Kulich Extra

23.1.2024

V dnešním video návodu si uháčkujeme kulíšek s véčkovým vzorem. Použila jsem novinku Vlna Hep Extra velmi jemné merino.

Vlna Hep EXTRA je klubíčko 50g a 81 metrů složení 100% merino z jihoamerických oveček. Příze má úpravu superwash a výrobky se dají prát v pračce. Novinková příze se hodí na sezónu podzim až jaro od čepic, šál, tunelů až po svetříky a kardigany. Na jaro se určitě nebojte vzdušných krajkových vzorů. Merino má skvělé vlastnosti a je to topka na tvoření na jakoukoliv sezónu. Vlna-Hep Extra se vyrábí v pastelových tónech. Na kulich dětské velikosti jsem spotřebovala dvě klubíčka, na dospělou velikost počítám dvě klubíčka a kousek.

Přízi Vlna Hep Extra koupíte v oblíbeném e-shopu. Klubíčka a celou barevnou škálu jsme si představili v podcastu Povídání u klubíčka #82 zde a dále v článku zde.

VIDEO NÁVOD

  • Co se týče kulichu, budeme háčkovat nejdříve patent v potřebné délce, na který vystavíme tělo kulichu. Použila jsem oblíbený véčkový vzor. Zjistila jsem, že jsme ho totiž od patentu ještě neháčkovali a to by byla škoda. Této přízi vyloženě véčka sluší a navíc jak lem tak vzor vypadá jako pletený. Na tento návod doporučuji použít opravdu 100% merino, aby čepice krásně pružila.
  • Co se týče vzoru, na lem jsem použila krátké sloupky typu rybí kost. Určitě mrkněte na video, aby Vám vzorek vytvářel patentový vzor. Dále háčkujeme vzor véček, tj. vždy sháčkujeme dva KS dohromady a uháčkujeme řetízkové očko. Další řady háčkujeme POD řetízková očka. Opět doporučuji shlédnout video kam vést háček. Je to sice pracnější, ale vzor je hutnější a má lepší vzhled. Při háčkování první řady vzoru véček musíme několikrát rozšířit. Bez rozšíření by byla čepice úzká. Vzor má tendence se postupně stahovat. Po prvním rozšíření dále ve vzoru nerozšiřujeme a háčkujeme na potřebnou výšku čepice. V poslední řadě vyměníme háček a vynecháme řetízková oka ve vzoru. Nakonec stáhneme vrchol čepice pomocí jehly a příze. Nezapomeneme si nechat barvu z patentu na jeho obháčkování. Čepici dozdobíme bambulí průměr 18 cm.
  • Co se týče úpravy velikosti, háčkujeme patent v potřebné délce. Pozor – příze krásně pruží, tak ať nemáte patent zbytečně dlouhý. U dětské čepice jsem rozšiřovala každý osmý sloupek, u dospělácké doporučuji každý pátý sloupek. Háčkujeme do potřebné výšky. Čím více řad vzoru, tím hlubší bude čepice.

TIPY PRO VÁS:
Příze krásně hřeje. Čepice nošením povolí.

Ať se Vám kulich Extra podaří. Máte chuť ostatní inspirovat nebo sdílet zkušenosti s výrobou kulichu Extra? Fotečky vkládejte prosím do SKUPINKY KRAMPOLINKA na FB. Na Instagramu pro pohodlné vyhledávání prosím používejte tag #kulichextra.

KULICH EXTRA
Příze: Vlna Hep Extra, pořídíte v oblíbeném e-shopu
Spotřeba: 2 klubíčka, barva smetanová 6172, zelená 6165 pro dětskou velikost, 3 klubíčka pro dospělou velikost
Velikost: 53-54  cm obvod hlavy (8 let), 55-56 cm dospělá velikost
Rozměry: kulich šířka  21 cm, výška 19 cm dětská velikost, šířka 23 cm a výška 20,5 cm dospělácká velikost
Háček: 5 (4) mm a 6 mm
Jehla a nit v barvě příze, označovač, bambule Bambulky výhodně
Časový rozpočet: cca 180 minut
Pro začátečníky

ŘO – řetízkové oko
PO – pevné oko
KS véčko – dva sháčkované krátké sloupky a řetízkové oko
KSRK – krátký sloupek rybí kost – nabereme nitku předchozího sloupku, protáhneme háček zadní nitkou následujícího sloupku, protáhneme přízi přes dvě nitky, s nahozením dokončíme krátký sloupek
KS – krátký sloupek

Dětská velikost – patent kulich Extra, háček 5 mm, zelená
1. řada: řetízek 10 ŘO a ŘO na otočení. (11)
2. řada: do druhého očka od háčku uháčkujeme KS, dále KS do každého očka řetízku, háčkujeme za jednu nitku. Otočíme.
3. – 62. řada: ŘO místo prvního KS, KSRK za zadní nitku, poslední sloupek háčkujeme do očka náhrady. POČÍTÁME. Včetně náhrady máme 11 sloupků. Otočíme.
Dokončení: oba krátké konce sháčkujeme pomocí PO

Kulich Extra, háček 6 mm, zelená
1. řada: ŘO místo prvního KS, háčkujeme 7 KS véček, přičemž začínáme a končíme do samostatných krajových ok patentu. Dále háčkujeme 8 a 9 véčko, přičemž vždy začínáme v tom oku, ve kterém předchozí véčko končí. Doporučuji shlédnout video. Do další řady přecházíme vzorem. Rozšíříme celkem 4x + 1 sloupec vzoru při přechodu do další řady, tj. celkem máme 36 sloupců vzoru.
2. – 6. řada: háčkujeme KS véčka, přičemž háčkujeme KS POD ŘO. Háčkujeme bez ukončení řady stále dokola. Vzor háčkováním dokola mírně ubíhá do strany. Vyměníme barvu. Zelené by nám mělo zbýt tolik, abychom obháčkovali spodní lem patentu.

Kulich Extra, háček 6 mm, smetanová
7. – 18. řada: háčkujeme KS véčka POD ŘO.

Kulich Extra, háček 5 mm, smetanová
19. řada: háčkujeme KS véčka POD ŘO, ale neháčkujene ŘO ve vzoru. Poslední véčko háčkujeme jako dvě sháčkované PO, PO do sháčkovaného véčka z předchozí řady, přízi ukončíme v dostatečné vzdálenosti. Volný konec navlečeme do jehly, nabíráme očka a vrchol čepice stáhneme.

Spodní lem kulichu, háček 5-4 mm, zelená
1. řada: ŘO místo prvního KS, nabereme nitku z ŘO a háčkujeme KSRK stejně jako na lemu čepice. Řadu končíme PO. Pokud je potřeba, háčkujeme ještě jednu řadu.

 

Dospělá velikost – patent kulich Extra, háček 5 mm, zelená
1. řada: řetízek 10 ŘO a ŘO na otočení. (11)
2. řada: do druhého očka od háčku uháčkujeme KS, dále KS do každého očka řetízku, háčkujeme za jednu nitku. Otočíme.
3. – 66. řada: ŘO místo prvního KS, KSRK za zadní nitku, poslední sloupek háčkujeme do očka náhrady. POČÍTÁME. Včetně náhrady máme 11 sloupků. Otočíme.
Dokončení: oba krátké konce sháčkujeme pomocí PO

Kulich Extra, háček 6 mm, zelená
1. řada: ŘO místo prvního KS, háčkujeme 5 KS véček, přičemž začínáme a končíme do samostatných krajových ok patentu. Dále háčkujeme 6 a 7 véčko, přičemž vždy začínáme v tom oku, ve kterém předchozí véčko končí. Doporučuji shlédnout video. Do další řady přecházíme vzorem. Rozšíříme celkem 6x + 1 sloupec vzoru při přechodu do další řady, tj. celkem máme 40 sloupců vzoru.
2. – 3. řada: háčkujeme KS véčka, přičemž háčkujeme KS POD ŘO. Háčkujeme bez ukončení řady stále dokola. Vzor háčkováním dokola mírně ubíhá do strany. Vyměníme barvu. Zelené by nám mělo zbýt tolik, abychom obháčkovali spodní lem patentu.

Kulich Extra, háček 6 mm, smetanová
4. – 20. řada: háčkujeme KS véčka POD ŘO.

Kulich Extra, háček 5 mm, smetanová
21. řada: háčkujeme KS véčka POD ŘO, ale neháčkujene ŘO ve vzoru. Poslední véčko háčkujeme jako dvě sháčkované PO, PO do sháčkovaného véčka z předchozí řady, přízi ukončíme v dostatečné vzdálenosti. Volný konec navlečeme do jehly, nabíráme očka a vrchol čepice stáhneme.

Spodní lem kulichu, háček 5-4 mm, zelená
1. řada: ŘO místo prvního KS, nabereme nitku z ŘO a háčkujeme KSRK stejně jako na lemu čepice. Řadu končíme PO. Pokud je potřeba, háčkujeme ještě jednu řadu.

Dokončení
Zapošijeme volné konce. Našijeme štítek a na kulich velkou bambuli cca 18 cm.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek a velikost se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, video podcast, tipy a triky můžete sledovat:

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Katka

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..