

2. CENA
Liší se. Je velký rozdíl mezi cenami na internetu, facebookových skupinkách či v kamenné prodejně. Soudě podle loňského roku, kdy na netu klubíčko vyšlo od 57 Kč, v galanterii v Ostravě si s klidným srdcem nasadili cenovku 120 Kč. Pokud berete klubek více, opravdu se už vyplatí poštovné na e-shopech.

3. NENÍ PRO KAŽDÉHO
To je prostě fakt. Ne každému tato příze sedne nebo vyhovuje. Žinylka se prostě chová jinak a některé běžné věci jako je například magický kroužek jde jen s trochou šikovnosti.

4. VZOREK
Většina vzorů nevynikne. Čím jednodušší, tím lepší, hezké jsou různé kombinace barev či střihy čepiček.

5. VZHLED
Dolphin není splývavá, takže při tvorbě čehokoliv je potřeba s tím počítat. Navíc, kupodivu, není Dolphin jako Dolphin a teď nemluvím o rozdílu mezi výrobci, tj. Himalaya vs loňská VlnaHep nebo Yarnart (Dolce). I v rámci jedné značky se „hutnost“ příze liší. Poznáte to podle hmatu a také podle toho, že čepičky z různých barev mají různý vzhled, některé jsou hutnější, některé jsou řidší, někdy Vám stačí klubíčko, někdy prostě ne.

6. TŘEPÍ SE
Ruční vysavač nebo lepící rolka jsou dobří pomocníci. Konce žinylky se třepí a žinylka je všude. Co s odpadem? Můžete zabavit děti, viz video zde na webovce. Ale co s tím třepením? Konce můžete opálit zapalovačem či nad svíčkou. Pozor u světlých barev, ať Vám nechytnou uzenou barvu. Já většinou konce příze zbavím žinylky, rozpojím nitky, jednu proháknu vedlejším očkem a s druhou nitkou udělám uzlíky. Drží to, nepáře se to a vydrží i praní.

7. VELIKOST ČEPIČEK
U Dolphin nefunguje pravidlo základní placky. Na sobě mám odzkoušeno, že jeden PDS do mezer je cca 1 cm obvodu hlavy. Ale samozřejmě záleží na utahování a velikosti háčku, případně vzorku. Pokud Vám to už po několikáté nevyjde, zkuste háčkovat od lemu. Jinak  návody na různé velikosti čepiček naleznete zde na webovce.

8. ÚDRŽBA
Já osobně doporučuji ruční praní v prostředku na pleteniny, ale na zkoušku jsem dala capáčky do pračky na 40 stupňů a následně šoupla do sušičky a capáčky přežily bez úhony. Ono ruku na srdce – většinou máme na jednu sezonu čepiček více a málo kdo používá stejnou čepulu více než dvě sezony, takže i když se pračkou čepička pomalu ničí, parádu ještě uděláte.

9. POZOR POVOLÍ
Ano, skoro každá příze povolí, ovšem Dolphin je přeborník. Co s tím? Já řeším o číslo menším háčkem při háčkování lemu čepičky. Jinak lze zaháčkovat gumičku. Není větší opruz než oprava čepičky.

10. PRO MIMINKO? NIKDY!
Tak tady nechci zbytečně vířit atmosféru. Přírodní příze to není, atest pro děti do tří let nemá. To je fakt. Je to polyester, viz obal. Ale dříve než dáte Dolphin černý puntík, tak popřemýšlejte, jestli dětem opravdu oblékáte jen bavlnu, či bambus ideálně v bio kvalitě. Tak například akryl, který je dokonce doporučený pro nedonošená miminka díky tepelným vlastnostem, je přítomný ve spoustě směsových přízí (i v kombinaci s bambusem, bavlnou apod.) a také se jedná o umělé vlákno, a ve výrobním postupu se mohou s polyesterem vzít za ruce. Takže je opravdu na každé z nás, případně zákazníkovi, jak se k tomu postaví.

11. DÍTĚ SE PAŘÍ
No tak tady prr. Zkusila jsem na sobě a mínus pět, vítr a v čepce mi málem umrzly uši. Žinylka je fajn, ňunací, příjemná, ale pozor, merino, či vlna to není, takže nečekejte zázrak. Jiná věc je, že dětem dáváme navíc kapuci, balíme je do fusaku a podobně. Ano tak v tomto případě Vás čepička zahřeje.

12. POUZE PRO DĚTI?
Tak tento názor mne vždy pobaví. Když budete mít na klubíčku namalovaného pejska, budete z něj háčkovat jen pro domácí mazlíčky? Nee, že? Takže ať si každý vyrábí a nosí, co je mu příjemné. Faktem zůstává, že když položíte vedle sebe čepičku od obvodu 35 cm a 59 cm, tak je opticky opravdu obrovská, ale když ono se to tak dobře nosí :).

Tak to je asi vše, co mne napadlo. Snad někomu pomůže a klidně pod článek dopište své postřehy. Víc hlav víc ví.

Hezké háčkování

Krampolínka

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..