Kabátek Dolphin

17.9.2017

Vloni jsem měla z kabátku ze žinylkové příze celkem obavu, letos jsem se do něj vrhla s vervou a asi proto dopadl konečný výsledek poměrně k světu.

Měla jsem z něj upřímně radost. Je příjemný, ňuňavý a hřejivý. Takže značka ideál na nadcházející sezonu. Je na rozepínání, rukávky jsou na ohrnutí a stužka je spíše dekorativním a kontrastním prvkem. Tak se do něj pustíme, ať tu sezonu neprošvihneme.

Kabátek Dolphin 
Velikost: pro velikost 56-62 použijte primárně háček 5 nebo 5.5 mm (na první řadu sedla 6 mm), pro velikost 68 použijte primárně háček 6 (na první řadu sedla 6.5 mm)
Příze: Himalaya Baby Dolphin/YarnArt Dolce zakoupíte zde, na svetřík jsem spotřebovala klubko a kousek bílé a část klubíčka šedé
Knoflíčky
Háček: dle zvolené velikosti

ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
PDS – polodlouhý sloupek
DS – dlouhý sloupek
N – náhrada

Začínáme vždy tzv. náhradou, tj. 1 ŘO = KS/1 volné ŘO = PDS, 2 ŘO = DS. Kabátek je háčkovaný od sedla v řadách tam a zpět, rukávy jsou háčkovány dokola.

SEDLO
1. řada: 33 ŘO (háček větší dle zvolené velikosti), na konci budeme háčkovat zpět
2. řada: háček dle zvolené velikosti, základ pro sedlo dle schématu 6 PDS – 6 PDS – 12 – PDS – 6 PDS – 6 PDS (přední díl – rukáv – záda – rukáv – přední díl), schéma háčkujeme takto: první PDS háčkujeme do 2 ŘO od háčku, dále uháčkujeme 4 PDS, do čtvrtého uháčkujeme ještě jeden PDS, dále háčkujeme 5 PDS, do pátého háčkujeme ještě jeden PDS a dále háčkujeme 11 PDS, do jedenáctého háčkujeme ještě jeden PDS a dále háčkujeme 5 PDS, do pátého háčkujeme ještě jeden PDS a uháčkujeme 5 PDS, otočíme a háčkujeme zpět.

TIP: zdvojená místa (pokud je nevidíme) si označíme označovačem, určitě to pomůže v další řadě, pak už to půjde samo.

3. řada: rozšiřujeme vždy ve zdvojených očkách (označovače v 6-6-12-6-6), kde uděláme 2 PDS – 1 ŘO – 2 PDS, v následujícíh řadách vždy první PDS ze dvojice z předchozí řady přeskočíme, jinak se nám to bude rozšiřovat moc (poznáme, bude se to vlnit), ostatní háčkujeme PDS do PDS

4. řada: rozšiřujeme vždy ve zdvojených očkách, kde uděláme 1 PDS – 1 ŘO – 1 PDS, jinak háčkujeme PDS do PDS
5. řada: rozšiřujeme vždy ve zdvojených očkách, kde uděláme 2 PDS – 1 ŘO – 2 PDS, jinak háčkujeme PDS do PDS
6. řada: rozšiřujeme vždy ve zdvojených očkách, kde uděláme 1 PDS – 1 ŘO – 1 PDS, jinak háčkujeme PDS do PDS
7. řada: rozšiřujeme vždy ve zdvojených očkách, kde uděláme 2 PDS – 1 ŘO – 2 PDS, jinak háčkujeme PDS do PDS
8. řada: rozšiřujeme vždy ve zdvojených očkách, kde uděláme 1 PDS – 1 ŘO – 1 PDS, jinak háčkujeme PDS do PDS
9. řada: rozšiřujeme vždy ve zdvojených očkách, kde uděláme 2 PDS – 1 ŘO – 2 PDS, jinak háčkujeme PDS do PDS

TĚLO KABÁTKU
10. řada: zde uděláme KS dokola a v podpaží uděláme 3 ŘO (máme před sebou jakoby obdélník, ten přepůlíme, máme před sebou rozepínání ve předu, které lícuje se zadní stranou, po stranách jsou místa v podpaždí a to jsou místa, kde uháčkujeme 3 ŘO, aby se nám spojil přední ze zadním díle a odtud můžeme háčkovat tělo kabátku.
11. řada: začínáme dělo kabátku s vějířkovou částí, začneme KS, ob dvě očka uděláme vějířek ze 4 DS, ob očko uděláme KS, ob dvě očka uděláme vějířek ze 4 DS, v podpaží uděláme vějířek a pokračujeme na zádech, mělo by to vyjít na cca 11 sloupců, pokud budete mít víc, např. 12, bude se nám svetřík od sedla více rozšiřovat, otočíme
12. řada: uděláme 2 DS a doprostřed vějířku z předchozí řady uděláme KS, do KS z předchozí řady uděláme vějířek ze 4 DS, opakujeme
13. – 18. řada: opakujeme schéma z 11 a 12. řady
19. řada: poslední řadu uděláme kontrastní barvou, přízi neukončíme a zapínací část olemujeme KS, výstřih olemujeme vějířky, kde střídáme 3 PDS, vynechat očko, uděláme KS, vynecháme očko a uděláme vějířek ze 3 PDS, přízi ukončíme.

RUKÁV
Zde záleží, jak moc chcete rukáv široký. Já měla rukáv na počátečním začátku 26 oček celkem, u zápěstí zmenšeno na 18 oček.
1. řada: začneme v podpaždí, navážeme přízi, uděláme 1 KS, dále pokračujeme PDS, před podpaždím uděláme 1 KS, v podpaždí 3 KS (tam kde máme ty původní 3 ŘO, když se spojovalo sedlo). Rukáv háčkujeme dokola, KS nám přirozeně vytvarují střih rukávku
2. řada: KS do KS, jinak sháčkujeme vždy 4 a 5 PDS (sháčkováváme pouze PDS)
3. řada: KS do KS, PDS do PDS
4. řada: KS do KS, sháčkujeme 4 a 5 PDS
5. řada: odtud už háčkujeme pouze PDS
6. – 12. řada: PDS do PDS
13. řada: vějířky kontrastní barvou, dělala jsem 4 PDS, očko vynechat, KS, očko vynechat. Vyšlo mi to na 5 vějířků. Pokud máte více, bude se rozšiřovat. Rukáv je delší, aby šel ohrnout.

Dokončení
Konce očistíme od žinylky, jednu ze dvou vnitřních nitek protáhneme sousedním očkem a uděláme dva uzlíky. Přišijeme knoflíčky (knoflíkových dírek netřeba, mezírky mezi vějíříky jsou dostatečné). Ozdobíme mašličkou, kytičkou, cedulkou.

Návod prosím používejte k výrobě výrobků pro vlastní potřebu. Návod je pro Vás zdarma, avšak netýká se prodeje. Pro prodej výrobků dle tohoto návodu mne prosím kontaktujte (souhlas ohledně Autorského zákona). Pokud se Vám návod líbí, prosím volně sdílejte na sociálních sítích, ať může háčkovat více lidiček. Budu ráda, když u příspěvků uvedete odkaz či jméno autora návodu.

Pro rady, nápady a inspiraci jsem založila novou facebookovou skupinku, kde se snažím co nejrychleji reagovat na vaše dotazy, proto neváhejte a připojte se zde.

Mé další háčkoprojekty můžete sledovat na stránce Krampolinka Háčkování nejen na focení, případně se můžete přihlásit k odběru na youtube kanálu zde.

Chcete mít jistotu, že Vám žádný návod zdarma neunikne? Můžete se přihlásit i k odběru novinek tohoto webu a každý nový návod zde uveřejněný Vám přijde v odkazu do Vašeho e-mailu.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Krásné tvoření a hodně zdaru přeje

Kačka

You Might Also Like

2 Comments

 • Reply Soňa 25.6.2018 at 13:17

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda je možné zakoupit návod na čepičku a botičky, které máte vyfocené na fotkách společně s kabátkem. Děkuji Soňa

  • Reply Krampolinka 27.6.2018 at 12:37

   Bohužel nic „bokem“ k prodeji nemám. Návody jsou zpracovány jen pro některé výrobky.

  Leave a Reply

  Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..