Kulich Bellissimo

10.1.2023

V dnešním video návodu si uháčkujeme jednoduchý, rychlý a hřejivý kulich z příze YarnArt Bellissimo. 

YarnArt Bellissimo se prodává ve 150 gramovém klubíčku s návinem 330 metrů. Jedná se směsovou přízi, která se skládá ze 13 % mohér, 67% akryl, 4% polyamid a 16 % polyesteru. Příze má úžasné barvy, které vzorují do pruhů. Ačkoliv má chloupek, s trochou šikovnosti se dá párat. Příze je poměrně hutná a hlavně hřejivá. Po uháčkování svetříku Bellissimo, video návod zde, mi zůstalo na kulíšek. Vyzkoušela jsem, co se stane, pokud se tento typ příze tzv. zdvojí. Zajímala mě barevnost. Výsledek mne překvapil. Háčkovala jsem z jednoho klubíčka. Přízi jsem táhla ze středu a vně klubka. Přestože barvy vlákna byly odlišné, mícháním vznikl úplně nový a krásný odstín. Díky chloupku není poznat, že se jedná o zdvojené vlákno. Výhodou je, že je kulich opravdu hřejivý a navíc velice rychle hotový.

VIDEO NÁVOD

Klubíčka YarnArt Bellissimo nám věnoval dovozce YarnArt do České republiky, velkoobchod BezvaPleteni.cz. Klubíčka zakoupíte za zvýhodněnou cenu na Pletemesi.cz nebo Pletiemesi.sk. Rozbalování balíčku můžete zkouknout ve videu zde a článek s dalšími informacemi si můžete přečíst zde.

  • Co se týče kulíšku, háčkujeme od magického kroužku a přidáváme pravidelným způsobem, tj. vždy do stejného místa. Pokud začneme na šest polodlouhých sloupků, vznikne šestiúhelník. Pokud začneme na pět polodlouhých sloupků, vznikne pětiúhelník. Počet polodlouhých sloupků v první řadě závisí na našem utahování. Vyzkoušejte šest a pokud se pravidelným přidáváním základní placka nebude vlnit, je vše v pořádku. Pokud se vlní, základ vypárejte a začněte na pět polodlouhých sloupků do magického kroužku.
  • Co se týče vzoru, budeme háčkovat polodlouhé sloupky tzv. do mezer, tj. háček vedeme mezi sloupky z předchozí řady. Háčkujeme tzv. dokola, tj. první sloupek v nové řadě začneme jako krátký sloupek, který označíme označovačem, a od dalších řad háčkujeme pouze polodlouhé sloupky. V poslední řadě háčkování dokola ukončíme tak, že poslední sloupek v řadě háčkujeme jako krátký sloupek a řadu končíme pevným okem. Dále háčkujeme lem čepice, který tvoří střídání předních a zadní reliéfních polodlouhých sloupků. Na dětskou velikost 50-51 cm jsem potřebovala konečný počet 45 polodlouhých sloupků, což znamená, že jsem v poslední řadě přidávání základní placky kulichu rozšířila jen třikrát.
  • Co se týče úpravy velikosti, pro větší obvod hlavy pokračujeme v rozšiřování základní placky kulichu až do chvíle, kdy máme buď dostatečně velkou základní placku, více v tomto článku, nebo si změříme, kolik polodlouhých sloupků se nám vejde do 5 cm a podle toho vypočítáme, kolik sloupků potřebujeme pro větší obvod. Například 5 cm = 5 polodlouhých sloupků, takže pro obvod 60 cm : 5 x 5 = 60 polodlouhých sloupků v poslední řadě přidávání. Pokud má kulich lem z reliéfních sloupků, pamatujeme na to, že se velikost kolem hlavy krapet zmenší.

TIPY PRO VÁS:
Bellissimo má chloupek, ale jde opatrně párat. Doporučuji jakoby nadzvedávat očka, aby se chloupek příze při párání nezasekával. Pokud použijete JINOU přízi, EFEKT nebude stejný!

Ať se Vám kulich podaří a máte z něj radost.  Máte chuť ostatní inspirovat nebo sdílet zkušenosti s háčkováním tohoto kulíšku? Fotečky můžete vkládat do FB skupinky Krampolinka sem. Na Instagramu pro pohodlné vyhledávání prosím používejte tag #kulichbellissimo.

Kulich Bellissimo
Příze: YarnArt Bellissimo č. 1420, zakoupíte www.pletemesi.cz nebo www.pletiemesi.sk
Spotřeba: třetina z klubíčka
Háček: 7 mm, 6 mm
Rozměry: 25 cm šířka, 19.5 cm výška
Velikost: 50-51 cm, 5-7 let
Jehla s velkým ouškem, štítek na ozdobení, velká bambule 15 cm
Časový rozpočet: cca 2 hodiny
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
PDS – polodlouhý sloupek
MK – magický kroužek
KS – krátký sloupek

Kulich háčkujeme od magického kroužku po řadách bez ukončení, tzv. dokola. Přidáváme dle pravidelného schématu vždy do stejného místa. Náhrada za PDS jsou 2 řetízková očka. Lem kulichu začínáme náhradou a končíme pevným okem. Náhrada je součástí celkového počtu sloupků.

Kulich Bellissimo, 2 vlákna, háček  7 mm
1. řada: N za PDS, 5 PDS do MK, řadu neukončíme a háček vedeme do mezery mezi náhradu a první sloupek. (6)
2. řada: KS a PDS do jedné mezery. KS označíme označovačem. Dále háčkujeme 2 PDS do každé mezery. (12)
3. řada: háčkujeme PDS do mezer, háčkujeme schéma 2 PDS – 1 PDS. (18)

4. řada: háčkujeme schéma 2 PDS – 1 PDS – 1 PDS, přičemž rozšíření provádíme ve stejném místě, jako rozšíření z předchozí řady. (24)
5. řada: háčkujeme schéma 2 PDS – 1 PDS – 1 PDS – 1 PDS, přičemž rozšíření provádíme ve stejném místě, jako rozšíření z předchozí řady. (30)
6. řada: háčkujeme schéma 2 PDS – 1 PDS – 1 PDS – 1 PDS – 1 PDS, přičemž rozšíření provádíme ve stejném místě, jako rozšíření z předchozí řady. (36)

7. řada: háčkujeme schéma 2 PDS – 1 PDS – 1 PDS – 1 PDS – 1 PDS – 1 PDS, přičemž rozšíření provádíme ve stejném místě, jako rozšíření z předchozí řady. (42)
8. řada: v této řadě rozšíříme pouze třikrát, tj. háčkujeme 2 PDS do prvního, třetího a pátého rozšíření, dále PDS do mezer. (45)
9. – 12. řada: háčkujeme PDS do mezer. V poslední řadě poslední sloupek háčkujeme jako KS a končíme PO.

Lem kulichu, 2 vlákna, háček 7 nebo 6 mm podle utahování
13. řada: N za PDS, háčkujeme PRPDS a ZRPDS. Řadu končíme PRPDS a PO. (45)
14. – 17. řada: N za PDS, háčkujeme PRPDS do PRPDS a ZRPDS do ZRPDS. Řadu končíme PO. V poslední řadě přízi ukončíme.

Dokončení
Volné konce zapošijeme. Kulich dozdobíme štítkem a velkou bambulí.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..