Kulich Passion

21.1.2022

Tento návod je určený pro začátečníky. Budeme háčkovat kulich z obdélníku z příze Performance Passion Merino.

Performance Passion Merino je klubíčko 50 gramů s návinem 55 metrů. Co do složení se jedná 100% merino. Díky tloušťce příze se jedná vyloženě o zimní záležitost a klubíčko se hodí od čepice po svetříky, deky do kočárku, šály, tunely či ponča. Příze je velice příjemná, měkoučká a nekouše. Passion Merino mírně pruží a krásně hřeje.

Passion Merino nám věnoval Bulharský výrobce Performance Yarn. Video z rozbalování balíčku naleznete zde a článek o Performace Yarn zde.

Kulich je háčkovaný po řadách tam a zpět. Použila jsem krátké a polodlouhé sloupky. Ve videu prosím věnujte pozornost tomu, za které nitky povedeme háček. Zvolila jsem takovou kombinaci sloupků, aby při ohrnutí lemu kulichu byl vzor z rubové části co nejvíce podobný lícové. Budeme háčkovat obdélník, který sháčkujeme v podélné straně a v horní části stáhneme a sešijeme k sobě.

Co se týče háčkování obdélníku doporučuji:

 • krajové sloupky háčkovat spíše utaženě;
 • do druhého očka náhrady vložit označovač;
 • hlídat si počet sloupků v řadě;
 • na konci řady podebírat krajová očka stejným způsobem po celou dobu háčkování;
 • pro rovnou stranu háčkujeme hned od očka náhrady a na konci řady poslední očko přeskočíme. Při otočení postupujeme stejným způsobem. Výrazně pomáhá počítání sloupků;
 • hlídáme si, aby nám nevznikl lichoběžník;
 • čím déle budeme háčkovat, tím více budeme utahovat. Doporučuji prvních pár řad háčkovat o číslo nebo o půl čísla menším háčkem, poté přejít na větší háček;
 • čím silnější příze, tím výraznější vzorek. Tenčí příze zdvojíme nebo ztrojíme;
 • obdélník musí být tak dlouhý, aby šel okraj dostatečně ohrnout (8-10cm) a tím čepici zpevnil.

Návod je zpracován na mé utahování a kulich sedí na obvod hlavy 51-56 cm.  Pokud máte chuť se podělit a pochlubit se kulichem Passion podle tohoto návodu, prosím přidávejte fotečky v naší FB skupince Krampolinka zde. Moc děkuji, že sdílíte zkušenosti a že si radíte navzájem.

Kulich Passion 
Materiál: Passion Merino, smetanová 09, zakoupíte na www.performanceyarn.com
Spotřeba: 3 klubíčka smetanové na jednoho kulicha
Háček: 7 mm a 6 mm
Rozměry: 23-24 cm šířka v ohrnutém lemu čepice, 27 cm délka čepice po stažení
Velikost: 51-56 cm
Dále potřebujeme: jehla s velkým ouškem, bambule Mia Handmade Design, kožený štítek

Použitý vzor:
ŘO – řetízkové oko
KS – krátké sloupky
PO – pevné oko
PDS – polodlouhý sloupek

Postup:
Uháčkujeme základní klasický řetízek. První řadu krátkých sloupků háčkujeme za nitku. Poté háčkujeme za zadní nitku polodlouhé sloupky. Krátké sloupky háčkujeme za prostřední nitku polodlouhého sloupku (nitka se „tváří“ jako prostřední, jinak je to přední nitka z klasického očka). Na začátku řady háčkujeme volné nebo dvě ŘO jako náhrada za PDS, ŘO jako náhrada za KS. Do očka můžeme vložit pro lepší orientaci označovač. Počítáme sloupky v řadě. Poslední sloupek v řadě háčkujeme do druhého očka náhrady. Náhradu započítáváme do celkového součtu sloupků.

Kulich Passion, háček 6 mm
1. řada: 41 ŘO + 2 očka na otočení, otočíme
2. řada: háček vedeme do třetího očka od háčku a uháčkujeme KS za nitku. Dále háčkujeme KS do každého očka. (42)
3. řada: N za PDS. Háčkujeme PDS za zadní nitku (ta, co je od nás dál). Háček vedeme jakoby shora a očko propíchneme. (viz video) Poslední PDS háčkujeme do druhého očka náhrady. Otočíme. (42)
4. řada: N za KS. Háčkujeme KS za prostřední nitku/přední nitku PDS, háček vedeme zespodu směrem nahoru. (viz video) Poslední KS háčkujeme do druhého očka náhrady. Otočíme. (42)

Kulich Passion, háček 7 mm
5. řada: N za PDS. Háčkujeme PDS za zadní nitku. Poslední PDS háčkujeme do očka náhrady. Otočíme. (42)
6. – 48. řada: opakujeme řadu 4 a 5. Končíme řadou PDS. V poslední řadě přízi neukončíme. Máme obdélník cca 42 x 26 cm.

Spoj, kulich Passion, háček 6 mm
Vybereme si, která strana bude rub a která strana bude líc (vzor je oboustranný). Přeložíme hrany obdélníku delší stranou k sobě a háčkujeme krátké sloupky za nitku řetízku a prostřední nitku poslední řady – viz video (42). Přízi ukončíme.

Dokončení
Převrátíme kulich na lícovou stranu. Zvolíme si „uhlazenější“ spodní stranu, kterou budeme ohrnovat do lemu. Jehlou a stejnou přízí prostehujeme předním stehem horní část čepice a vše stáhneme – vytvoříme horní část kulichu. Přetočíme čepici do rubové části a sešijeme volný horní otvor. Našijeme cedulku a ke kulichu přišijeme bambuli, třeba bambule Mia Handmade Design.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO NÁVOD

You Might Also Like

1 Comment

 • Reply Top 5 video návody Leden 2023 - www.krampolinka.cz 30.1.2023 at 22:36

  […] Kulich Passion z obdélníku, video návod zde […]

 • Leave a Reply

  Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..