Kulich na culík Revolution

22.1.2023

V dnešním video návodu si uháčkujeme trendy chunky kulich s otvorem na culík z novinky YarnArt Revolution.

YarnArt Revolution se prodává ve 150 gramovém klubíčku s návinem 75 metrů. Jedná se směsovou přízi, která se skládá ze 20%  vlny a 80% akrylu. Příze má úžasné barvy a jedná se o mírně seskané vlákno ovinuté černým vláknem, takže vzor má zajímavou texturu. Materiál je příjemný na omak. Pokud nosíte culík nebo drdol a díky tomu Vám na ostatních čepicích vzniká nevzhledný hrbol, je tento kulich to pravé pro Vás. Výhodou je, že je kulich na culík opravdu hřejivý a navíc velice rychle hotový. Z jednoho klubíčka vyrobíte dvě čepice pro obvod  50-51 cm nebo jeden kulich 55-56 cm.

VIDEO NÁVOD

Klubíčka YarnArt Revolution nám věnoval dovozce YarnArt do České republiky, velkoobchod BezvaPleteni.cz. Klubíčka zakoupíte za zvýhodněnou cenu na Pletemesi.cz nebo Pletiemesi.sk. Rozbalování balíčku můžete zkouknout ve videu zde a článek s dalšími informacemi si můžete přečíst zde.

  • Co se týče kulíšku, háčkujeme od základního řetízku, který odpovídá naší velikosti hlavy. Doporučuji uháčkovat dvě řady, vyzkoušet a podle toho zmenšit nebo zvětšit základní řetízek. Potřebujeme počet ok dělitelný počtem 3. Řadu ok spojíme pevným okem a dále vystavíme vzor.  Háčkujeme tzv. dokola bez ukončení řad. Vyhneme se švu. V průběhu háčkování háčkujeme nejdříve větším, poté menším háčkem. Postupně sháčkujeme očka a končíme pevnými oky, abychom vytvořili pevný kruh, kterým prostrčíme culík. Nakonec obháčkujeme a zpevníme první řadu kulichu pevnými oky nebo krátkými sloupky. Volba sloupků na spodním lemu závisí na tom, jak moc potřebujeme obvod kulichu upravit. Volná pevná oka více stahují než klasické krátké sloupky.
  • Co se týče vzoru, budeme háčkovat dva krátké propichované sloupky zespodu nabírané a jeden krátký sloupek za zadní nitku. Vytvoříme vzhled pleteného vzoru. Tento vzor vzhledově funguje pouze pokud se háčkuje tzv. dokola v jednom směru. Při háčkování větší plochy vzoru se budou jednotlivé sloupce mírně stáčet.
  • Co se týče úpravy velikosti, pro větší obvod háčkujeme delší základní řetízek, pro menší obvod hlavy méně ok základního řetízku. Vždy je počet ok dělitelný počtem tři. Počet řad kulichu upravujeme podle vlastní hloubky hlavy. U silných přízí a kulichu na culík je potřeba správně zvolit počet řad tak, aby nám kulich přesně na hlavu sedl. Pokud bude kulich příliš dlouhý, tj. hodně řad, bude se pod culíkem krabatit. Pokud bude kulich krátký, tj. málo řad, nebudeme mít zakryté uši.

TIPY PRO VÁS:

V poslední řadě při háčkování pevných ok kulichu můžeme do otvoru zaháčkovat gumičku. Pokud se nám to nepodaří, stačí jednoduše gumičku v rubové části kulichu našít. Nenosíte culík? Stačí přidat řadu – dvě kulichu před sháčkováním a dále postupovat dle návodu. V poslední řadě přízi neukončíte, stáhnete vzniklý otvor a vznikne parádní kulíšek, který dozdobíme velkou bambulí.

Ať se Vám kulich podaří a máte z něj radost.  Máte chuť ostatní inspirovat nebo sdílet zkušenosti s háčkováním tohoto kulíšku na culík? Fotečky můžete vkládat do FB skupinky Krampolinka sem. Na Instagramu pro pohodlné vyhledávání prosím používejte tag #kulichrevolution.

Kulich na culík Revolution
Příze: YarnArt Revolution č. 1617, zakoupíte www.pletemesi.cz nebo www.pletiemesi.sk
Spotřeba: jedno klubíčko na dva malé kulichy, nebo na jeden velký kulich
Háček: 15 mm, 12 mm
Rozměry: malý kulich 17 cm výška, 23 cm šířka v lemu, velký kulich 18 cm výška, 24 cm šířka v lemu
Velikost: 55-56 cm větší a 50-51 cm menší
Jehla s velkým ouškem, štítek na ozdobení
Časový rozpočet: cca 1 hodina
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
PKS – propichovaný krátký sloupek
KS – krátký sloupek
KSZN – krátký sloupek za zadní nitku

Kulich háčkujeme od základního řetízku po řadách tzv. dokola bez ukončení řady. Vyhneme se švu.

Dospělá velikost – kulich Revolution, háček 15 mm

1. řada: uháčkujeme řetízek v délce 27 ok, spojíme PO.
2. řada: Háčkujeme ze spodu nabíraný a dokončený KS za nitku řetízku (27 KS). Řadu neukončíme, ale ihned pokračujeme vzorem.
3. -7. řada: háčkujeme VOLNĚ 2 PKS, 1 KSZN. (27)

Dospělá velikost – kulich Revolution, háček 12 mm
8. -9. řada: háčkujeme VOLNĚ 2 PKS, 1 KSZN. (27)
10. řada: sháčkujeme dva PKS do jednoho očka, 1 KSZN (18)
11. řada: sháčkujeme dva sloupky do jednoho očka, 1 KS (12)
12. řada: Kulich obháčkujeme pomocí PO. (12) Přízi ukončíme.

Pozn. Počet řad upravujeme podle vlastní velikosti hlavy. Pokud bude kulich příliš dlouhý, tj. hodně řad, bude se pod culíkem krabatit. S ujímáním začneme o řadu dříve. Pokud bude kulich krátký, tj. málo řad, nebudeme mít zakryté uši. Přidáme jednu řadu před ujímáním.

Lem kulichu, háček 15 mm pro PO, háček 12 mm pro KS
1. řada: navážeme přízi v místě začátku řetízku. Řadu obháčkujeme pomocí PO. (27) Pokud se kulich příliš stáhne, obháčkujeme pomocí krátkých sloupků.

Dětská velikost – kulich Revolution, háček 15 mm

1. řada: uháčkujeme řetízek v délce 24 ok, spojíme PO.
2. řada: Háčkujeme ze spodu nabíraný a dokončený KS za nitku řetízku (24 KS). Řadu neukončíme, ale ihned pokračujeme vzorem.
3. -6. řada: háčkujeme VOLNĚ 2 PKS, 1 KSZN. (24 )

Dětská velikost – kulich Revolution, háček 12 mm
7. -8. řada: háčkujeme VOLNĚ 2 PKS, 1 KSZN. (24)
9. řada: sháčkujeme dva PKS do jednoho očka, 1 KSZN (16)
10. řada: sháčkujeme vždy dva sloupky do jednoho očka jako KS (8).
11. řada: Kulich obháčkujeme pomocí PO. (8) Přízi ukončíme.

Pozn. Počet řad upravujeme podle vlastní velikosti hlavy. Pokud bude kulich příliš dlouhý, tj. hodně řad, bude se pod culíkem krabatit. S ujímáním začneme o řadu dříve. Pokud bude kulich krátký, tj. málo řad, nebudeme mít zakryté uši. Přidáme jednu řadu před ujímáním.

Lem kulichu, háček 15 mm pro PO, háček 12 mm pro KS
1. řada: navážeme přízi v místě začátku řetízku. Řadu obháčkujeme pomocí PO. (24) Pokud se kulich příliš stáhne, obháčkujeme pomocí krátkých sloupků.

Dokončení
Volné konce zapošijeme. Kulich dozdobíme štítkem.

Autorská práva
Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit! 

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..