Kulich Boston

28.12.2023

V dnešním video návodu si uháčkujeme rychlý a jednoduchý kulich z příze Schachenmayr Boston.

Schachenmayr Boston je klubíčko německého výrobce, které má 50g a 55m a jedná se o směs 70% akyl a 30% merino. Přízi tvoří 24 nitkové vlákno, jemně seskané, takže má příze krásný objem a díky podílu merina se perfektně hodí se na zimní projekty typu šála, čepice, oversize svetr. Na jednobarevné přízi krásně vyniknou jednoduché vzory a současně práce rychle přibývá. Boston má krásnou a pestrou škálu barev a dokonce vzhled tweedu. Spotřeba je výborná, na dospělácký kulich jsem spotřebovala asi 80g, tj. dvě necelá klubíčka. Výrobky lze prát v pračce.

Přízi Schachenmayr Boston koupíte v oblíbeném e-shopu a podle místa bydliště můžete klubíčka vyhledat zde pro ČR a zde pro SR. Výběr barev má velkoobchod MezShop pestrý.

VIDEO NÁVOD

  • Co se týče kulichu, budeme háčkovat od základního řetízku. U jednobarevné varianty háčkujeme tzv. dokola bez ukončení řady. Pokud chceme kulich pruhovaný, buď budeme ukončovat řady, tj. vznikne šev, který bude mírně ubíhat doleva. I dvoubarvně můžeme háčkovat tzv. dokola bez ukončení řady. Při střídání barev bude vznikat malý odskok. Kulich je zpracovaný pro velikost 55-56 cm. Asi ve výšce 14 cm začínáme postupně ujímat. Tímto způsobem krásně čepici vytvarujeme, což je lepší, než stahovat hodně objemného materiálu na temeni hlavy.
  • Co se týče vzoru, vypadá jako pletený. Na těle kulichu háčkujeme krátký sloupek za zadní nitku a propichovaný krátký sloupek. Háčkujeme háčkem 10 mm opravdu volně, jinak jde sloupek hůře propíchnout. Pokud máte tendenci hodně utahovat, vzměte dvanáctku háček. Zvláštností krátkých sloupků je to, že jsou nabírány zespodu a dokončeny také zespodu. Jedině tak vznikne typ krátkého sloupku, který lze jednoduše propíchnout. Na lem kulichu jsem použila krátký sloupek rybí kost. vypadá složitě, ale je to naprosto úžasný vzor. Použili jsme ho v kulíšku Just Big.
  • Co se týče úpravy velikosti, velikost kulichu určuje délka základního řetízku. Řetízek kvůli opakování vzoru potřebujeme dělitelný dvěma, ideálně dělitelný číslem čtyři. Hloubku (výška) kulíšku průběžně zkoušíme nebo přiměřujeme. Princip ujímání bude stejný, jen u menších velikostí nebudeme prokládat řadami bez ujímání.

TIPY PRO VÁS:
Pokud netrefíme hloubku kulichu, tj. čepice nezakrývá uši, nic není ztraceno. Stačí přidat více řad lemu.

Ať se Vám kulich Boston podaří. Máte chuť ostatní inspirovat nebo sdílet zkušenosti s výrobou kulich Boston? Fotečky vkládejte prosím do SKUPINKY KRAMPOLINKA na FB. Na Instagramu pro pohodlné vyhledávání prosím používejte tag #kulichboston.

KULICH BOSTON
Příze: Schachenmayr Boston, pořídíte v oblíbeném e-shopu. Inspiraci na barvy naleznete zde.
Spotřeba: necelá 2 klubíčka, barva 00046
Velikost: 55-56 cm obvod hlavy
Rozměry: šířka 23 cm, výška 20 cm
Háček: 10 mm
Jehla a nit v barvě příze, označovač, bambule Bambulky výhodně
Časový rozpočet: cca 60 minut
Pro začátečníky

ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
PO – pevné oko
KSZN – krátký sloupek za zadní nitku
PKS – propichovaný krátký sloupek – háček vedeme do středu sloupku z předchozí řady
KSRK – krátký sloupek rybí kost – nejdříve nabereme vlákno sousedního sloupku, poté vedeme háček za zadní nitku následujícího oka, nabereme přízi a protáhneme okem na háčku, s nahozením doháčkujeme krátký sloupek

Kulich Boston, háček 10 mm
1. řada: 46 ŘO, narovnáme a spojíme PO. Háčkujeme do ploché strany řetízku.
2. řada: ŘO místo prvního KS, háček vedeme za jednu nitku řetízku a háčkujeme KS (mrkněte na video, jak háčkovat zespodu nabíraný krátký sloupek), řadu neukončíme, pokračujeme vzorem.
3. – 13. řada: střídáme PKS, KSZN po celém obvodu čepice.

Ujímání kulichu
14. řada: sháčkujeme PKS a KSZN, dále háčkujeme PKS, KSZN. Schéma opakujeme do konce řady. Na konci řady sháčkování posledních dvou sloupků v řadě neprovádíme.
15. řada: háčkujeme PKS, PKS, KSZN, schéma opakujeme do konce řady. Řadu končíme PKS a KSZN.

16. řada: začínáme PKS, sháčkujeme PKS a KSZN. Schéma háčkujeme do konce řady. Na konci řady sháčkujeme PKS a KSZN.
17. – 18. řada: háčkujeme pouze PKS.
19. řada: sháčkujeme vždy dva PKS do jednoho očka, přízi ukončíme v dostatečné vzdálenosti. Volným koncem stáhneme vrchol čepice. Prošíváme skrz poslední sháčkované řady, nikoliv za oka.

Lem kulichu, háček 10 mm
1. řada: přízi navážeme v místě volného konce. Uháčkujeme ŘO. Dále háčkujeme KSRK (doporučuji shlédnout video). Řadu končíme PO.
2. řada: další řady jsou volitelné. Uháčkujeme ŘO. Dále háčkujeme KSRK. Řadu končíme PO.

Dokončení
Zapošijeme volné konce. Našijeme štítek a velkou bambuli cca 18 cm.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek a velikost se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, video podcast, tipy a triky můžete sledovat:

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Katka

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..