Šála Superlambs Special Tweed New s kapsami

25.9.2020

Asi od jara mi v zahraniční skupince neustále naskakuje šála s kapsami v nejrůznějším provedení a variantách. Originální návod je od Sonja Hood a pochází již z roku 2018, ovšem až letos zaznamenal tento model doslova boom. Na jaře mě projekt šály ještě úplně nelákal, ale s nadcházející podzimní a zimní sezónou, kdy se člověk chce schoulit s hrnkem voňavé kávy do gauče a mít kolem sebe teploučko, jsem se nechala šálo-mánií doslova strhnout. 

Vyzkoušela jsem pro Vás dvě varianty. Jemnou samovzorovací Gründl Cotton Soft Color a NAKO Superlambs Special Tweed New. Od obou krásek jsem měla pět klubíček. 

Gründl Cotton Soft Color se prodává ve 100 gramovém klubku s návinem 200 metrů. Jedná se o kombinaci 50% akrylu a 50% bavlny a příze je na omak neuvěřitelně jemná, vlákno má parádní zákrut a jakoby broušený sametový vzhled. Cotton Soft Color nám pro projekt věnoval eshop www.unezbednychklubicek.cz a na rozbalování balíčku můžete mrknout sem. Příze je samovzorovací a tvoří pruhy. Kromě šály by byl krásný svetřík (pozor na stejné vzorování rukávů) či vesta, set tunely a homelesky. Sezóna je díky složení a návinu jasná – podzim a chladné jaro. Video z rozbalování balíčku naleznete zde.

NAKO Superlambs Special Tweed New  se prodává ve 100 gramovém klubíčku také s návinem 200 metrů. Jedná se však o kombinaci 51% premium akrylu a 49% vlny. Tweedový efekt vytváří jakoby takové tečky a materiál je vyloženě určený na chladný podzim až mírnou zimu nebo přechod zima až chladné jaro. Tweed Vás zahřeje a i přes poměrně vysoký podíl vlny mne osobně nekouše. Z klubíčka vytvoříte super svetřík, set tunel – čepice nebo vestu na chladné domácí večery. Tuto přízi nám věnoval dovozce NAKO www.vlna-hep.cz a zakoupíte na www.mojegalanterka.cz. Video z rozbalování balíčku naleznete zde

Další variantou může být NAKO Denim, která se prodává ve 100 gramovém klubíčku také s návinem 200 metrů. Jedná se o 100% měkoučký prémiový akryl v parádní škále barev. Nako Denim zakoupíte na www.primaprize.cz

Co se týče střihu šály, jedná se pouze o pruh, který háčkujeme na požadovanou délku menším háčkem, tj. začínáme dlouhým pružným řetízkem, na který stavíme vzorek. V první řadě doporučuji vytvořit více řetízkových oček, ať Vám při další řadě nechybí. Háčkováním se totiž délka podstatně upraví (zmenší). První řadu tvoří dlouhé sloupky, na které navazují 2-3 řady předních a zadních reliéfních sloupků. Zde jsem již použila větší háček. Na reliéfy navazuje vzorek kytiček a šála končí opět reliéfními sloupky. Já jsme háčkovala na rozměr 50 cm šířka a 170 cm délka šály.

Po dokončení je potřeba uháčkovat dva trojúhelníky jako kapsy, které se našijí na konce šály do rohu. Šálu na kratších hranách můžeme ozdobit třásněmi. Mou šálu jsem doplnila o obří knoflík a jde zapínat.

Z obou materiálů jsem měla po pěti klubíčcích. Cotton Soft Color mi na požadovanou velikost bohužel nevystačil. Již po prvních řadách jsem zjistila, že z jednoho klubíčka uháčkuji cca 10.5 cm, takže výsledná šála by měla cca 42 cm šířku, což je málo. Jedno klubíčko je totiž potřeba ponechat na uháčkování kapes. V návodu naleznete orientační počty oček pro Cotton Soft Color a háčky, kterými jsem pracovala. Ale nebojte, o tento super materiál nepřijdete, už mám rozdělaný svetřík pro mé dítko.

Pro návod na šálu s kapsami jsem nakonec zvolila NAKO Superlambs Special Tweed New. Měla jsem také pět klubíček, ale ty mi tip top vystačily na požadovaný rozměr a kapsy. Na kapuci ani třásně již bohužel nezůstalo. Projekt je to jednoduchý, a proto se do něj hned pustíme.

Šála Superlambs Special Tweed New s kapsami
Příze: NAKO Superlambs Special Tweed New, barva 31531, zakoupíte na www.mojegalanterka.cz, nebo NAKO Denim, zakoupíte na www.primaprize.cz
Spotřeba: 5 klubíček na tuto velikost
Velikost: pro výšku 160-170 cm, obdélník 162 x 50 cm, kapsa rozměr 28x28x37 trojúhelník
Háček: 8 a 9 mm na šálu, 4 mm na poutko
Jehla s velkým ouškem, cedulka/knoflík, špendlíky na přišpendlení kapsy při šití, obrovský knoflík
Časový rozpočet: 8-10 hodin včetně úprav

Pro mírně pokročilé

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
DS – dlouhý sloupek
KS – krátký sloupek
PRDS – přední reliéfní dlouhý sloupek
ZRDS – zadní reliéfní dlouhý sloupek
MK – magický kroužek

Videa k jednotlivým sloupků naleznete zde.

Háčkujeme od základního pružného řetízku po řadách tam a zpět. Náhrada N za první sloupek v řadě je 1 ŘO pro KS, 2-3 ŘO pro DS. Řadu začínáme náhradou a hned k náhradě háčkujeme stejný sloupek, který „nahrazujeme“. Řadu končíme sloupkem do očka náhrady z předchozí řady.

Pozn. Pro šálu z příze Gründl Cotton Soft Color jsem pro první a druhou řadu použila háček č. 6.5 mm, následně 7 mm. Začínala jsem na 165 oček + 2 ŘO na otočení. Dále jsem háčkovala stejně podle návodu. Z jednoho klubíčka jsem uháčkovala pruh o délce cca 10.5 cm. Pruh měl cca 155 cm délku. Na šálu je potřeba pořídit 6-7 klubíček.

Šála Superlambs Special Tweed New, háček 8 mm
1. řada: 169 oček pružného řetízku +2 očka na otočení
2. řada: háčkujeme DS do každého očka pružného řetízku (170)

Pozn. Vznikne pruh, který se teď může zdát být delší než požadovaná délka, ale dalším háčkováním se délka upraví na menší!

Šála Superlambs Special Tweed New, háček 9 mm
3. řada: N za DS, střídáme 1 PRDS a 1 ZRDS, opakujeme, končíme DS do náhrady (170)
4. řada: N za DS, střídáme 1 PRDS a 1 ZRDS, opakujeme, končíme DS do náhrady (170)

5. řada: N za DS, DS do sousedního očka, první kytička na začátku řady – 3 ŘO, nahodíme na DS, háček vedeme do třetího očka od háčku, vytáhneme přízi a uháčkujeme půlku DS, nahodíme, háček vedeme do očka, kde je první DS v řadě, vytáhneme přízi a uháčkujeme půlku DS, nahodíme, háček vedeme ob dvě očka, vytáhneme přízi a uháčkujeme půlku DS, s nahozením sháčkujeme čtyři nitky na háčku do jednoho očka (spojovací), dále ŘO a máme hotovou první kytičku.

Dále pokračujeme kytičkou, kterou tvoří 2 ŘO, háček vedeme do spojovacího očka, vytáhneme přízi a uháčkujeme půlku DS, nahodíme, háček vedeme do očka, kde je DS předchozí kytičky, vytáhneme přízi a uháčkujeme půlku DS, nahodíme, háček vedeme ob dvě očka, vytáhneme přízi a uháčkujeme půlku DS, s nahozením sháčkujeme čtyři nitky na háčku do jednoho spojovacího očka, ŘO. Opakujeme vzorek kytiček do konce šály. Na konci řady končíme spojovacím očkem a DS do náhrady z předchozí řady. Otočíme a háčkujeme zpět.

6. řada: N za KS, +KS pod spojovací očko, 3 ŘO+, opakujeme vzorek do konce řady, končíme KS pod spojovací očko a KS do náhrady. Otočíme a háčkujeme zpět.

7. řada: N za DS, DS do KS, první kytička na začátku řady – 3 ŘO, nahodíme na DS, háček vedeme do třetího očka od háčku/spojovacího očka, vytáhneme přízi a uháčkujeme půlku DS, nahodíme, háček vedeme do KS, vytáhneme přízi a uháčkujeme půlku DS, nahodíme, háček vedeme do následujícího KS, vytáhneme přízi a uháčkujeme půlku DS, s nahozením sháčkujeme čtyři nitky na háčku do jednoho spojovacího očka, ŘO.

Dále pokračujeme kytičkou, kterou tvoří +2 ŘO, háček vedeme do spojovacího očka, vytáhneme přízi a uháčkujeme půlku DS, nahodíme, háček vedeme do KS, kde je DS z předchozí kytičky, vytáhneme přízi a uháčkujeme půlku DS, nahodíme, háček vedeme do následujícího KS, vytáhneme přízi a uháčkujeme půlku DS, s nahozením sháčkujeme čtyři nitky na háčku do spojovacího očka, ŘO. Opakujeme vzorek kytiček do konce šály. Na konci řady končíme spojovacím očkem a DS do náhrady z předchozí řady. Otočíme a háčkujeme zpět.

8. – 36 řada: opakujeme řady 6 a 7, končíme řadou KS a ŘO.
37. řada: N za DS, +DS do KS, 2 DS pod ŘO+ opakujeme do konce řady. Končíme DS do náhrady. V této řadě musíme mít stejný počet oček jako ve druhé řadě (170 DS).
38. – 40. řada: N za DS, střídáme 1 PRDS a 1 ZRDS, opakujeme (170 DS). V poslední řadě přízi neukončíme a pokračujeme olemem krátké strany.

Šála – olem krátké strany šály, háček 8 mm
1. řada: začínáme v rohu, N za DS, a háčkujeme dva DS na jednu řadu reliéfních řad, dále 2 DS na řadu kytiček a DS na řadu KS a ŘO. Na konci řady otočíme a háčkujeme zpět.
2.-3. řada: N za DS, střídáme PRDS a ZRDS, řadu končíme DS a v poslední řadě přízi ukončíme. Postup zopakujeme na protilehlé straně.

Šála – kapsa, háček 8 mm, kapsu háčkujeme dvakrát
1. řada: do MK háčkujeme 3 ŘO, ŘO, 3DS, ŘO, 1 DS. Stáhneme MK, otočíme.
2. řada: N za DS (3 ŘO), DS k náhradě, DS pod ŘO, DS do DS, ŘO, 3 DS do prostředního DS, ŘO, DS do DS, DS pod ŘO, 2 DS do náhrady z předchozí řady.
3. řada: N za DS (3 ŘO), DS k náhradě, DS do DS, DS do DS, DS pod ŘO, DS do DS, ŘO, 3 DS do prostředního DS, ŘO, DS do DS, DS pod ŘO, DS do DS, DS do DS, 2 DS do náhrady z předchozí řady.

4. – 10. řada: opakujeme stejný systém přidávání, nezapomínáme na ŘO před vějířkem. Vějířek ze tří DS je vždy v prostředním z DS z vějířku z předchozí řady. Řada začíná N a DS a končí dvěma DS. V poslední řadě přízi neukončíme a pokračujeme olemem.

Horní olem kapsy, háček 8 mm
11. řada: horní část kapsy (nejdelší hrana trojúhelníku) olemujeme DS, přičemž N za DS, dále DS. Na jednu řadu háčkujeme 2 DS, otočíme.
12. – 13. řada: N za DS, střídáme PRDS a ZRDS, na konci řady končíme DS a otočíme. V poslední řadě přízi ukončíme.

Poutko na knoflík, háček 4 mm, zdvojená příze
V místech, kde chceme umístit knoflík naháčkujeme na lem šály řetízek v délce 12 ŘO, končíme PO do lemu šály, volné konce zapošijeme.

Dokončení
Zapošijeme volné konce šály i kapes. Kapsy přišijeme do spodního vnitřního rohu. POZOR šijeme po obvodu a ještě i půlku kapsy v místech, kudy se do kapsy vede ruka (jinak by nám kapsa odstávala). Našijeme knoflík, ozdobíme např. štítkem.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Pro použití pro komerční účely mne prosím kontaktujte. Vždy prosím uvádějte ZDROJ, tj. www.krampolinka.cz. Návod je zpracován pro tuto konkrétní přízi, háček a mé utahování. Pokud použijete jinou přízi, háček či jinak utahujete než já, výsledný výrobek se může lišit!

Nejnovější projekty, návody, nápady, recenze, unboxing, IGTV a háčkování online můžete sledovat:

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Kačka

VIDEO

You Might Also Like

6 Comments

 • Reply Hana 17.10.2020 at 17:03

  Dobrý den,
  moc děkuji za Vaše úžasné návody, už delší dobu se chystám na tuto maxi šálu, ale mám doma hodně žinylkových přízí (dolphin baby, dolce, bambi). Myslíte, že bych tu šálu mohla zkusit z této příze? Nebo je to hloupost?
  Předem moc děkuji za odpověď.
  Hana

  • Reply Krampolinka 18.10.2020 at 17:55

   To by chtělo asi větší háček a přepočítat, možná když se budete držet jen rozměrů, každopádně bych šla spíše do Velour nebo do Dolce Baby – jsou tenčí tím pádem budou lépe splývat.

 • Reply Jitka 17.10.2021 at 17:30

  Kačko, tahle šále je super, ale doporučovaná příze není k sehnání. Poradít, čím ji nahradit, abych nemusela úplně přepočítávat? Moc děkuji. Jitka

  • Reply Krampolinka 17.10.2021 at 18:15

   Nejlepší bude NAKO DENIM

   • Reply Jitka 17.11.2021 at 15:04

    Děkuji

 • Reply Jitka 17.11.2021 at 15:04

  Děkuji

 • Leave a Reply

  Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..