Medvědí kalhotky na focení miminek. A tak to všechno začalo…

5.2.2017

Byla nebyla jedna mateřská dovolená a vznikla Krampolínka. Dneska trošku delší příběh, ale nebojte, v závěru se k návodu na kalhotky určitě dostaneme.

Jak to tak bývá, žena otěhotní. Pozitivním testíkem to však vše jen začíná. Příliv hormonů, nákupní horečky, stavy „je mi super“ střídají „ježíš, ať už je to za mnou“, spousta obav a strachů, ale taky radosti z ultrazvuků. Každá si to více či méně užijeme po svém. Některé z nás však přemýšlí, do čeho by se před nebo i po narození potomka tak nějak vrhly. Já v rámci těhulkování na to neměla pomyšlení, ale kupodivu po narození drobka jsem začala zjišťovat, že tam či tam je díra na trhu, kde bych se mohla realizovat a trošku kompenzovat finanční výpadek. Původně měla u nás probíhat výuka angličtiny. Máme zařízenou učebnu, projektor, ozvučení, super prostor, jenže jsem tzv. dojela „na čas“. Mateřská s půlročním miminkem a vytíženým partnerem se dost těžko dala skloubit s pravidelnou přípravou na hodiny a realizací výuky. Ale na učebnu nakonec také došlo, i když trochu jiným způsobem, než byl v prvopočátku záměr.

Když měl drobek dva měsíce a kousek, konečně jsem sama sebe přemluvila na profi fotečky. Musím přiznat, že nejsem úplně fotogenický typ a ani nevím proč jsem neměla touhu nechat si naši malou umělecky zvěčnit. Domluveno, odsouhlaseno, jednu předvelikonoční neděli jsme vyrazily na focení. Doma jsem sebrala, co se dalo. Dva háčkované medvídky a panenku, pletené šatičky a botičky, co jsem v záchvatu mimořádné tvořivosti stihla asi ve 35tt a vyrazila. Kupodivu se mé tvoření zúročilo. Jednak byl pan fotograf nadšený a jednak jsem docílila originálních foteček. A tam a asi tehdy poprvé se zrodila v hlavě myšlenka na háčkování na focení. Je super přijít do ateliéru a mít veškerý servis, ale při představě, že moje miminko má stejnou fotečku v čepičce jako sousedovic Pepíček mě přivedla na nápad, že by bylo přeci daleko lepší si věcičky zapůjčit a nechat miminko vyfotit v něčem vlastním.

A tak se jednoho rána u hrnku dobrého kojícího čaje zrodil takový malý podnikatelský záměr na půjčovnu háčkovaných/pletených doplňků na focení miminek. Název přišel sám. Prostě kombinace jména, příjmení a přípony. Hned jsem prosvištěla net, nic podobného jsem nenašla a tak jsem šáhla po háčku a začala tvořit. Na FB stránce jsem uveřejnila první fotečky, ale ke zveřejnění a propagaci jsem se zkrátka neměla. Až jednoho dne má báječná sestra vyhodnotila, že teď je ten správný čas a začala stránku sdílet. Nemůžu říci, že by se objednávky hrnuly od prvního dne, ale cca do měsíce od otevření obchůdku na Fleru jsem prodala první setík online a v červenci přišla první zakázka na háčkovaný holčičí šáteček na hlavu, v srpnu se prodaly setíky tři. Navázala jsem spolupráci s Verunkou z www.mojegalanterka.cz a mezi tím se „půjčovna“ změnila na zakázkový prodej. Jen tak mezi námi – musím přiznat, že za dobu působení Krampolínky jsem půjčovné realizovala jen jednou. Tak to bývá, když se nápad rozvine úplně jiným směrem.

V srpnu se dočkala i učebna a proběhl první kurzík háčkování na medvědí čepičku. No a na konci stejného měsíce vznikly capáčky a rukavičky a já si jen potvrdila, že autorská, designová a originální tvorba je to, co jakékoliv „řemeslo“ povznáší nad cokoliv jiného. No a v září, huráá a díky velké pomoci Roberta z MojeGalanterka, vznikly tyto webovky, kde se ráda podělím o svou tvorbu ve formě návodíků zdarma.

No a to je celý příběh Krampolínky. Háčkuji, navrhuji, vymýšlím, píšu návody v češtině i angličtině a háčkuji na zakázku a hlavně mě to baví. Je to můj koníček, životní etapa a takové malé podnikatelské pískoviště. Těší mě, když dostanu zpětnou vazbu od Vás, že háčkujete pro rodinu, pro přátele, pro kamarádky, pro známé a jak se Vám to povedlo. Někdy mě trošku zamrzí, když poznám, že někdo háčkuje podle návodů zdarma a výrobky pak prodává bez uvedení autora, ale to je život. Tak či tak, co mohu a co stíhám, dávám sem na web a podělím se a mám velkou radost, když se návody sdílí a šíří dál a jsou ku prospěchu pro ostatní.

Pro všechny, co dočetli až sem, mám za odměnu návod na kalhotky na focení. Mám k nim citovou vazbu. Byly součástí prvního setíku, který se prodal a budou mít za pár měsíců roční výročí. Tak jdeme na ně.

Kalhotky na focení, velikost 0-1 měsíc (mimi cca 3.5 kg)
Příze: Himalaya Baby Dolphin nebo YarnArt Dolce, zakoupíte zde, na olem např. Alize Decofur, zakoupíte zde , nebo Kartopu Yumos, zakoupíte zde 
Háček: 6
Zbytky látky na dekoraci
Knoflíček Handmade a dva větší na zapínání
Jehla a nit
Časový rozpočet: 1-2 hodiny včetně úprav
Pro úplné začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
DS – dlouhý sloupek
Začínáme vždy tzv. náhradou, tj. 2 ŘO DS. V návodu dále neuvádím

Zvolená barva příze, háček číslo 6
1. řada: 16 + 3 ŘO na otočení, otočíme, háčkujeme zpátky
2. řada: píchneme do 16 ŘO a uděláme DS, to co nám zůstalo je náhrada prvního DS, háčkujeme celkem 16 DS, otočíme
3. – 4. řada: 17 DS
5. řada: píchneme do druhého očka a celkem uděláme jen 15 DS
6. řada: 13 DS
7. řada: 11 DS
8. řada: 9 DS
9. -11. řada: 7 DS
12. řada: začínáme opět rozšiřovat, do prvního a posledního uděláme DS navíc, tj. 9 DS
13. řada: 11 DS
14. řada: 13 DS
15. – 18 řada: 15 DS, přízi uknončíme

Boční klapky na zapínání
Otočíme základ kalhotek tak, abychom klapičky naháčkovaly na zadečkovou část (půjdou kolem boku zezadu a zapínat se budou ve přední části). Na bok do okýnek z klasických řad naháčkujeme 7 DS, otočíme a háčkujeme zpět 7 DS. Celkem budeme mít 4 řady. Přízi ukončíme. Zopakujeme na protilehlé straně.

Příze Alize Decofur nebo Kartopu Yumos
Kalhotky obháčkujeme KS dokola včetně klapiček na zapínání.

Dokončení:
Vystřihneme záplatu z látky, oentlujeme ručně nebo na stroji a přišijeme na kalhotky. Přišijeme Handmade knoflíček a na přední části přišijeme knoflíčky na zapínání. DS v řadách nám slouží jako knoflíkové dírky, takže lze utahovat dle velikosti miminka.

TIP: Pokud nechcete použít ozdobný olem, lze obháčkovat klasicky KS.

A to je celé. Ať se Vám kalhotky podaří. Slyšela jsem názor fotografů, že chtějí fotit miminka jen do 14-ti dnů po narození, že stačí čepičky, že kalhotky a další rekvizity na focení nedělají dobrotu nebo hezké fotky. Můj názor je, ať si každý fotí miminko v tom, v čem uzná za vhodné a v termínu/velikosti miminka podle potřeby a času. Dobrý fotograf vykouzlí fotečku vždy a bez podmínek 🙂 a třebas i s kalhotkami, které sami vyrobíte.

Mé další háčkoprojekty můžete sledovat na stránce Krampolinka Háčkování nejen na focení.

Chcete mít jistotu, že Vám žádný návod zdarma neunikne? Můžete se přihlásit i k odběru novinek tohoto webu a každý nový návod zde uveřejněný Vám přijde v odkazu do Vašeho e-mailu.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Krásné tvoření přeje

Katka

You Might Also Like

8 Comments

 • Reply Kathie 23.12.2019 at 19:25

  So very cute! You are a brilliant designer, and thank you so much for this pattern set!!

 • Reply Karen 4.8.2020 at 22:25

  Hello honey,
  I absolutely love all of your designs! I made the baby bear set last year for a friend and they loved it. I’m trying to find the pattern for the bear set in English because I’m going to be a grandmother again!! My son is expecting a baby in September and I just found out my daughter is due in February. Thank you, for the cutest baby outfits I’ve ever seen!!
  Karen

 • Reply Krampolinka 5.8.2020 at 23:55

  Hi Karen, thank you for your message. All of my desings in English are stored in my Ravelry library with links to English translation. Please check it here
  https://www.ravelry.com/pro/katy-ramil-krampolinka-designs/designs

  And congratulation 😍

 • Reply Andrea Brunz 16.8.2020 at 16:17

  Do you have a pattern for the booties shown with the Teddy Bear set?

  • Reply Krampolinka 17.8.2020 at 11:19

   Unfortunatelly it is not available in English.

 • Reply 10 free baby crochet patterns for shower gift ideas - free pattern roundup 23.9.2020 at 19:27

  […] 10. Newborn Set Teddy Bear by Katy Ramil Krampolinka This newborn set is so cute! It looks so fluffy too! […]

 • Reply Marisela 25.9.2020 at 18:33

  I am very impressed by your creativity,you are a great Artis and your time is very well invested into your work!!! Thank you very much for sharing your thoughts and. I wish you a great success. Sincerely, I have to say BRAVO TO YOU!!!

 • Leave a Reply

  Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..