Na kolo nebo jen tak. Čepušanka Bella

20.4.2017

„Vždyť jí táhne na uši!“ Když nasadíte dítěti přilbu na kolo a vyrazíte na jarní projížďku, vyvstává otázka, co na ouška, aby se nenachladila.

Když dáte čelenku, padá do očí, nacpat homelesku pod přilbu je v celku nemožné navíc nepohodlné a opět padá do očí, šáteček by mohl splnit svou funkci, ale opět hrozí stažení do oček a kšiltovka je nevzdušná a bude tlačit. Takže ať se na to dívám zprava zleva, bylo potřeba upravit čepičku tak, aby seděla, nezavazela bezpečnostním prvkům přilby, netlačila, tedy žádný plastický vzorek nebo kytička, byla vzdušná a současně kryla ouška. No tak tuto funkci plní jedině čepušanka. Není to ani klasická čepička, ani klasická ušanka, ale kombinace čepičky, která kryje ouška.

Materiálově to tentokrát vyhrála klasická bavlna a jelikož mne okouzlila Alize Bella, byla to celkem jasná volba.

Dnes tedy přináším návod na praktickou čepičku třeba na kolo pod přilbu a to hned ve dvou velikostech. To proto, že čepička je praktická i pro malá miminka a navíc jdou krásně přidělat/oddělat šňůrky, takže lze pohodlně i zavazovat.

Čepušanka Bella pod přilbu na kolo, obvod 44-45 cm
Budeme potřebovat
Příze: Alize Bella Batik (100%bavlna, 50g/180m), koupíte zde
Háček: já použila 5mm, ale dost záleží kolik utahujete
Spotřeba: necelé klubíčko
Knoflíček nebo perlička na menší velikost
Označovač nebo kousek barevné příze
Časový rozpočet: 2-3 hodinky

Potřebujeme umět:
MK – magický kroužek
PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
PDS – polodlouhý sloupek
DS – dlouhý sloupek
První čtyři řady jsem ukončila pevným okem a začínala náhradou tj. 2 ŘO za jeden DS. Od páté řady bylo háčkováno dokola.

Příze Alize Bella, háček 5
1. řada: 12 DS do MK
2. řada: 2 DS do DS z předchozí řady (24 DS)
3. řada: háčkovací schéma 2 DS – 1 DS, opakujeme (36 DS)
4. řada: háčkovací schéma 2 DS – 1 DS – 1 DS, opakujeme (48 DS)
5. řada: náhrada 1 ŘO a dále 3 ŘO a píchneme do druhého očka z předchozí řady a uděláme KS, opakujeme (tj. 3 ŘO a KS do každého sudého očka), dostaneme 24 obloučků
6. řada: pod ŘO z předchozí řady uděláme ŘO, 3 DS, ŘO a do následujícího obloučku uděláme KS, tj. střídáme ŘO, 3 DS a ŘO do jednoho obloučku a KS do následujícího obloučku
7. řada: háčkujeme obloučky ze 4 ŘO, pícháme pod ŘO z předchozí řady
8. řada: do obloučku, který je nad KS uháčkujeme 4 DS, do obloučku nad DS z předchozí řady uháčkujeme KS (čtverečky nebudou nad sebou, ale šachovnicově)
9. – 14. řada: jedna řada obloučky a jedna řada střídání DS a KS
15. řada: zde budeme srovnávat okraj čepičky jakoby do rovinky. Do KS z předchozí řady uděláme 3 KS, do třech DS (ze čtyřech) uděláme po jednom KS, opakujeme (3 KS do KS, KS do DS, KS do DS, KS do DS – jeden zůstane bez ničeho a přeskakujeme ho, čepička se nám trošku stáhne)
16. řada: přízi neukončujeme a háčkujeme 64 PDS, otočíme a háčkujeme zpět (na čepičce by mělo na vykrojení zůstat 8-9 oček)
17. řada: 64 KS, otočíme a háčkujeme zpět
18 – 24 řada: háčkujeme jednu řadu PDS a druhou řadu KS
25. řada: celou čepičku, včetně vykrojení obháčkujeme PDS (do rohů u oušek jsem dělala 3 PDS do jednoho místa)
Čepičku můžeme ozdobit vyšitou kytičkou. Pokud nebudete mít čepušanku pod přilbu na kolo, můžete dozdobit klasickou kytičkou nebo falešným poutkem s knoflíkem, případně mašličkou.
Čepušanka Bella s kytičkou, obvod 35 cm
Příze Alize Bella, háček 5
1. řada: 12 DS do MK
2. řada: 2 DS do DS z předchozí řady (24 DS)
3. řada: háčkovací schéma 2 DS – 1 DS, opakujeme (36 DS)
4. řada: náhrada 1 ŘO a dále 3 ŘO a píchneme do druhého očka z předchozí řady a uděláme KS, opakujeme (tj. 3 ŘO a KS do každého sudého očka), dostaneme 18 obloučků
5. řada: pod ŘO z předchozí řady uděláme ŘO, 3 DS, ŘO a do následujícího obloučku uděláme KS, tj. střídáme ŘO, 3 DS a ŘO do jednoho obloučku a KS do následujícího obloučku
6. řada: háčkujeme obloučky ze 4 ŘO, pícháme pod ŘO z předchozí řady
7. řada: do obloučku, který je nad KS uháčkujeme 4 DS, do obloučku nad DS z předchozí řady uháčkujeme KS (čtverečky nebudou nad sebou, ale šachovnicově)
8. řada: háčkujeme obloučky ze 4 ŘO, pícháme pod ŘO z předchozí řady
9. řada: do obloučku, který je nad KS uháčkujeme 4 DS, do obloučku nad DS z předchozí řady uháčkujeme KS (čtverečky nebudou nad sebou, ale šachovnicově)
10. řada: háčkujeme obloučky ze 4 ŘO, pícháme pod ŘO z předchozí řady
11. řada: do obloučku, který je nad KS uháčkujeme 4 DS, do obloučku nad DS z předchozí řady uháčkujeme KS (čtverečky nebudou nad sebou, ale šachovnicově)
12. řada: zde budeme srovnávat okraj čepičky jakoby do rovinky. Do KS z předchozí řady uděláme 3 KS, do třech DS (ze čtyřech) uděláme po jednom KS, opakujeme (3 KS do KS, KS do DS, KS do DS, KS do DS – jeden zůstane bez ničeho a přeskakujeme ho, čepička se nám trošku stáhne)
13. řada: přízi neukončujeme a háčkujeme 44 PDS, otočíme a háčkujeme zpět (na čepičce by mělo na vykrojení zůstat 8-9 oček)
14. řada: 44 KS, otočíme a háčkujeme zpět
15. řada: 44 PDS, otočíme, háčkujeme zpět
16. řada: 44 KS, otočíme, háčkujeme zpět
17. řada: 44 PDS, otočíme, háčkujeme zpět
18. řada: čepičku obháčkujeme KS v přední části, boky a týl vykrojení PDS, do rohů u oušek jsem dělala 3 PDS do jednoho místa. Zde můžeme přidělat šňůrky (jsou to spletené copánky z 5-ti přepůlených pramenů).

Kytička s perličkou
1. řada: 60 ŘO, háčkujeme zpět
2. řada: filetové čtverečky – 1 ŘO a do každého druhého očka háčkujeme 1 DS, otočíme, háčkujeme zpět
3. řada: do každého čtverečku háčkujeme okvětní lístek KS, PDS, DS, DS, PDS, KS. Přízi odstřihneme v délce cca 40 cm.
Vznikne nám proužek, který se podivně kroutí. Volný dlouhý konec příze navlečeme do jehly a kytičku srolujeme a zespodu prošijeme, aby se nerozpadla. Poté přišijeme perličku a celou aplikaci našijeme na čepičku.

A to je celé. Ať se dílko daří a do jara či léta vykročí Vaše dítko v novém modelu.

Mé další háčkoprojekty můžete sledovat na stránce Krampolinka Háčkování nejen na focení.

Chcete mít jistotu, že Vám žádný návod zdarma neunikne? Můžete se přihlásit i k odběru novinek tohoto webu a každý nový návod zde uveřejněný Vám přijde v odkazu do Vašeho e-mailu. NOVINKA – pro stránku Krampolinka existuje i youtubový kanál. Přihlašte se k odběru zde a nepřijdete ani o žádný nový videonávod na háčkované věcičky.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Krásné tvoření a hodně zdaru přeje

Kačka

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..