Kraťasy Big Sublime

6.7.2022

Stejně jako Vás mne lákalo uháčkovat kraťásky. Na tvoření se mi náramně hodila pletená guma a sada hedvábí od Klubíčka od srdíčka.

V klubíčkové bonboniéře Big Sublime od Klubíčka od srdíčka naleznete 4 samostatná klubíčka s návinem cca 250 metrů. Jedná se o několik nitek 100% hedvábí z Itálie seskaných do jednoho vlákna. Návin odpovídá 100g/320metrů. Krásný jemný a lesklý materiál se hodí od topíků přes plédy, šátky až bolérka. Hedvábí se přizpůsobí pokožce. Je hebké, termoregulační, prodyšné a splývá. Co více si od jara do podzimu přát.

Rozbalování balíčku nejen s hedvábím můžete zkouknout zde a článek si můžete přečíst zde. Big Sublime pořídíte na e-shopu Klubickaodsrdicka.cz.

Spolu s krabičkou přicestovala i pletená pevná guma. Mám s ní nejlepší zkušenosti a hodí se na háčkované sukýnky. Málo kde se dá sehnat, ale právě Klubickaodsrdicka ji mají. Hledejte pruženka do pasu síťovaná pevná 5 cm. Tutu pásek nebo tenčí gumu nepoužíváme, jelikož neudrží výrobek a mohla by prasknout. Napadlo mě na pevnou pletenou gumu tentokrát naháčkovat kraťásky. Pro velikost 40-42 jsem si ustřihla gumu o délce 77 cm + 4 cm na zapošití. Celkem potřebujeme 160 okének. Na gumu naháčkujeme řadu dlouhých sloupků. Pozor, háčkujeme za pevný spodní oblouček, nikoli za spojovací nitku. Na Big Sublime navzdory síle jsem vzala dvojku háček a háčky jsem postupně zvětšovala až na háček č. 3.

Co se týče kraťásků, háčkujeme po řadách. Na konci řady se otočíme a háčkujeme zpět. Počítáme si sloupky, ať omylem ve švu na konci řady nerozšiřujeme. Pro sedací část háčkujeme 15-20 řad bez rozšiřování. Počet řad si musíme přizpůsobit vlastnímu pozadí. Čím míň řad, tím nižší sed kraťasy budou mít. Například 10 řad bez rozšiřování odpovídá kalhotkovým šortkám tohoto typu. Dvacet řad pak kalhotkové šortky spíše s vyšším pasem. Pro své kraťásky jsem zvolila 18 řad bez rozšiřování. Počáteční rozšiřování jsem nahradila jen změnou velikosti háčku.  Postupovala jsem od 2 mm přes 2.5 mm až po 3 mm.

Pro rozšiřování kraťásků a tvarování nohavic si práci rozdělíme na čtvrtiny. Do přední a zadní části umístíme spínací špendlík, na boku si můžeme nechat obyčejný označovač kvůli pohodlnějšímu počítání sloupků. V místě spínacího špendlíku pro rozšiřování háčkujeme dva DS do jednoho místa. V dalších řadách háčkujeme DS do DS z předchozí řady a 2 DS do mezery, tj. tam, kde máme spínací špendlík. Pozor! Tím, že práci po každé řadě otočíme, tak v tomto místě může docházet k nejčastějším chybám. Bez označení místa rozšíření se snadno spletete. Věnujeme pozornost i počítání. Při háčkování tam a zpět dochází v rozšiřovacím místě k posunu počtu sloupků.

Co se týče vzoru, na krťáskách háčkujeme klasické dlouhé sloupky. Díky háčkování po řadách tam a zpět vznikne plastický vzor a pod kraťasy můžeme nosit jen prádlo. Po spojení kraťásků v přední a zadní části v místě rozšiřování naháčkujeme nohavice. Délku zvolíme podle vlastní potřeby. Zvolila jsem vzorovanou část, aby se model „odlehčil“. Jak trefit správnou výšku sedu? Doporučuji spojit přední a zadní díl pomocí spínacího špendlíku a vyzkoušet na postavě nebo přiměřovat ke kraťasům, co máme doma.

A jaké další projekty z přízí e-shopu Klubíčka od srdíčka máme na webu?

Tento model sluší drobnějším a vyšším postavám do velikosti 42. Pokud máte chuť se podělit kraťáskami Big Sublime podle tohoto návodu, prosím přidávejte fotečky v naší FB skupince Krampolinka zde. Moc děkuji, že sdílíte zkušenosti a že si radíte navzájem.

Kraťásky Big Sublime
Materiál: Hedvábí Big Sublime od Klubickaodsrdicka.cz
Spotřeba: 4×250 metrů
Háček: 2 mm, 2.5 mm, 3mm
Rozměry: nohavice šíře 31 cm, výška sedu 28 cm
Velikost: 40-42, výška 168 cm
Dále potřebujeme: jehla s velkým ouškem, 2x spínací špendlík, 1x označovač

Použitý vzor:
ŘO – řetízkové oko
DS – dlouhý sloupek
PO – pevné oko
KS – krátký sloupek
2NDS – dvakrát nahazovaný dlouhý sloupek

Postup:
Háčkujeme do pruženky za oblouček. Na konci řady spojíme pevným okem. OTOČÍME a háčkujeme zpět. Náhrada za DS tvoří 2 ŘO.

Kraťásky, háček 2 mm
1. řada: uháčkujeme 243 DS přímo do gumy. Začínáme cca 2 cm od okraje gumy. Řadu spojíme PO. Necháme si opět cca 2 cm na konci gumy na zapošití.

Kraťásky, háček 2.5 mm
2. – 10. řada: N za DS, háčkujeme DS do DS. Na konci řady háčkujeme DS do očka náhrady, PO. Práci otočíme a háčkujeme v protisměru! (243)

Kraťásky, háček 3 mm
11. – 18. řada: N za DS, háčkujeme DS do DS. Na konci řady háčkujeme DS do očka náhrady, PO. Práci otočíme a háčkujeme v protisměru! (243)

19. řada: rozpočítáme kraťásky na čtvrtiny. Do 61 DS vložíme spínací špendlík (přední střed, kde budeme rozšiřovat ob řadu), do 61 očka vložíme označovač (bok), do 61 očka vložíme spínací špendlík a současně barevně odlišíme (zadní střed, kde budeme rozšiřovat v každé řadě) a mělo by nám zůstat 60 oček do konce řady. (243) Háčkujeme DS do DS. V místě spínacích špendlíků v této řadě háčkujeme DVA DS do jednoho očka. Na konci řady háčkujeme DS do očka náhrady a PO. Otočíme. (245)

20. řada: N za DS. Háčkujeme k přednímu spínacímu špendlíku. První DS přeskočíme. Háčkujeme 2 DS mezi DS z předchozí řady a dále háčkujeme DS do druhého ze dvou DS z předchozí řady.  Dále háčkujeme DS do DS. Na zadním díle háčkujeme DS do prvního ze dvou DS z předchozí řady, dále 2 DS mezi DS a DS do druhého ze dvou DS z předchozí řady (zadní díl rozšíříme o dva sloupky). Doháčkujeme řadu do konce. Na konci řady háčkujeme DS do očka náhrady a PO. Otočíme.

21. řada: N za DS. Háčkujeme k zadnímu spínacímu špendlíku. Háčkujeme DS do prvního DS ze dvou, 2 DS mezi DS z předchozí řady a dále háčkujeme DS do druhého ze dvou DS z předchozí řady.  Dále háčkujeme DS do DS. Na předním díle díle háčkujeme DS do prvního ze dvou DS z předchozí řady, dále 2 DS mezi DS a DS do druhého ze dvou DS z předchozí řady. Doháčkujeme řadu do konce. Na konci řady háčkujeme DS do očka náhrady a PO. Otočíme.

22. – 28. řada: N za DS. Opakujeme řady 20 a 21. Na předním díle rozšiřujeme ob řadu, na zadním díle v každé řadě.

Pozn. Na tělo kraťásků spotřebujeme dvě klubíčka. Jakmile načneme třetí, začneme kraťásky postupně zkoušet. Počet řad přidávání upravíme na svůj obvod pozadí a požadovanou délku sedu. V poslední řadě přízi ukončíme.

Kraťásky nohavice – vzor, háček 3 mm 
1. řada: Přízi protáhneme mezi DVA DS předního a zadního dílu a uháčkujeme 2 ŘO jako N za DS. Tím se spojí sed kraťásků. Dále háčkujeme po obvodu jedné nohavice. Háčkujeme DS do DS po obvodu kraťásků. Počet oček rozšíříme na počet dělitelný 18-ti, tj. rozšíříme cca 5x každý 20-tý sloupek, celkem máme 144 DS. Řadu končíme PO. Práci neotáčíme a pokračujeme ve stejném směru háčkování.

2. řada: 2 ŘO jako náhrada za DS, 3 DS, 3 očka přeskočit, 4 ŘO. Do čtvrtého očka háčkujeme 3 sháčkované 2NDS, 4 ŘO. Vzor do konce řady: přeskočit 3 očka, do čtvrtého očka háčkujeme DS a dále 10 DS do následujících oček (11), 4 ŘO, tři očka přeskočit, tři sháčkované 2NDS, tři očka přeskočit, 4 ŘO. Vzor opakujeme do konce řady. Řadu končíme PO. Máme osm opakování vzoru.
3. řada: 2 ŘO jako náhrada za DS, 5 ŘO do vzoru, sháčkujeme dva 2NDS, uháčkujeme KS pod ŘO, KS do spojovacího očka, KS pod ŘO, 5 ŘO a sháčkujeme dva 2NDS. Vzor do konce řady: přeskočit tři sloupky, od čtvrtého sloupku háčkujeme DS a dále 4 DS do následujících DS (5). Dále 5 ŘO a sháčkujeme dva 2NDS. Uháčkujeme KS pod ŘO, KS do spojovacího očka, KS pod ŘO, 5 ŘO a sháčkujeme dva 2NDS. Vzor opakujeme do konce řady. Řadu končíme PO.

4. řada: 2 ŘO jako náhrada za DS. Vzor 7 ŘO, uháčkujeme KS do prvního KS, KS do druhého a KS do posledního KS z předchozí řady, dále 7 ŘO a háčkujeme DS do prvního DS a dále 4 DS do následujících sloupků (5). Vzor opakujeme do konce řady. Řadu končíme PO.
5. řada:  2 ŘO jako náhrada za DS. Tři DS pod ŘO, 4/5ŘO a do prostředního KS háčkujeme tři sháčkované 2NDS, 4/5 ŘO. Vzor do konce řady: 3 DS pod ŘO, 5 DS do DS, 3 DS pod ŘO, 4/5 ŘO a do prostředního KS háčkujeme tři sháčkované 2NDS, 4/5 ŘO. Vzor opakujeme do konce řady. Řadu končíme PO.

Kraťásky nohavice – lem, háček 2.5 mm 
6. řada: 2 ŘO jako náhrada za DS. Háčkujeme DS do DS. 4 DS pod ŘO, DS do spojovacího očka, 4 DS pod ŘO. Opakujeme do konce řady. Řadu končíme PO.
7. řada: ŘO jako náhrada za KS a KS k náhradě. Vzor: Dvě očka přeskočíme a do třetího sloupku háčkujeme vějířek z 5-ti DS, očko přeskočíme a do následujícího sloupku háčkujeme KS. V poslední řadě přízi ukončíme. Postup zopakujeme na druhé nohavici.

Pozn. Počet řad přizpůsobíme požadované délce nohavic.

Dokončení
Volné konce příze zapošijeme. Gumu v pase doporučuji sešít na stroji. Dozdobíme třeba štítkem.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

3 Comments

 • Reply Žaneta Peková 12.3.2023 at 9:31

  Chtěla bych si uhačkovat kraťasy podle vašeho návodu,, bohužel v návodu je doporučený materiál hedvábí Big Sublime 50g/250m to už nemají 😬 Mohu použit
  https://www.klubickaodsrdicka.cz/Sada-Ivory-hedvabi-4x400m-Cerulean-d8972.htm
  Nebo jiné hedvábí (lesk) z jejich stránek?Děkuji
  Žaneta

  • Reply Krampolinka 12.3.2023 at 9:38

   Zkuste cokoliv s podobným návinem, třeba duhovku čtyřnitku.

 • Reply Top 5 video návodů za červenec - www.krampolinka.cz 9.8.2023 at 7:27

  […] Háčkované kraťasy Big Sublime, video návod zde […]

 • Leave a Reply

  Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..